Programowanie ściemniacza

Programowanie i parametryzacja urządzeń systemu KNX / EIB przy pomocy programów narzędziowych.
Elnino
Posty: 28
Rejestracja: 5 cze 2016, o 10:01

Programowanie ściemniacza

Post autor: Elnino » 26 lip 2016, o 20:02

Hey!

Kontynuuję temat z innego wątku, a zatem przybliżę sytuację:
Aktor: ABB SD/S4.16.1
4x Sensor: BEG PD4-KNX-GH (po jednym sensorze na styk aktora)
Sensor: Jung BA

Gdy załączę światło za pomocą Jung BA - włączają mi się wszystkie 4 sekcje oświetlenia na 30% mocy (tak ustawiłem Aktor ABB). Następnie światło powinno być regulowane przez czujniki jasności. Niestety nie działa to tak jak bym chciał - czujniki jasności pracują cały czas (nawet gdy światło jest wyłączone) a regulują tylko gdy jest zmiana jasności. A więc, gdy wyślą do magistrali telegram 100%, i później nie nastąpi zamiana poziomu jasności na więcej to nie zacznie ściemniać ani powtarzać tej samej wartości (gdy jest wystarczająco jasno i nastawi się 0% i nie nastąpi zmiana poziomu jasności na mniej - nie zacznie rozjaśniać ani powtarzać tej samej jasności).
W efekcie tego gdy rano załączę oświetlenie to jest ono niewystarczające (30%), rozjaśnianie nie następuje ponieważ sensor jeszcze wieczorem wysłał telegram na 100% jasności, a do rana nie było wystarczająco jasno aby zmienić poziom, regulacja uruchomi się dopiero gdy w przeciągu dnia zrobi się na tyle jasno że zostanie spełniony warunek aby zacząć przyciemniać lampy.
Pewnym rozwiązaniem mogłoby być ustawienie wartości początkowej lamp na 100% jednak wtedy gdyby ktoś w dzień załączył lampy to nie zostały by one ściemnione z tego samego powodu co w sytuacji poprzedniej-tylko z odwrotnymi parametrami.

Czujniki regulują - bez względu na poziom jasności - zawsze, bezpośrednio po programowaniu.

Czy jest możliwe aby połączyć to tak aby: za każdym razem gdy włączę sensorem Jung BA - aktor ABB automatycznie wywołuję regulację Sensorem BEG.

Kombinowałem z ustawieniem w aktorze ABB kanału (status włącznika) i połączenia go z jedynym wejściem wyłączającym w sensorze BEG, jednak nic się nie działo.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Programowanie ściemniacza

Post autor: Gadgetman1 » 26 lip 2016, o 21:02

Usuń z AG odpowiedzialnego za ściemnianie obiekt "Brightness value" i dodaj "present set value/constant light". Będzie działać na 99%. Oczywiście ustaw swoje pożądane wartości w czujniku. Przy obiekcie "present set value/constant light" zaznacz flagi "CWTU.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Elnino
Posty: 28
Rejestracja: 5 cze 2016, o 10:01

Re: Programowanie ściemniacza

Post autor: Elnino » 10 sie 2016, o 16:14

Hey!

Czegos nie rozumiem, lub cos zrobilem zle. Generalnie nie dziala nadal.

Po co aktywowana jest zadana wartosc dodatkowa? I co ma na celu ustawianie Constant light?
Nastawilem Wartosc 1 na 800, wartosc 2 na 1000, Const light na 100%. Nie wystepuje u mnie w ustawieniach opcja - Orientation light. Ustawienia w adresie grupowym zmienilem, flagi tez. Niestety nie zaczely sie pojawiac nowe wartosci cyklicznie, ani nic nie zaczelo sie regulowac po wlaczeniu.
Na te chwile ustawilem zalaczanie ze 100 % i pozniej w trakcie dnia zaczyna sie regulowac - niestety nie odrazu.
Jak bys mi mogl przyblizyc do czego sluza te ustawienia, tak lopatologicznie i cz te wartosci czasem zle nie nastawilem.

Pozdr!

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Programowanie ściemniacza

Post autor: Gadgetman1 » 10 sie 2016, o 16:39

Czyli coś tam się reguluje? Nie wiem jak ci pomóc ale ja nie mam takiego problemu jak ty. Mój czujnik obecności Zubllin 360 ra działa bez problemu. Constant light czyli stałe natężenie światła. Być może ustawiłeś za dużą różnicę 200 lux.-to jest dużo.Spróbuj te ustawienia. Jeżeli nie zadziała to pobierz sobie pdf-a ze strony producenta tego czujnika i poczytaj. Najprościej dla ciebie to ściągnąć jeden z 4 czujników i podłącz sobie przy biurku do sieci. Dodatkowy przewód do ściemniacza z żarówką . Przykryj czujnik gazetą i patrz na monitor jak się zmieniają wartości i co się dzieje. Ustaw flagi R I W w obiektach AG.odpowiedzialny za ściemnianie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Elnino
Posty: 28
Rejestracja: 5 cze 2016, o 10:01

Re: Programowanie ściemniacza

Post autor: Elnino » 11 sie 2016, o 08:59

Dzieki za odpowiedz. Na czasie sproboje sie z tym dalej pobawic i napisze jaki efekt.

ODPOWIEDZ