Ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja

Pytania i odpowiedzi studentów, kursantów, uczniów szkół i ośrodków szkoleniowych oraz wypowiedzi kadry wykładowczej nt. instalacji KNX / EIB.
Tomasz
Posty: 2
Rejestracja: 6 lut 2011, o 17:54

Ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja

Post autor: Tomasz » 19 maja 2011, o 21:54

Witam kolegów.

Zastanawiam się nad realizacją systemu KNX obsługującego ogrzewanie i klimatyzację oraz wentylatory na 3 biegi. Jest to projekt czysto teoretyczny, ale oczywiście chciałbym go zrealizować tak jak się to w praktyce robi.

Myślę, żeby ogrzewanie zrealizować przy pomocy węzła cieplnego z elektrozaworami. Użytkownik nastawi zadaną temperaturę w pomieszczeniu, a regulator wyśle odpowiedni sygnał do magistrali. Aktor grzewczy przy zastosowaniu wybranej metody(np. PWM) odpowiednio będzie sterował pracą zaworu.

I tu mam problem - w jaki sposób włączyć w to klimę? Tzn. jeśli użytkownik sobie nastawi temperaturę niższą od panującej to chciałbym żeby zadziałał klima i mu to powietrze ochłodziła. Czy da się to zrealizować za pomocą drugiego kanału z regulatora i też poprzez aktor grzewczy tylko podłączony z drugiego kanału do jakiegoś innego zaworu? Czy są takie instalacje grzewczo-chłodzące realizujące to w ten sposób? Czy jednak robi to się inaczej?

I ostatnie zagadnienie - praca wentylatorów w zależności od stężenia szkodliwych gazów. Chcę mieć możliwość wykorzystania trzech prędkości pracy wentylatorów. Za pomocą jakich urządzeń takie sterowanie uzyskać?

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Tomasz
Posty: 2
Rejestracja: 6 lut 2011, o 17:54

Re: Ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja

Post autor: Tomasz » 22 maja 2011, o 19:36

Koledzy nikt nie wie jak to się realizuje? No niemożliwe...przecież codziennie realizujecie podobne projekty:/

Pomóżcie:)

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja

Post autor: cox » 25 maja 2011, o 07:49

Poczytaj a internecie o fanCoilach (inna nazwa klimakonwektor) i poszukaj w dokumentacji aktorow knx o fanoili. Np jung,gira,berker. Moze on sterowac tez 3biegowym wentlatorem.
Aktor grzewczy moze terowac silownikiem do zaworow(nie elektrozaworem).
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

ODPOWIEDZ