Dydaktyka automatyki budynkowej

Informacje o szkoleniach, kursach, konferencjach i certyfikatach.
LFish
Posty: 42
Rejestracja: 28 lis 2007, o 01:12

Dydaktyka automatyki budynkowej

Post autor: LFish » 23 mar 2009, o 11:11

Witam,
ostatnio wpadł mi w ręce podręcznik akademicki przygotowany w ramach projektu "Innowacyjna dydaktyka bez ograniczeń - zintegrowany rozwój Politechniki Łódzkiej [...]" pod redakcją dr hab. inż. Piotra Borkowskiego.
Oprócz rysu teoretycznego nt zasobów obiektowych, przedstawienia w ogólnym zarysie współczesnych systemów IB, sterowników i rozwiązań z zakresu automatyki przedstawiono tu również części "praktyczne" takie jak: etapy projektowania IB, integracji systemów IB w aspekcie programowym i sprzętowym, elementy składowe systemów automatyki budynkowej oraz elementy składowe BMS.
Publikacja bardzo ciekawa, dająca studentowi pogląd jak przez fazę koncepcji, projektu poprzez montaż i w końcu programowanie i uruchomienie instalacji zautomatyzować budynek. Informację tą powinienem zamieścić chyba na innym forum, bo systemem opisanym z tym podręczniku jest ..... LCN ;(
Czy ktoś z kolegów miał okazję uczestniczyć w "Programie..." i zdobyć tę pozycję?
Czy nie sądzicie, że uczelnia w Łodzi bądź we Wrocławiu powinna "spapugować" pomysł i wyedukować studentów na systemie KNX?
pozdrawiam

detektywmonk
Posty: 12
Rejestracja: 10 sie 2008, o 23:57

Re: Dydaktyka automatyki budynkowej

Post autor: detektywmonk » 24 mar 2009, o 01:19

LFish pisze: Czy nie sądzicie, że uczelnia w Łodzi bądź we Wrocławiu powinna "spapugować" pomysł i wyedukować studentów na systemie KNX?
pozdrawiam
Kolego LFish, zastanów się jakie głupoty wygadujesz? :shock: To może jeszcze wyedukujemy klientów jak mają sobie zaprogramować instalacje? i każdy będzie samodostarczalny...

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Dydaktyka automatyki budynkowej

Post autor: Lucius » 24 mar 2009, o 11:02

detektywmonk pisze:...To może jeszcze wyedukujemy klientów jak mają sobie zaprogramować instalacje? i każdy będzie samodostarczalny...
No student politechniki to nie do końca to samo co klient - zgodzę się, że byłaby to potencjalna konkurencja dla nas integratorów, ale z drugiej strony byłaby to również forma popularyzacji standardu, a wiec prędzej czy później przyłożyło by się to na większą ilość zamówień, a w perspektywie również na więcej roboty dla nas...

W Niemczech jest kilka tysięcy integratorów knx i jakoś nie narzekają na brak roboty - szacuje się, że 70% (nie jestem pewien dokładnie tych procentów, ale na pewno zdecydowana większość) nowych budynków będzie wyposażonych w instalację knx...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

detektywmonk
Posty: 12
Rejestracja: 10 sie 2008, o 23:57

Re: Dydaktyka automatyki budynkowej

Post autor: detektywmonk » 25 mar 2009, o 00:52

Lucius pisze:... byłaby to również forma popularyzacji standardu, a wiec prędzej czy później przyłożyło by się to na większą ilość zamówień, a w perspektywie również na więcej roboty dla nas...
heh, no ręcę opadają...Kolego Lucius widać jesteś zielony w tym biznesie, niczego nie rozumiesz - zresztą nie trzeba w tym "siedzieć" żeby wyciągać wnioski.... dobrze, że w polskim KNX-ie nie ma tak naiwnych osób bo z takim rozumowaniem bardziej by się opłacało butelki sprzedawać. 1 klient na 100 programistów! ohh ile roboty będzie dla nas..
A pozatym jak ilość osób (studentów) znających się na programowaniu może spopularyzować system skoro główną barierą dla klienta jest CENA SYSTEMU!?


Zrozum kolego, że to że większość odpowiedzi na tym forum jest ogólna lub nie ma ich wcale to celowe zagranie osób które znają ten system! nikt nie jest głupi żeby dzielić się swoją wiedzą z konkurencją!
Lucius pisze: W Niemczech jest kilka tysięcy integratorów knx i jakoś nie narzekają na brak roboty - szacuje się, że 70% (nie jestem pewien dokładnie tych procentów, ale na pewno zdecydowana większość) nowych budynków będzie wyposażonych w instalację knx...
To że ktoś przeszedł szkolenie nie znaczy że może sie nazywać integratorem knx, tak jak w Polsce 80% osob z certyfikatami ma tylko ogólne pojęcie o systemie, a nawet go nie ma wcale więc co do tych statystyk to lepiej się ich nie trzymać.

Porównywanie rynku Niemiec vs Polska jest zdecydowanie nie na miejscu. Po pierwsze Niemcy są krajem bogatszym, a po drugie większość osprzętu EIB to sprzęt niemiecki więc cena dla takiego Niemca nie jest powalająca jak dla Polaka.

ps skąd informacje że nie narzekają na brak roboty?

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Dydaktyka automatyki budynkowej

Post autor: Lucius » 25 mar 2009, o 13:58

Kolego detektywmonk, ma Kolega rację i ja to akurat rozumiem - jednak jest to jedna z perspektyw widzenia... Znam z doświadczenia własnego jak współpraca z konkurencją mi się opłaciła, ale to inny temat...

Co to samej roboty to cena jest owszem przeszkodą dla wielu, ale nie dla wszystkich - jednak dla tych dla których cena nie jest przeszkoda zazwyczaj przeszkodą jest zwykły brak wiedzy o systemie... Jest w skali Polski nie mało osób które mogłyby zainwestować w system gdyby odpowiednio wcześnie o nim się dowiedziały - a tutaj potrzebny jest marketing... Mówienie o tym w mediach nawet pod pretekstem nowego kierunku jest pewną formą marketingu i byłbym skłonny powiedzieć, że w pewnych sytuacjach lepszą niż zwykła reklama w TV!

Co do studentów to masz Kolego rację przeszkolenie nie oznacza że taki gość pójdzie i zrobi instalacje, raczej byłby to potencjalny pracownik dla mnie lub dla Ciebie...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

LFish
Posty: 42
Rejestracja: 28 lis 2007, o 01:12

Re: Dydaktyka automatyki budynkowej

Post autor: LFish » 30 mar 2009, o 08:14

Witam,
Szanowni Koledzy na myśli miałem tylko PROPAGOWANIE SYSTEMU. Dlaczego inni mogą edukować a MY nie? Czy koszt konkurencyjnego systemu (tego opisywanego) jest tak niski, że my nie możemy przekazywać idei jak największej liczbie przyszłych "fachowców". Mam też wrażenie, że wiedza to jedno, a decyzja takiego "wyedukowanego" później instalatora czy studenta, który ma małe doświadczenie w instalacjach i tak może doprowadzić do "sprzedania" tematu bardziej doświadczonym...
PROPAGOWANIE, MARKETING.... to mi przyświecało co nie znaczy, że nie zgadzam się z Kolegą detektywmonk...

LFish
Posty: 42
Rejestracja: 28 lis 2007, o 01:12

Re: Dydaktyka automatyki budynkowej

Post autor: LFish » 30 mar 2009, o 08:53

a tu jest link do tego co opisałem w pierwszym poscie...
http://www.kapitalludzki.p.lodz.pl/szkolenia-hmsbms

ODPOWIEDZ