Inteligentny dom NIE jest oczczędny

Pytania i odpowiedzi użytkowników posiadających system KNX / EIB.
CivAS
Posty: 8
Rejestracja: 21 maja 2009, o 12:46

Re: Inteligentny dom NIE jest oczczędny

Post autor: CivAS » 17 cze 2011, o 12:35

Witam wszystkich serdecznie
jarek12 pisze:Niektórych po prostu nie stać na konkretny dobry system, więc poszukują dla siebie odpowiednio tańszych zamienników. Można powiedzieć, że gdyby pojawiła się "chińszczyzna" w tym typie to byłby rarytas. Prawda?
Powiem szczerze, że jest już system BMS – z ang. System Zarządzania Budynkiem (bezprzewodowy) w którym oferowane są Chińskie włączniki. Bzdura? Nie powiedziałbym. Nie wszędzie trzeba montować "wypasione" włączniki (np. garaż), a jeśli taki włącznik ma kosztować około 60zł to dla mnie rewelacja. Oczywiście dla bardziej wymagających znacznie szerszy wybór. Ale to tak zbaczając z tematu głównego.
luklodz pisze:Uważam ze oszczędności zależą od osób jak używają dom i jak często w nim przebywają... Z własnego doświadczenia wiem ze przy dzieciach tak między 6 a 15 rokiem życia przy domku 2-3 kondygnacyjnym spora część oświetlenia na poziomie dla dzieci pali się niepotrzebnie, a rodzice muszą chodzić i je wyłączać... Uważam ze trzeba liczyć że dom budujemy na te 20-30 lat a nie na 5... Mając budynek 3 kondygnacyjny jak często będziemy szli sprawdzić czy dziecko skręciło sobie ogrzewanie na noc a nie zostawiło otwartego okna?? Z doświadczenia wiem że zostawi sobie uchylone okno a nie skręci ogrzewania. KNX odłącz mu wtedy ogrzewanie
Bardzo podoba mi sie wypowiedź kolegi Luklodz i w pełni się z tym zgadzam. BMS pod względem oszczędzania to perfekcyjne rozwiązanie dla nieco mniej rozgarniętych osób/rodzin (nam na myśli zapominanie o zakręceniu zaworu ogrzewania, wyłączaniu światła itp.). Nie będę wspominał o rzeczach oczywistych – bezpieczeństwo, komfort, wygoda, prestiż. Badań nie prowadziłem ale jeśli można liczyć na zwrot kosztów po 10latach (a dużo jest takich opinii choć zakładam, że nie bierzemy pod uwagę zwrotu kosztów ekstrawaganckiej instalacji) to przy nieustannie rosnących cenach energii warto pomyśleć przynajmniej o pozostawieniu sobie otwartej furtki na przyszłość - o położeniu instalacji elektrycznej tak aby tę "inteligencję" można było dorzucić w przyszłości. Gdy automatyka stanieje ci co "oszczędzili" będą żałować (kucie ścian) tak jak osoby które są szczęśliwymi właścicielami aut bez klimatyzacji ;)
lights pisze:
Każda taka instalacja jest droga,bo jest technologia i nowości kosztują i raczej nic tego nie zmieni.
Zwłaszcza EIB, przez 20 lat ceny się zmniejszały ale nie na tyle żeby trafić do każdego Kowalskiego i chyba tak to pozostanie.
c.d.n
Być może ceny KNX nie spadną ale stracą na tym tylko producenci KNX. Inne systemy bardzo prężnie się rozwijają, a ceny mają już teraz całkiem atrakcyjne. Nie żebym był anty KNX bo uważam go za najlepszy obecnie system ale dla najbardziej wymagających. Z drugiej jednak strony nie wszyscy muszą/chcą jeździć Porsche. Spodziewam się mimo to, że za kilka lat zauważymy silniejszy spadek cen (przynajmniej u części producentów). Moim zdaniem BMS (nie koniecznie KNX) jest już teraz dostępny dla Kowalskiego stawiającego dom/kupującego duże najlepiej dwu kondygnacyjne mieszkanie. Właśnie tacy inwestorzy uciekają/pouciekają producentom KNX co prędzej czy później zauważą i będą temu przeciwdziałać.
lights pisze:
Niestety ogrzewanie w ,,inte....d...,, jest traktowane po macoszemu lub go w ogóle nie ma!
Koszty poniesione na montaż instalacji w ten sposób nigdy się nie zwrócą i myślę że dlatego prawdziwe są twierdzenia o tym że te 30,40,50 i 70% oszczednosci to bajka!
Czy takie instalacje sa drogie? Powiem tak,że szary kowalski więcej wydaje przy budowie domu na pokrycie dachu,ładne okna lub instalacje C.O niż poświęca uwagi na tego typu instalacje.
c.d.n
Zgadzam się absolutnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Osoby, które nie decydują się na BMS często nie mają zaufania do nowinek technicznych (o ile są to jeszcze nowinki :roll: ), inni nie ufają w zapewnienia instalatorów odnośnie oszczędności (często nierealne, a chętni na BMS nie są głupcami), kolejni wciąż nie wiedzą o czym mowa. Odnośnie braku skupienia na kwestii oszczędzania=ogrzewania to wina może również leżeć po stronie inwestorów. Być może wolą postawić na wygląd i „bajere” niż na to czego nie widać. Napisałem może ponieważ wciąż zastanawiam się nad tym czy przypadkiem problem nie sięga dalej? Czy po prostu twórcy koncepcji Inteligentnego Domu, producenci itp. nie zaniedbali tematu. Czy nie zbagatelizowali tego aby przeprowadzić stosowne badania dające rzetelne informacje „konsumentom”?

