Polski KNX

Informacje o organizacji KONNEX na świecie i w Polsce
KABAMA
Posty: 8
Rejestracja: 8 lip 2008, o 08:03

Re: Organizacja KNX -Polska

Post autor: KABAMA » 17 lis 2008, o 22:57

Zapomniałem tylko napisać o jednej ważnej rzeczy. Tzw "chowanie głowy w piasek" . Kto chowa tą głowę ? Ja jako integrator, czy producenci, którzy zarabiają z Nas najwięcej, ale nie kwapią się na reklamę i promocję ? Tak naprawdę utarło się w Naszym kochanym kraju, że instalatorzy i integratorzy odwalą czarną robotę za producentów. Słusznie ? Hmm. To dlaczego większość firm instalacyjnych ma kilka systemów w swojej ofercie ? Bo jak nie to, to coś innego sprzedam. Już dzisiaj firmy zaopatrują się za granicami naszego kraju, bo jest taniej. Jeszcze chwila i zapomnicie co to KNX! A przypomnę, że niedługo zniknie z kraju jeden z przedstawicieli producenta urządzeń KNX. Dlaczego można wszystko zrobić za zachodnią granicą, a u nas nie ? Bo nikomu się nie chce i szkoda kasy !!!
Sorry, ale to już mój ostatni post. Niektórzy ludzie powinni rozpocząć działalność na własny rachunek, tedy doznali by olśnienia.

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Organizacja KNX -Polska

Post autor: Darek Sztengert » 18 lis 2008, o 13:58

Dlaczego na Zachodzie można tak wiele, a u nas nie...
Może dlatego, że ciągle ktoś chce, aby promocją, marketingiem itd. zajął się ktoś inny - czyli niech ONI zainwestują a MY "spijemy piankę"... "Nie pytaj, co Ojczyzna dla Ciebie zrobi...".
Osobiście, podkreślam OSOBIŚCIE, przeprowadziłem od stycznia tego roku prezentację idei, możliwości i użyteczności systemu dla ponad 800 osób... Certyfikowane kursy skończyło u nas 180 instalatorów... Rozdystrybuowaliśmy kilkanaście tysięcy sztuk materiałów informacyjnych drukowanych i w wersjach elektronicznych... Kilkaset osób przeszkolono w Łodzi... Kilkaset we Wrocławiu... Większość Firm z KNX Polska ma podbny bilans... W tym momencie uczestniczę w Sympozjum SEP w Poznaniu, gdzie dla kolejnych 200 osób kilku producentów i naukowców z tutejszej Politechniki przedstawiają korzyści i możliwości, które daje Inteligentny Budynek w otwartym systemie m.in. KNX...
Jeśli to nic - OK. Przyjmuję do wiadomości takie zdanie...
Dostrzegam jednak tutaj pewne "drugie dno"... Konkurencja prowadzi do podniesienia jakości przy jednoczesnym urynkowieniu cen (nie ma co kryć - w dół)... W segmencie Producentów mamy z tym do czynienia od wielu już lat i rozumiem pewne frustracje wśród, do niedawna "przyzwyczajonych do luksusu", instalatorów (było ich, tych aktywnych, w KNX dosłownie kilkunastu w skali Kraju), bo i w ich segmencie konkurencja jest coraz silniejsza...
Każdy ma prawo do swojego zdania, choć proszę tych, którzy nie "chwalą się" specjalnie tym z jakiej są Firmy i co zrobili dla promocji systemu, o nie dewaluowanie pracy innych...
Z poważaniem
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Rafal Nowakowski
Posty: 2
Rejestracja: 17 lis 2008, o 16:19

Re: Organizacja KNX -Polska

Post autor: Rafal Nowakowski » 18 lis 2008, o 16:16

Witam serdecznie. Chciałbym dorzucić swoją cegiełkę do tej dyskusji (jak mniemam nie do skończenia). Przede wszystkim w sprawie samego forum. Otóż jest to platforma/instytucja, przynajmniej moim skromnym zdaniem, do wymiany informacji, doświadczeń, wiedzy. Wymiany podkreślam, a nie szkolenia, czy nauki. To forum powinni tworzyć wszyscy aktywni użytkownicy standardu, jakim KNX niewątpliwie jest. Wobec czego nie można wymagać od producentów, lub ich przedstawicieli by to oni tworzyli forum. I nie zgadzam się z opinią, że czekanie miesiąc na odpowiedź na post jest żenujące. Tu chcę się odnieść do postu jednego z uczestników forum napisanego w zakładce Theben. Jak możemy pomóc w rozwiązaniu problemu, jeśli komuś się nie chce/wstydzi się/krępuje zgłosić do naszej firmy z konkretnym problemem, bo "urządzenie jest kupione przez internet, a oni (<przedstawiciel thebena>) takich klientów nie lubią"? Mówię tu o konkretnym przykładzie, ale podejrzewam, iż takich przypadków jest więcej i nie tylko dotyczą urządzeń theben'a. I w tym momencie odniosę się również do ogólnej koncepcji KNX Polska. Właśnie po to swtorzyliśmy tą organizację w Polsce. Żeby integratorzy, instalatorzy i użytkownicy wiedzieli, że mogą liczyć na producentów i ich przedstawicieli w każdym przypadku. A nie tylko wtedy gdy towar został kupiony u nas. I, że mogą liczyć na wsparcie, pomoc w szerokim zakresie produktów i firm. Że jeśli nie działa coś thebena, to nawet jeśli skontaktuję się z przedstawicielem Giry, czy Hagera to oni mi i tak pomogą. Przekierują, skontaktują. Bo pomimo iż jesteśmy konkurentami, to jest to zdrowa konkurencja, oparta na zdrowych zasadach. Konkurencja, która wzbogaca i rozwija. Jak napisał kolega z Hagera - jesteśmy młodą organizacją, uczymy się jak ze sobą jednocześnie współpracować i konkurować. A konia z rzędem temu, kto będzie to potrafił "od zaraz". I nie chcę tą opinią powiększać dystansu między producentami a integratorami. Tu tak naprawdę nikt nie "spija śmietanki" bo jej po prostu nie ma. Ceny produktów, logistyki, magazynowania, a z drugiej strony usług, instalacji są tak wysokie, że nie mam mowy o olbrzymich zyskach. Tu po prostu po jednej i drugiej stronie jest ciężka praca. My (producenci) wiemy, że Wam (integratorom) nie jest lekko, ale chcemy też (i powstanie KNX Polska jest tego dowodem), żebyście wiedzieli, że nie pozostawiamy Was samych z problemem marketingu, reklamy, promocji i wsparcia.
Słowem zabieramy się wszyscy do pracy. Wspierajmy się i budujmy forum. A integratorzy niech nie boją się zgłaszać problemów bezpośrednio do producentów, nawet jeśli kupili towar przez internet, czy za granicą.

Pozdrawiam
Rafał Nowakowski - EL-TEAM/Theben

KABAMA
Posty: 8
Rejestracja: 8 lip 2008, o 08:03

Re: Organizacja KNX -Polska

Post autor: KABAMA » 18 lis 2008, o 17:06

Miałem już nie pisać, ale niektóre treści zamieszone na tym forum to arcydziała PR. Producenci zainwestują, a my integratorzy spijemy śmietankę .... Przyznam, że lepiej bym tego nie wymyślił. Widzę że kolega Darek nie najlepiej czuje się na gruncie marketingu. Proszę tylko porównać inne branże. Czy widzieliście promującego pana Henia nowe kleje do glazury ? Oczywiście tok myślenia jest znakomity. My nic nie robimy, tylko zbieramy pieniądze. Przypominam, że gbyby nie my to wy nie mielibyście czego produkować. To my zdobywamy klientów, to my ich obsługujemy, to my przekonywujemy ich do wydania niemałych pieniędzy i to my mamy ich problemy przez cały okres gwarancyjny i pogwarancyjny. Ani producenci, ani integratorzy nie zarobią złotówki, jak nie będzie klienta. Szkoda, tylko że odnoszę wrażenie, że integratorzy dla producentów to poprostu klienci.

Być może to forum nie jest do nauki. Choć nawet profesor Midek (pomimo swojego doświadczenia) zawsze powtarza, żę ciągle się uczy ...
Ja osobiście uważam, że wymiana infomacji, czy doświadczeń to też nauka. Ale nie w tym rzecz.

Ogólnie uważam, że pojawia się tu zbyt wiele wątków (w tej dyskusji ??). Dla mnie osobiście problem polega na tym, że jeżeli jest organizacja to musi działać tak, aby promować system KNX. Rozpowszechniać wiedzę na jego temat. Nie tylko na zamkniętych spotkaniach (na dodatek płatnych i to nie mało), nie tylko dla azamkniętej grupy zawodowej, ale dla klienta.

Czy miesięczne oczekiwanie na odpowiedź jest żenujące ? