Funkcja zapamiętania ABB

Programowanie i parametryzacja urządzeń systemu KNX / EIB przy pomocy programów narzędziowych.
lioleon
Posty: 10
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 21:02

Funkcja zapamiętania ABB

Post autor: lioleon » 15 mar 2020, o 20:16

Chciałbym zrealizować taka funkcjonalność:
Mam czujnik ruchu w pomieszczeniu który tak naprawdę tylko gasi oświetlenie po dłuższym czasie nieobecności. W pomieszczeniu mam kilka obwodów ON/OFF i kilka ściemniaczy 0-100%. Chciałbym zrobić coś takiego żeby system zapamiętał w jakim stanie były obwody przed wyłączeniem i po wykryciu ruchu odtworzył poprzedni stan. W zasadzie wszystko mam zrobione na ABB ON/OFF - SA/S12.6.2.1, ściemniacze UD/S 4.xxx.2 przycisk Busch-priOn.
Myślałem żeby zrobić to na scenach ale nie doszedłem jeszcze do tego jak zrobić zapamiętanie sceny.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Funkcja zapamiętania ABB

Post autor: Gadgetman1 » 15 mar 2020, o 23:12

Funkcja LIGHTSCENE WITH MEMORY FUNCTION w Busch Jeager Prion polega na tym że w momencie przytrzymania wciśniętego przycisku aktywującego scenę użytkownik może ustawić sobie pożądaną funkcję ,czyli ON/OFF określonej lampy czy też ściemnić lampę więc to nie jest przydatne w twoim założeniu. Ratuję cię tylko logika ale w przypadku gdy nie masz kontrolera logicznego nie zrobisz nic.

lioleon
Posty: 10
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 21:02

Re: Funkcja zapamiętania ABB

Post autor: lioleon » 16 mar 2020, o 00:10

Teoretycznie każdy priOn ma funkcje logiczne do wykorzystania, zastanawiałem się tylko czy niema jakiegoś prostszego sposobu, w aktorach cyfrowych jest funkcja "Presets" ale brakuje jej w ściemniaczach. I z nią też nie bardzo mogę sobie poradzić. Niedługo podłącze sterownik WAGO do systemu i na nim pewnie to ogarnę, choć wolałbym to zrobić lokalnie czyli z wykorzystaniem elementów PIR, priOn, aktory.

Udało mi się rozgryźć funkcję "Preset" i działa OK, pozostaje problem ze ściemniaczami.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Funkcja zapamiętania ABB

Post autor: Gadgetman1 » 16 mar 2020, o 00:36

Funkcje które są w PowerTool to są proste funkcje logiczne i raczej z tego nic nie sklecisz. Funkcja preset umożliwia ci poprzez wysłanie 1 bitowej komendy do 2 lub 1 bajtowej funkcji czyli gdy wyślesz ON ściemniacz rozjaśni się do np: 60% a gdy wyślesz OFF wyłączy go lub przyciemni do 25%. Wszystko zależy od ustawień.

lioleon
Posty: 10
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 21:02

Re: Funkcja zapamiętania ABB

Post autor: lioleon » 16 mar 2020, o 00:46

Chodziło mi o funkcję "presets" w wyjściach cyfrowych i ona działa tak jak chcem. Wysyłam 1 na adres "Call Preset" w wyjściu mam ustawione że ma się wtedy wyłączyć, a przy wysłaniu 0 na "Call Preset" przywraca stan poprzedni. To jest konfiguracja parametrów samego wyjścia a nie funkcje logiczne.

ODPOWIEDZ