Dla mnie Inteligentne Domy mogą być oszczędne co zależy od integratorów oraz samych mieszkańców. Również inwestycja może się zwrócić i zacząć na siebie zarabiać ale to z kolei wynika od rozbudowania systemu.

Pozdrawiam

dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Re: Inteligentny dom NIE jest oczczędny

Post autor: dendrytus » 29 sie 2011, o 21:06

Inteligentne budynki są oszczędne nawet do 30%. Inteligentne domy nie. Bajki o oszczędności ID wzięły się z przeniesienia oszczędności jaką generuje inteligentna instalacja zainstalowana w biurowcach, urzędach itp.
Różnica między IB a ID jest dość prosta. IB pracuje na ogół 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Dom działa 7 dni po 16 godzin. Jeśli są dzieci lub niepracująca żona to 24h. W pierwszym przypadku oszczędności są proste do uzyskania, w drugim praktycznie się nie da.
Różnica jest też w kosztach instalacji. IB spokojnie obchodzi się bez kosztownych paneli dotykowych, sterowania przez telefon itp bajerów. W ID to podstawowy bajer. W wielu przypadkach np. sterownie bramą przez telefon powoduje, że właściciel nazywa swój dom inteligentnym. To tak jak trabant limusine jest limuzyną.
Nie ulega jednak wątpliwości, że ID generuje pewne oszczędności.
Jeśli chcemy mieć ID dla oszczędności to jest to kompletna bzdura. Jeśli chcemy mieć komfortowy dom, to oczywiście jak najbardziej prawdziwy ID to zapewni i dodatkowo zarobi trochę na siebie.
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Inteligentny dom NIE jest oczczędny

Post autor: Lucius » 17 wrz 2011, o 15:11

dendrytus pisze:Jeśli chcemy mieć ID dla oszczędności to jest to kompletna bzdura. Jeśli chcemy mieć komfortowy dom, to oczywiście jak najbardziej prawdziwy ID to zapewni i dodatkowo zarobi trochę na siebie.
I z tym się zgadzam - całkiem niezła puenta ;)
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

ODPOWIEDZ