Aktor ogrzewania który wybrać_

Pytania i odpowiedzi projektantów instalacji elektrycznych oraz architektów wnętrz nt. instalacji KNX / EIB.
dar1982
Posty: 19
Rejestracja: 14 sie 2010, o 22:42

Aktor ogrzewania który wybrać_

Post autor: dar1982 » 5 lut 2017, o 23:35

Witam,

stoje przed dylematem wyboru aktora ogrzewania do sterowania wodnym ogrzewaniem podlogowym. Który warto wybrać chodzi mi dokladnie o cena do jakości oraz funkcjonalność choć podejrzewam ze to ostatnie maja podobne.


Pozdrawiam serdecznie
Do omnibusa jeszcze daleka droga, więc za wszelkie poprawki bardzo dziękuje. Najszybciej się uczysz na swoich błędach, jednak taniej to wychodzi gdy uczymy się na czyichś.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Aktor ogrzewania który wybrać_

Post autor: Gadgetman1 » 6 lut 2017, o 21:36

To jest aktor przełączający więc nie ma się nad czym zastanawiać. Jeżeli masz w rozdzielnicy produkty ABB ,THEBEN,JUNG et. to zastosuj aktor konkretnej firmy z banalnego powodu...bo ładnie wygląda jak rozdzielnica jest złożona z jednego producenta. Sercem aktora jest termostat pokojowy i w tym jest ważne aby on był łatwy i intuicyjny w programowaniu. Przy ogrzewaniu podłogowym najprostszym rozwiązanie jest stosowanie działania 2-stanowego(on/off). Ciebie nie interesują żadne czujniki temp. podłogi bo za temperaturę w obwodach odpowiada RTL od podłogówki . Tylko termostat pokojowy z histeryzą max +-0,3 stopnia.Jeżeli jesteś zwolennikiem normalnych temp. w domu tj.21-22 to ma sens zakładanie siłowników na rozdzielacz. Jeżeli 24-i więcej to raczej nie ma sensu. Dlaczego? , z doświadczenia . Grzejąc kominkiem lub piecem na paliwo stałe do temp. 22, siłowniki po osiągnięciu temp zamykają się a przecież procesu spalania nie zatrzymasz więc przeważnie pomieszczenia typu łazienki wymagają większej temp. więc podgrzewana woda jest przekierowana do tych właśnie pomieszczeń. Przy piecu gazowym regulatorem jest własny termostat pokojowy no chyba że masz już piec z bramką knx.

dar1982
Posty: 19
Rejestracja: 14 sie 2010, o 22:42

Re: Aktor ogrzewania który wybrać_

Post autor: dar1982 » 7 lut 2017, o 02:27

Witam serdecznie, dziękuje za odpowiedź.
Temat jest jednak szerszy.
Mój dom to "poligon doswiadczalny" Moją ambicją jest być dobrym integratorem. Przebudowując dom miałem początki z KNX. Chiałem się go nauczyć i to zrobiłem. Dodatkowo oświetlenie tak ułożyłem, że w każdym momęcie mogę przejść z KNX na DALI . Ogrzewanie zrobiłem elektryczne +pompa ciepła kominek z płaszczem wodnym i rurki rozprowadzone po piwnicy tylko.. Po kilku latach uznaje, że był to kiepski wybór. Czasami wzimę zdarzają się zaniki prądu a mam małe dzieci. Z tąd też decyzja o kotle gazującym drewno (surowiec ma za darmo tylko iść do lasu).

Ale do rzeczy.
Obawiam sie ze bede musial zrobic mieszany system + aktory 2 stanowe(2 lazienki, piwnica(część ciepla) + sterowanie termostat(pokoje pietro)
ogólnie system bedzie calkiem zblizony do http://www.atmos.eu/poland/images/zapojeni/11.gif
Dom ma już wentylacje mechaniczna z reperkuratorem (musze dołożyć nagrzewnice)
Do tego ogrzewanie wodne podłogowe w calym domu plus ekstra grzejniki w laziekach,
Bojler, Byc moze(Norwegia pytanie czy opłacalne) panele słoneczne(z chin kwestia ceny od producenta),
Poszczególne elementy wiem jak oprogramowac w KNX kwestia żeby nie zabiły mnie cenowo komponenty. Mógłbym "od reki" zrobić to na PLC (Centralizacja) Ale to zabije piękno KNX(decentralizacja).

