Czujnik obecności czy ruchu?

Informacje i pytania dotyczące elementów systemu KNX / EIB.
vinci
Posty: 6
Rejestracja: 13 lip 2008, o 21:42

Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: vinci » 30 lip 2008, o 23:02

Czy ktoś ma doświadczenie w wyborze sposobu automatycznego zapalania oświetlenia w kotłowni. Czy lepszym rozwiązaniem jest tu czujnik obecności czy może ruchu. Instalatorzy systemów alarmowych raczej niechetnie w obecnosci pieca instalują czujniki ruchu czy to się przekłada też na doswiadczenia instalatorów KNX?
Pozdrawiam ... VINCI

Michal Pierchala
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2008, o 10:14

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Michal Pierchala » 1 sie 2008, o 07:44

Proszę sie zapoznać z czujnikami obecności firmy Theben, seria HTS. bardzo ladne czujniki o duzym ''polu widzenia''.

a4y
Posty: 9
Rejestracja: 8 gru 2008, o 16:07

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: a4y » 18 gru 2008, o 16:33

HE,HE,
Zastanawiam się czym różni się czujnik obecności od czujnika ruchu. Bo z tego co wiem to różnica jest tylko w sposobie montażu na ścianie[cz.ruchu] lub suficie [cz.obecności].
A jeżeli chodzi o urządzenia KNX/EIB to czujniki sufitowe mają nieco większą ilość parametrów co pozwala na bardziej szczegółowe ustawienie czujnika.
A w kotłowni , to wszystko zależy od konstrukcji architektonicznej, bliskości urządzeń grzewczych czy wentylacji, które wpływają na zadziałanie czujnika .

Pozdrawiam
--------------------------------------------
www.a4y.pl
--------------------------------------------

przemek
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2008, o 17:31

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: przemek » 30 sty 2009, o 01:22

a4y pisze:HE,HE,
Zastanawiam się czym różni się czujnik obecności od czujnika ruchu. Bo z tego co wiem to różnica jest tylko w sposobie montażu na ścianie[cz.ruchu] lub suficie [cz.obecności].
różni się i to bardzo: parametryzacja, funkcjonalność, zakresy, czułość...


ja bym dał czujnik ruchu

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: cox » 30 sty 2009, o 08:35

można rozwinąć? tzn co ma cz. ruchu / obecnosci czego nie ma to drugie? poproszę na konkretnych urządzeniach
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

asadownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 lut 2009, o 02:33

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: asadownik » 1 lut 2009, o 03:25

Ta na szybko i na zdrowy rozum :)

Czujnik obecności moze na przykład sterować natężeniem światła (stabilizować je).

Czujnik ruchu - coś się ruszy, to cos włączamy.

Pozdrawiam
Artur Sadownik

ArtekC
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2009, o 21:48
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: ArtekC » 1 lut 2009, o 09:32

Zauważmy, że czujnik ruchu i czujnik obecności to czujniki podczerwieni. Czujnik obecności jest również czujnikiem ruchu, tylko tak jak napisał Przemek, ma inne parametry pracy - m.in. jest bardziej wrażliwy na minimalne ruchy.
Nie montowałem dotąd czujnika obecności, ale wydaje mi się, że ze względu na jego wysoką czułość będzie reagował na kocioł i załączał oświetlenie pomimo tego, że w pomieszczeniu nikogo nie będzie. Podobnie dzieje się ze zwykłymi czujnikami ruchu montowanymi w pomieszczeniach z kotłem, kominkiem, czy nieszczelnościami (okna, brama garażowa, itp.). Nie ma żadnych przeciwskazań do montowania czujnika ruchu w obecności pieca - czujnik jedynie musi być odpowiednio dobrany; napewno nie czujnik PIR tylko czujnik dualny PIR+MW. Nie wiem czy są takie czujniki dedykowane pod magistralę KNX.
Z tego względu ja zamontowałbym alarmowy czujnik ruchu podłączony do systemu poprzez wejście binarne. I tu potrzebne będzie wyjście sterujące oświetleniem, dające się ustawić tak, aby po otrzymaniu sygnału załączało się na określony czas.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 1 lut 2009, o 14:28

Tak się przyglądam dyskusji i dalej nie do końca mogę, wyobrazić sobie różnicy w praktyce... Może dla tego, że kilka lat zajmowałem się systemami alarmowymi i niejednokrotnie wykorzystywałem czujki ruchu jako czujki obecności...

