API dla programisty wezlow

Programowanie i parametryzacja urządzeń systemu KNX / EIB przy pomocy programów narzędziowych.
sebastian
Posty: 2
Rejestracja: 6 lis 2008, o 23:26

API dla programisty wezlow

Post autor: sebastian » 7 lis 2008, o 01:13

Witam wszystkich,
w zasadzie to do konca nie wiem w ktorej rubryce i pod jakim tematem umiescic mojego posta
gdyz moj problem o ktory chce zapytac jest bardzo przekrojowy a dodatkowo nie spotkalem sie
przegladajac forum z podobna tematyka.

przede wszystkim jestem nowicjuszem jesli chodzi o technologie KNX(przynajmniej na
razie - mam nadzieje ze to sie wkrotce zmieni), a technologia ta ma byc czescia mojej
pracy magisterskiej. w zwiazku z tym pierwsze pytanie o literature: czytalem juz watek na ten
temat na forum i byla mowa o ksiazce Pana Pietkiewicza - w zwiazku z tym prosba czy moglby
mi ktos podeslac pdf?sa tez ksiazki na temat technologii KNX
Silver Bible - Handbook for Home and Building Control - Basic Principles
Gold Bible - Project Engineering for EIB Installations - Applications
czy waszym zdaniem sa to pozycje godne polecenia biorac pod uwage ich niemala cene?
i ewentualnie czy ktos dysponuje pdfem i jest gotow podzielic sie?

moze teraz napisze troche o moim problemie. docelowo tematem mojej pracy dyplomowej
ma byc gateway pomiedzy siecia KNX a bezprzewodowa siecia sensorow. implementacja tego
zadania wymagac bedzie dokladnej znajomosci specyfikacji standardu KNX(mozna wyobrazic sobie
koniecznosc translacji atrybutow danych uzytkowych, translacji adresow pomiedzy roznymi sieciami
czy translacji uslug warstwy aplikacyjnej) a ten jak zdazylem zauwazyc
jest zdecydowanie zbyt drogi na kieszen zwyklego studenta. w zwiazku z tym prosze o wskazowki
w jaki sposob mozna najlepiej i najpelniej dowiedziec sie o standardzie KNX i czy jest
gdzies dostepna bezplanie owa specyfikacja? i czy ksiazki wymienione wczesniej moga okazac
sie dla mnie pomocne??
w ramach cwiczenia chcialbym poeksperymetowac sobie z rzeczywista siecia KNX - dokladniej
wyobrazalem sobie zakup kilku sensorow podlaczyc ich do szyny i pobawic sie nimi.
tyle ze chcialbym aby wezly ten sieci, ich funkcjonalnosc byly mozliwe do zaprogramowania przeze mnie.
i wyobrazalbym sobie tu jakies API, model programistyczny najpewniej w C z ktorego programista
aplikacji moglby korzystac.wiem ze jest narzedzie ETS do zarzadzania siecia KNX ale to nie jest
poziom z ktorego chcialbym korzystac. chcialbym raczej od srodka ta technologie poznac i moc ingerowac
np w telegramy przesylanei po szynie itp z poziomu jezyka programowania.
krotko mowiac interesuja mnie wezly ktore udostepniaja programiscie aplikacji swoje zasoby poprzez API
czy sa takie wezly dostepne w sprzedazy i czy ktos moglby mi polecic urzadzenia konkretnej firmy
oczywiscie ich cena gra tu nieposrednia role. i czy moze jedynym sposobem dostepu do takich wezlow( ich
funkcjonalnosci)jest poprzez program ETS??
naprawde bardzo zalezy mi na poznaniu modelu programistycznego dostepnego w tego typu urzadzeniach.
prosze o wszelkie uwagi i pomocne rady.kazda informacja jest cenna.
pozdrawiam

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: API dla programisty wezlow

Post autor: Elmark » 17 lis 2008, o 17:48

Witam,
1. być może pomocną dłoń poda ośrodek szkoleniowy, który dzięki swojemu wyposażeniu (urządzenia w laboratorium) umożliwi koledze testowanie przyjętej teorii a przynajmniej zaznajomi i przybliży system.
2. drugim źródłem może być kontakt bezpośrednio z jednym z producentów urządzeń (głównie pod kątem bramki)
Z uwagi na deklaracje producentów co do aktywnego działania oraz statut KNX Polska wierzę, że otrzyma kolega stosowną pomoc w rozwiązaniu swojego problemu.