Bazując na Pana doświadczeniu któreelementy warto póścić przez np. WAGO a które przez KNX?
Głowice termiczne z interfejsem KNX do grzejników mam już 2 z ABB ale mają 2 wady: cena i ekstra zasilanie 24v wymaga ekstra trafo.
lepsza wydaje sie byc cetralka grzewcza z interfejsem KNX ale jej nie testowałem. Co pan o tym sądzi?

Przepraszam za trochę chaotyczną strukturę ale kwestia godziny o której piszę.

pozdrawiam
Do omnibusa jeszcze daleka droga, więc za wszelkie poprawki bardzo dziękuje. Najszybciej się uczysz na swoich błędach, jednak taniej to wychodzi gdy uczymy się na czyichś.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Aktor ogrzewania który wybrać_

Post autor: Gadgetman1 » 7 lut 2017, o 20:06

Chaotyczną strukturę to ma twój dom zwany poligonem doświadczalnym :mrgreen: Masz swój plan i założenia więc coś kombinujesz. Ja osobiście uważam że Dali w domu mieszkalnym to przerost formy nad treścią. Tylko szkoły,biura i obiekty użyteczności publicznej. W Domu prywatnym w zupełności wystarczy ściemniacz uniwersalny i czujniki obecności. Jesteś w pokoju świeci się 100%,wychodzisz z pokoju po kilku minutach ściemnia się do 25% nie pojawiasz się w ciągu 60 minut światła gasną. Tanio i efektywnie drobne oszczędności ci to przynosi.Tak samo dlaczego chcesz mieszać knx z plc? Co ci to da oszczędności przy zakupie komponentów? Chaos przy programowaniu i nic więcej. Komponenty knx robią się coraz tańsze bo konkurencja jest duża pomimo to i tak stwierdzam że jest zmowa cenowa tych dużych producentów.Chyba nie ma prostszego rozwiązania jak kabel z rozdzielni do lampy na suficie i przewód magistralny do puszki. Przewody nie są drogie 1,5 kilometra przewodu to tylko 4000 zł. Koszt multi funkcyjnego przycisku to wydatek 600zł (średnia półka). Nie wiem co masz tam z ogrzewaniem ale prąd i pompa ciepła to raczej nieporozumienie ale kto bogatemu zabroni? Ja bazuję na kominku z płaszczem wodnym 15 kw. Wszystkie pomieszczenia podłogówka i 3 dodatkowe grzejniki w łazienkach. Siłowniki zamontowane (230 v) na belkach rozdzielaczy a sterownik w rozdzielni głównej ( http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... 7R0011.htm )
Siłowniki chodzą jak przyciski na puzonie. Dom powierzchnia 217 m w salonie temp 23 stopnie sypialnie po 21,8,łazienki 23-24 stopnie koszt ogrzewania +300 litrów ciepłej wody, wierz lub nie ale w sezonie 1600-1800zł. I pali od 8-12 godzin dziennie . Dłużej nie ma sensu bo jest zwyczajnie za gorąco dla mnie. Po 12 godzinach dom wychładza się o około 1,5 stopnia. Instalując system Knx wychodziłem z założenia że ma przynieść pewne oszczędności podczas użytkowania. W pełni mogę powiedzieć że się udało. Jak to będzie u ciebie ? trudno powiedzieć .Czy będziesz łączył różne komponenty czy zrobisz wszystko w jednym systemie będzie zależało jakie masz zamiary na to ,tanie ,komfortowe praktyczne czy oszczędne. Czy się da wszystko w jednym? chyba.... dopowiedz sobie sam. Patrz przez pryzmat portfela i umiejętności Kto dzisiaj zabroni bogatemu mieć solary ,pompę ciepła kominek z płaszczem kocioł gazowy, rekuperację itp. Tylko proste pytanie po co to wszystko. Nigdy się nie zwróci a na pewno przyniesie wydatków. Jeżeli coś się zepsuje to przychodzi serwis i krótka mowa moduł trzeba wymienić koszt 2500zł +robocizna . Nie ma takiej opcji że gość przychodzi i wymienia spalony kondensator lub bezpiecznik termiczny.

