sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Pytania i odpowiedzi użytkowników posiadających system KNX / EIB.
Rynio
Posty: 1
Rejestracja: 11 paź 2009, o 16:46

sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: Rynio » 11 paź 2009, o 17:06

Witam,
Będę miał w domu trochę rolet rzymskich sterowanych elektrycznie i kilka okien z żaluzjami fasadowymi. W niektórych pomieszczeniach mam kilka okien obok siebie. Ze względu na duży koszt indywidualnego sterowania każdą roletą/żaluzją systemem EIB/KNX, chciałem sobie pogrupować rolety w danym pomieszczeniu wykorzystując tylko jeden styk roletowy.
Ale mój instalator mówi, że tak się nie da, bo obciążalność, bo przepięcia itp. To ja mu na to, że możemy przecież wziąć urządzenia roletowe o większej obciążalności np. 16A (według projektu miały być 6A). On na to, że coś takiego nie zrealizuje bo spalą się styki tego urządzenia (aktora) roletowego.
W moim przypadku nawet gdybym mógł podłączyć po dwie rolety/żaluzje pod jedno wyjście tego urządzenia to zaoszczędzę kupę kasy.
Proszę o rozwianie moich wątpliwości, czy instalator na prawdę ma racje i tak się nie da zrobić, czy po prostu próbuje mnie naciągnąć na zbędne urządzenia?

Jeżeli instalator ma rację to co mogę zrobić, żeby ograniczyć koszty? Może zastosowanie jakiś filtrów przeciwprzepięciowych, a może są specjalne urządzenia przejściowe gdzie jedno sterowanie może obsłużyć np trzy rolety?

Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości
Pozdrawiam serdecznie
Rynio

empireum
Posty: 12
Rejestracja: 3 maja 2009, o 01:29
Lokalizacja: Gdynia

Re: sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: empireum » 13 paź 2009, o 23:00

Rynio pisze:Witam,
Będę miał w domu trochę rolet rzymskich sterowanych elektrycznie i kilka okien z żaluzjami fasadowymi. W niektórych pomieszczeniach mam kilka okien obok siebie. Ze względu na duży koszt indywidualnego sterowania każdą roletą/żaluzją systemem EIB/KNX, chciałem sobie pogrupować rolety w danym pomieszczeniu wykorzystując tylko jeden styk roletowy.
Ale mój instalator mówi, że tak się nie da, bo obciążalność, bo przepięcia itp. To ja mu na to, że możemy przecież wziąć urządzenia roletowe o większej obciążalności np. 16A (według projektu miały być 6A). On na to, że coś takiego nie zrealizuje bo spalą się styki tego urządzenia (aktora) roletowego.
W moim przypadku nawet gdybym mógł podłączyć po dwie rolety/żaluzje pod jedno wyjście tego urządzenia to zaoszczędzę kupę kasy.
Proszę o rozwianie moich wątpliwości, czy instalator na prawdę ma racje i tak się nie da zrobić, czy po prostu próbuje mnie naciągnąć na zbędne urządzenia?
Nie jestem elektrykiem, ale faktycznie silników rolet nie łączy się równolegle o czym zazwyczaj informuje producent napędów do rolet. Grozi to uszkodzeniem silnika, gdy pojawi się napięcie zwrotne z drugiego silnika, nawet jeśli pierwszy zatrzyma się na krańcówce.
Jeśli istnieją przewody do sterowania każdą roletą to można przy pomocy dodatkowych styków przekaźnika załączać (przez aktor rolet KNX) więcej niż jeden napęd do rolet. Kosztem są dodatkowe przekaźniki a oszczędzamy na aktorze do rolet. Wydaje mi się, że każdy elektryk powinien dać sobie radę z takim podłączeniem.

Z gotowych rozwiązań jeśli chodzi o aktory rolet znam tylko ten:

http://www.eibmarkt.com/cgi-bin/eibmark ... ew/N000300

jest to produkcja powyżej firmy/sklepu, nigdy tego aktora nie używałem, nie wiem jak z jego niezawodnością, serwisem (tylko w Niemczech), itp.

luklodz
Posty: 3
Rejestracja: 27 sie 2008, o 13:35

Re: sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: luklodz » 8 maja 2010, o 01:23

Sprawa jest banalna jak wspomniał mój poprzednik to uwaga dla wszytkich rolet nie łączymy równolegle ze względu na prąd jaki się indukuje na uzwojeniu do pracy w przeciwna strone niż obecnie kierujemy rolete rozwiąznie jest banalne wystarczy z aktora wysterować cewka zwykłych przekażników tyle przekażników ile rolet w szeregu i z ich styków roboczych sterować dopiero poszczegulną roletą, najważniejsze jest to żeby styki wolne przy pracy rolet nie były złączone z sobą. Sprawa jest prosta i sprawdzona na przekażnikach prze zemnie, jesli będzi epotrzeba prosze pisać to umieszcze schemat

Wojtek
Posty: 2
Rejestracja: 1 kwie 2009, o 14:03

Re: sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: Wojtek » 1 cze 2010, o 17:06

To poproszę o ten schemat podłączenia rolet.