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: API dla programisty wezlow

Post autor: Darek Sztengert » 17 lis 2008, o 19:50

Witaj Sebastian!
Firma hager dysponuje zarówno sensorami radiowymi jak i bramkami (tzw. coupler) pomiędzy systemem TP (przewodowym) a RF (bezprzewodowym) w standardzie KNX.
Nie zbyt rozumiem, po co w związku z tym tworzyć jakieś "dodatkowe" sensory i oprogramowywać je w C... Czy masz jakieś konkretne sensory bądź rozwiązania na myśli, czy też chcesz stworzyć własny sensor?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat - zapraszam na stronę http://www.hager.pl i wiele informacji technicznych znajdziesz w naszym katalogu w dziale Tebis TX.
Jeśli chodzi o teorię dotyczącą samej struktury telegramów w KNX - wymienione przez Ciebie pozycje są bez wątpienia dobrym jej źródłem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

maly.jerzyk
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2008, o 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: API dla programisty wezlow

Post autor: maly.jerzyk » 23 lis 2008, o 18:09

Witam,

Oczywiście tak jak pisali przedmówcy, dostępne są cenne szkolenia i pomoc producentów. Ale myślę, że kolega chciałby poznać knx'a i systemy automatyki bardziej od strony akademickiej, stąd chęć zbudowania własnego sterowania i uzyskanie dostępu do magistrali poprzez API z użyciem C lub Javy.

Nic mi nie wiadomo o tym by specyfikacja była dostępna bezpłatnie :( To samo dotyczy API poprzez które możnaby uzyskać dostęp do magistrali z komputera PC. Na stronach knx dostępny jest serwer Falcon, który pełni właśnie taką rolę.

Jest natomiast kilka projektów akademicko/amatorskich (a co za tym idzie bardziej przystępnych cenowo ;) ), które zajmowały się już stworzeniem alternatywnego "API dla magistrali knx" ale chyba najbardziej rozwinięte i powszechnie dostępne to eibd i Tweety.

Więcej mam nadzieję przydatnych materiałów masz na:
http://www.auto.tuwien.ac.at/a-lab/knx-eib.html
oraz licznych stronach projektów, które korzystały z tego API jak linknx, eibnetmux itp.

Pozdrawiam,
maly.jerzyk

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: API dla programisty wezlow

Post autor: cox » 11 gru 2008, o 23:46

Kolega maly.jerzyk bardzo ładnie zaprezentował jakie masz możliwości. Jako API mi też przyszły do głowy EIBD i FALCON.

Odnośnie specyfikacji eib - istnieje takie coś jak EIBA HANDBOOK (nie zaden silver bible handbook) to jest pelna specyfikacja eib łącznie z powerlinem, eib.rf i całą resztą. Można tam też znaleźć informacje na temat transmisji nieużywanej podczas normalnej pracy - komunikaty systemowe, broadcast itp. Pozwala poznać specyfikację tego w sumie prostego standardu. Całość zawiera ponad 1700 stron, trudno-dostępne, do kupienia w Brukseli ale kiedyś widziałem serwer z którego można było to ściągnąć (już nieaktywny). Jeżeli chcesz napisać wlasny program do sieci eib niezbędne bedzie poznanie wlasciwosci sieci, typow EIS, troche praktyki w konfigurowaniu urządzeń i łączenia ich adresów grupowych w jedną sieć. handbook sie przyda

Tutaj masz maluteńki fragmencik http://www.knx-developer.de/online/data/prodsym.pdf
---
eib, knx, inteligentny dom, lonworks
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2009, o 19:17 przez cox, łącznie zmieniany 2 razy.
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

a4y
Posty: 9
Rejestracja: 8 gru 2008, o 16:07

Re: API dla programisty wezlow

Post autor: a4y » 18 gru 2008, o 16:41

Ciekawostka może pomoże: http://www.dehof.de/eib/
------------------------------------------
www.a4y.pl
------------------------------------------

ODPOWIEDZ