dar1982
Posty: 19
Rejestracja: 14 sie 2010, o 22:42

Re: Aktor ogrzewania który wybrać_

Post autor: dar1982 » 8 lut 2017, o 19:16

Nie ma jak zimny prysznic od osoby z wiekszym doswiadczeniem. Zawsze orzeźwia.


Jak już pisałem testuje różne opcje. KNX jest fajne i praktyczne ale ma swoje ograniczenia.

Co do DALI w domu (ja mam KNX ale koble polożyłem tak by mieć DALI w/g potrzeby) to kwestia do dyskusji, Taniej i szybciej jest pomalować sufit i ewentualnie kawałek ściany bo żona/klient sie uparł na kinkiet osobno sterowany aniżeli kłaść do niego kabel aż do rozdzielni.
Z drugiej strony tutaj w Norwegii kolega polożył 100punktów świetlnych na KNX + Gira Home Server wszystko w galerii. Szef galerii przeszczęsliwy bo sami sobie dostosowują oświetlenie do potrzeb wystawy.

Ogrzewanie elektryczne + pompa ciepła - cóż mieszkam w Norwegii i tu każdy tak ma. 1KW kosztuje 50gr(po przeliczeniu) więc tragizmu nie ma ale zawsze można taniej i bardziej komfortowo tak jak u Pana.

Co do Pana kominka Pali Pan 8-12h/dzień jak często Pan dokłada drewno?

Z innej beczki:
Kolega chce automatyke do domu ale chce skorzystać z dotacji na panele słoneczne raczej ciężko/drogo póścic funkcje logiczne przez KNX bez podparcia o PLC. Chyba, że ma Pan jakieś rozwiązanie które pozwoli na odcicinanie paneli zależnie od obciążenia na mieszkaniu. Ewentualnie jakies linki jesli można.

Pozdrawiam serdecznie
Do omnibusa jeszcze daleka droga, więc za wszelkie poprawki bardzo dziękuje. Najszybciej się uczysz na swoich błędach, jednak taniej to wychodzi gdy uczymy się na czyichś.

electrocontrol
Posty: 11
Rejestracja: 10 sty 2015, o 20:21

Re: Aktor ogrzewania który wybrać_

Post autor: electrocontrol » 9 lut 2017, o 21:20

Sterowanie DALI w domach, to wcale nie jest zły pomysł. Staje się to co raz bardziej popularne ze względu na oświetlenie LED, które łatwiej sterować w ten sposób. Poza paskami LED są też oprawy z zasilaczem sterowanym w standardzie DALI. Jeszcze 2 lata temu było to mało popularne. Teraz na jednej z inwestycji bardzo się cieszę, że położyliśmy w niektóre miejsca dodatkowe przewody, bo klient chce mieć oczka w suficie sterowane po DALI.

Jeżeli chodzi o połączenie WAGO i KNX, to polecam myśleć o WAGO jako o konfigurowalnym urządzeniu KNX. Jeżeli mam zrealizować jakieś funkcje, które wymagają pisania własnego programu (np. integracja rożnych protokołów, obsługa dużej ilości wejść/wyjść analogowych lub wejść binarnych), to wtedy stosuję WAGO. Ale normalnie raczej opieram się na zwykłym sprzęcie KNX.
www.ElectroControl.pl

ODPOWIEDZ