Czy koledzy mogli by podać dla porównania konkretne modele czujki obecności i czujki ruchu w knx ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Morak
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2009, o 13:43

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Morak » 12 lut 2009, o 14:31

Witam
W zasadzie wszyscy macie racje czujnik ruchu i obecnosci to technicznie jedno i to samo urzadzenie, ale przyjelo sie ze do innych zastosowan urzywa sie innych nazw. W alarmach jest mowa tylko o czujnikach ruch, w oswietleniu sa oba do zastosowan biurowych(Constant Light Control) mowi sie o czujnikach obecnosci(Present Detector) z miernikem natezenia swiatla, za to na korytazu juz znowu nazwiemy je czujnikiem rychy (Movment detector) bo interesuje nas ruch kogos na korytarzu. Jak pewnie wielu z was zaowazylo w wielu czujnikach w programie mamy blok Present Detector i Movment Detector a jest to jeden czujnik i nazwa sie bierze z tego ze programista sugeruje nam do czego sluzy konkretny blok. Jezeli chodzi o twoj problem to faktycznie temperatura moze spowodowac uruchomienie czyjnika i zpalenie swiatla, ale wiele PIR(czujnik) ma w parametrach czulosc(sensivity) ktora mozna zmniejszyc. Spotkalem sie z przypadkami ze klimatyzacja potrafila zapalic swiatlo, albo projektor ktory mial screen sever rowniez uruchamoial PIR. Z drugiej strony do kotlowni nigdy bym nie zalozyl PIR z KNX zwykly mechaniczyn by wystarczyl(taniej prosciej i niezawodne)
Pozdrawiam

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 12 lut 2009, o 18:35

Czyli podsumowując: czujka ruchu a czujka obecności to fizycznie/konstrukcyjnie jedno urządzenie - natomiast nawa/określenie zależy od funkcji jaką aktualnie spełnia ??

Co w takim razie z parametrami czujki:
Morak pisze:... Present Detector i Movment Detector...
Skoro są parametry to można przypuszczać, że coś zmieniają, czyli można przypuszczać, że jednak jest różnica tyle, że na poziomie programu... Ale już nie wnikam, kiedyś jak mi wpadnie w ręce jakaś czujeczka to jej sekcję zrobię ;)
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Morak
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2009, o 13:43

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Morak » 12 lut 2009, o 18:58

Roznica miedzy Present Detector a Movement detector jest taka ze w Present masz dodatkowe parametry do sterowania swiatel a Movment jest bardzo ogolny np. ja w wiekszosci ja wykorzystuje do powiedzenia RTC(Room Temperature Control) ze ktos jest w pomieszczeniu. Rozni producenci roznie tworza swoje aplikacje ABB po prostu nazwalo Movment Blok = HVAC Merten w swoim ostatnim PIR stworzyl 1 Present Block i 4 Movment Block(co jest bardzo cool ale CLC nie jest zbyt dolkadne :( )

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 12 lut 2009, o 19:11

To chyba wszystko co chciałem wiedzieć - dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Darek Sztengert » 16 lut 2009, o 19:36

Panowie!
Chciałbym jeszcze tylko dodać, że np. w Hager mamy czujnik obecności/ruchu TX510, który dysponuje dwoma obiektami (poza pomiarem natężenia oświetlenia):
1) obiekt ruchu – wyzwalany natychmiast po detekcji ruchu (np. do zapalenia oświetlenia w sali konferencyjnej);
2) obiekt obecności – z regulowaną zwłoką (jeśli ktoś przebywa w tej sali dłużej niż czas zadany, np. 10 minut, załącza się drugi obiekt, który może np. włączać wentylację).

No i czasami różnią się te dwa obiekty sposobem „liczenia czasu”, np. załóżmy, że czujnik ruchu zapala nam światło na 5 minut. Wykrywa ruch, zapala światło i nie specjalnie go interesuje, co w ciągu tych 5 minut się dzieje, tzn. czy np. w trzeciej minucie znów coś się poruszyło w jego polu widzenia. Gasi światło po 5 minutach i czeka na następny ruch.
Obiekt obecności z identyczną zwłoką uruchomi wentylator po zadanej zwłoce na (początkowo) również 5 minut, ale gdy po 3 minutach znów zdetektuje ruch – wydłuży czas załączenia wentylatora od tego momentu do zadanych 5 minut, a zatem wentylator będzie działał w sumie 8 minut.
Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 16 lut 2009, o 22:58

Darek Sztengert pisze:...w Hager mamy czujnik obecności/ruchu TX510, który dysponuje dwoma obiektami...
Ok. Ale sprowadza się to do tego, że różnica poszczególnych obiektów jest na poziomie programowym, gdyż fizycznie jest to jeden element... dobrze to rozumiem ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 16 lut 2009, o 22:58

Darek Sztengert pisze:...w Hager mamy czujnik obecności/ruchu TX510, który dysponuje dwoma obiektami...
Ok. Ale sprowadza się to do tego, że różnica poszczególnych obiektów jest na poziomie programowym, gdyż fizycznie jest to jeden element wykrywający ruch/obecność... dobrze to rozumiem ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

ODPOWIEDZ