Zastosowanie KNX/EIB - ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

Informacje na temat systemu KNX / EIB.
Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Zastosowanie KNX/EIB - ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

Post autor: Elmark » 25 sty 2008, o 17:00

Zastosowanie inteligentnego sterowania ogrzewaniem w znaczący sposób obniża koszty energii cieplnej oraz zwiększają komfort w pomieszczeniu.

INFORMACJE
Poczucie komfortu w pomieszczeniu zależy w dużej mierze od właściwych warunków termicznych. Nasze wymagania co do ciepła zależą od funkcji pomieszczenia. Czasami 16 st.C jest wystarczające dla kuchni lub sypialni, natomiast w pokoju dziennym wymagamy już 21 st.C , a w łazience nawet 22 st.C. Coraz częściej, kiedy stawiamy wymagania co do komfortu oraz chcemy zredukować zużycie energii konieczne są systemy sterowania. Biorąc pod uwagę fakt, iż np. w Niemczech około 70% energii jest zużywane na ogrzanie domu oraz ciepłej wody użytkowej daje to możliwość dużych oszczędności. Musimy przy tym zauważyć, iż optymalne warunki pomieszczenia mogą być zmienne w czasie w ciągu doby oraz w ciągu tygodnia.
Indywidualna kontrola temperatury w pomieszczeniu w odróżnieniu od systemów sterujących tylko centralnie daje nam wiele różnych możliwości. Sterowanie powinno być zawsze zgodne z hasłem "GRZEJ TYLKO TAM GDZIE JEST TAKA POTRZEBA". Do tego celu używamy termostatów pokojowych, które mierzą temperaturę oraz generują sygnały sterujące w zależności od trybu pracy pomieszczenia. Sygnały wypracowane w pomieszczeniach mogą być w prosty i łatwy sposób zebrane przez magistralę KNX/EIB i wykorzystane do centralnego sterowania systemem utrzymania komfortu w budynku. Dodatkowo należy zauważyć, iż można osiągnąć jeszcze 6 % oszczędności przy obniżeniu temperatury tylko o 1 st.C.
System KNX/EIB może być zastosowany do indywidualnej regulacji temperatury w pokojach. Temperatura jest mierzona w sposób ciągły i dopasowywana do wymaganej. Możemy ustawiać ją pokrętłem termostatu lub przyciskiem. Termostaty programuje się tak by sterowały doprowadzeniem ciepła do pomieszczeń w ściśle określonym czasie, uwzględniając obecność ludzi.
Systemy ogrzewania oraz wentylacji i klimatyzacji są bardzo różne. Zaczynając od grzejników wodnych poprzez ogrzewanie podłogowe, klimakonwektor, elektryczne grzejniki do nawiewników chłodzących. Ich wspólnym mianownikiem jest to, iż można je sterować w systemie KNX/EIB z wykorzystywaniem następujących algorytmów sterowania:
Sterowanie dwustanowe
Jest najprostszym i najtańszym sposobem sterowanie ogrzewaniem. Regulacja temperatury polega na otwieraniu i zamykaniu elektrozaworu znajdującego się dopływie do obwodu grzewczego np. grzejnika. Minusem tego typu sterowania jest dość duża bezwładność regulacji temperatury. Nie można więc go używać do systemów o dużej bezwładności takich jak coraz popularniejsze ogrzewanie podłogowe.
Sterowanie ciągłe
Jest najbardziej zaawansowanym typem sterowania. Stosowany jest wszędzie tam, gdzie zależy nam na dokładnym i szybkim ustaleniu temperatury. Do sterowania wykorzystuje się specjalne napędy zaworów, umożliwiające precyzyjne ustalenie żądanej wartości. Wykorzystywany w coraz bardziej popularnych systemach ogrzewania podłogowego.
Sterowanie 2-stopniowe
Ten typ sterowania jest użyteczny, gdy mamy dwa systemy ogrzewania, np. podstawowe podłogowe oraz dodatkowe - grzejnikowe. Ogrzewanie podłogowe reaguje na sterowanie bardzo powoli, dlatego też często uzupełnia się je o dodatkowe źródło.
Termostat
Jest podstawowym urządzeniem każdego systemu grzewczego. W ofercie systemu EIB dostępne są dwa typy termostatów. Różnica pomiędzy nimi ogranicza się głównie do budowy urządzenie oraz sposobu obsługi. Na rynku dostępnych jest wiele serii stylistycznych jednak podstawowe funkcje w większości urządzeń są takie same. W celu optymalnego wykorzystania instalacji grzewczej termostat powinien znajdować się w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy indywidualnie sterować temperaturą.
Termostat umożliwia nam 4 tryby pracy: Komfort (praca normalna), Standby (czas oczekiwana na użytkownika - nikogo nie ma w domu), Noc (praca w nocy) i Zamarzanie (ochrona przed przemarznięciem).

PROPOZYCJE
strefowe sterowanie ogrzewaniem powoduje, że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę (wymagamy różnych warunków w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) (duża oszczędność energii - do 50%); - aktywacja (zazbrojenie) systemu alarmowego, powoduje przełączenie się systemu na tryb "czuwania" i obniżenie o kilka stopni temperatury w całym domu; - po zainstalowaniu w oknach wyłączników krańcowych (kontaktronów) możliwość automatycznego wyłączenia ogrzewania na czas wietrzenia pomieszczenia, aby niepotrzebnie nie marnować energii; - automatyczne przejście systemu w tryb "komfortowy" przed przyjazdem domowników np. ok. 15.00; - automatyczne obniżenie temperatury w porze nocnej do optymalnej dla mieszkańca wartości.


Materiały http://www.Elmark.net.pl w oparciu o opisy zamieszczone i opracowane przez "Intelidom".

ODPOWIEDZ