A czy jeśli rolety są podłączone przez przekaźniki (1 roleta - 1 przekaźnik) i w tym samym czasie "jadą" to nie są zrównoleglone (zasilanie z jednej fazy)? Albo jak rolety są 24V to jeden zasilacz na roletę czy jeden wspólny? W 24V nie ma uzwojenia do pracy w przeciwną stronę bo odwraca się bieguny, czy tak?

Pozdrawiam.

jka222
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2009, o 12:38

Re: sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: jka222 » 6 cze 2010, o 13:41

Proponował bym rozważyć zamianę aktorów roletowych, na sterownik PLC z bramką do KNX. (Na przykład SIEMENS LOGO!) Możliwość sterowania każdej rolety oddzielnie. Za cenę aktora 6-krotnego, można zbudować sterownik obsługujący niezależnie 14 rolet (aktor 14-krotny), dodatkowo w sterowniku dochodzi za free do wykorzystania zegar całoroczny, pełna logika, 8 wejść DI.

Połączenie przetestowane na wielu obiektach, działa bez zarzutu, pozwala na inne większe oszczędności, oraz pozwala wyciągnąć dużo więcej funkcji niż aktory KNX. (Na przykład zainstalowanie dodatkowego przycisku sterującego roletą, przy samym oknie - zamiana przycisku EIB, na zwykły dzwonkowy).

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: Darek Sztengert » 26 cze 2010, o 23:19

Witam
Rolety koniecznie należy łączyć na osobnych przekaźnikach. Czyli np. 8 rolet 230V~ - może obsłużyć np. aktor TXA227.
Jeśli chodzi o rozwiązania 24V- to faktycznie sposób sterowania jest inny: tutaj zmienia się polaryzację zasilania silnika (aktor np. TXA225), w poprzednim wypadku - silnik wyposażony jest w 2 uzwojenia (lewe/prawe) i zamiennie staruje się raz jednym, a raz drugim uzwojeniem.
Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Wojtek
Posty: 2
Rejestracja: 1 kwie 2009, o 14:03

Re: sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: Wojtek » 28 cze 2010, o 13:47

A co zrobić jeżeli nie można uniknąć równoległego podłączenia rolet za przekaźnikiem ( dwie rolety na jednym kablu) ? zakładać przy silnikach jakieś zabezpieczenia? Rolety mają jeździć zawsze jednocześnie. Różnica przy takim podłączeniu polega że uzwojenia niezasilane są ze sobą połączone, na dwóch przekaźnikach są rozłączone.

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: cox » 29 cze 2010, o 10:48

powiedzmy ze mamy silnik A i silnik B

sygnał sterujący roletą może być góra, dół, lub może go nie być (OFF)

instalacje należy podłączyć w ten sposób, aby bez zwarcia przekaźnika sterującego (sterowanie w pozycji OFF) była separacja między sygnałami GÓRA A, GÓRA B, DÓŁ A, DÓŁ B (wszystkie powinny mieć wolne końce).
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: sterowanie roletami rzymskimi i żaluzjami

Post autor: Lucius » 4 lip 2010, o 11:05

Wojtek pisze:A co zrobić jeżeli nie można uniknąć równoległego podłączenia rolet za przekaźnikiem ( dwie rolety na jednym kablu) ? zakładać przy silnikach jakieś zabezpieczenia? Rolety mają jeździć zawsze jednocześnie. Różnica przy takim podłączeniu polega że uzwojenia niezasilane są ze sobą połączone, na dwóch przekaźnikach są rozłączone.
Należy zastosować zwykłe przekaźniki przy roletach... Napędy rolet sterowanych góra / dół nie mogą być łączone równolegle o czym powie każdy producent rolet, ale to nie znaczy że aktor sterujący musi mieć tyle kanałów ile jest rolet... Może być jeden kanał sterujący i za nim tyle zwykłych przekaźników roletowych (koszt ok. 30-120zł) ile rolet...

Chodzi o to aby te przekaźniki były dwutorowe, aby odseparować od siebie niezasilane w danej chwili uzwojenia np. jeśli jest praca w górę to wiadomo wszystkie uzwojenia kierunku góra są i tak zwarte do fazy i wszystko jest ok, ale w tej sytuacji nie mogą być zwarte uzwojenia kierunku w dół nawet jeśli są zwarte i "wiszą w powietrzu"... Proszę sobie taką sytuację rozrysować na kartce - obwód elektryczny zostanie zamknięty dodatkowym torem i przez te uzwojenia popłynie prąd, co spowoduje że silnik będzie działał niejako w dwie strony, oczywiście będzie to niezauważalne dla oka, ale szkodliwe dla silnika na dłuższą metę... Uszkodzenie w skutek podłączenia równoległego rolek da się w miarę łatwo zdiagnozować w serwisie i nie podlega gwarancji.
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

ODPOWIEDZ