Sterowanie oświetleniam KNX/DALI

Programowanie i parametryzacja urządzeń systemu KNX / EIB przy pomocy programów narzędziowych.
Davideq
Posty: 8
Rejestracja: 7 maja 2017, o 07:07

Sterowanie oświetleniam KNX/DALI

Post autor: Davideq » 7 lip 2021, o 16:01

Mam pytanie do załączonego rysunku i następującej funkcjonalności. Zgodnie z rysunkiem PIR na korytarzu (grupa niebieska) powinien załączać tylko spoty na korytarzu. Natomiast PIR-y z grupy fioletowej i zielonej lampy przynależne do swoich lokalizacji, ale TEŻ na korytarzu. Przy podziale na master-slave tak jak na rysunku jeżeli ktoś wejdzie drzwiami po lewej (oczywiście światło się załączy) następnie następnie zajmie miejsce gdzieś w strefie zielonej bądź fioletowej (poza zasięgiem PIRa z korytarza), to po upływie zadanego czasu światło na korytarzu zgaśnie bo zostanie wysłany telegram OFF. Pytanie, jak tego uniknąć. Wiem, że w PIRach można wyłączyć wysyłanie telegramów OFF (w tym wypadku w tym na korytarzu), ale jestem sobie w stanie wyobrazić następującą sytuację: Ktoś wchodzi drzwiami po lewej stronie (wyzwala tylko PIR na korytarzu) ale się rozmyśli i zawraca. W ten sposób światło już się nie wyłączy. Czy ktoś zna ustawienie PIRów (te akurat będą ABB albo BEG), które zrealizuje prawidłowo taką funkcjonalność? Ale w samych PIRach bez użycia logiki.
Unavngivet.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Sterowanie oświetleniam KNX/DALI

Post autor: Gadgetman1 » 7 lip 2021, o 18:29

W strefie zielonej i fioletowej też masz przecież czujniki ruchu (czy obecności) który może być jako "slave" i pompować czas od grupy świateł w korytarzu. W czujnikach obecności ABB masz 4 obiekty które możesz przypisać do grup adresowych.

Davideq
Posty: 8
Rejestracja: 7 maja 2017, o 07:07

Re: Sterowanie oświetleniam KNX/DALI

Post autor: Davideq » 7 lip 2021, o 19:55

Gadgetman1 pisze:
7 lip 2021, o 18:29
W strefie zielonej i fioletowej też masz przecież czujniki ruchu (czy obecności) który może być jako "slave" i pompować czas od grupy świateł w korytarzu. W czujnikach obecności ABB masz 4 obiekty które możesz przypisać do grup adresowych.
Hej,
Masz rację, to by było najprostsze, ale chyba nie mogę tak zrobić. Muszą to być niezależne mastery (w zielonej i fioletowej) ponieważ one regulują natężenie oświetlenia sztucznego w zależności od natężenia światła dziennego utrzymując zadany poziom luksów. Poza tym inny zadany poziom natężenia oświetlenia muszę mieć dla korytarza a inny dla części biurowej (zielonej i fioletowej), więc nie mogę mieć powiązania master-slave miedzy tymi strefami, czy się mylę?

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Sterowanie oświetleniam KNX/DALI

Post autor: Gadgetman1 » 7 lip 2021, o 20:25

Nie wiem co za urządzenia tam masz ale czujnik obecności ABB w pełni spełnia te zadanie, Mając 4 obiekty jednym utrzymujesz stałe oświetlenie (constant light switch) w jednej grupie adresowej, następnie 2 może służyć do podtrzymania światła w korytarz, 3 np. będzie odpowiedzialny za ogrzewanie a 4 pozostaje nie używany. Nie wiem co to jest co tam robisz ale podtrzymywaniem stale oświetlenie korytarza mija się z sensem założeń energooszczędności. Nie ma ruchu więc gaśnie a świeci się tam gdzie tylko ktoś przebywa.

Davideq
Posty: 8
Rejestracja: 7 maja 2017, o 07:07

Re: Sterowanie oświetleniam KNX/DALI

Post autor: Davideq » 8 lip 2021, o 09:38

Jest to projekt inżynierski, który został zatwierdzony przez inwestora. Ja mam tylko to zaprogramować. Screenshot pokazuje tylko mały wycinek projektu 3500 mkw, w którym większość pomieszczeń ma działać na takiej samej zasadzie. Są tam dużo większe obszary, w których długi korytarz (z jednym sensorem na początku) prowadzi do stref biurowych. Jeżeli nie będzie podtrzymania oświetlenia na korytarzach z sensorów z części biurowych, to ktoś będzie musiał iść ciemnym korytarzem zanim dotrze do sensora, który zapali światło. Zaoszczędzili na komponentach, ale będą płacili więcej za prąd. Myślę, że tak to sobie wymyślili i nie moim zadanie jest to zmieniać.

ODPOWIEDZ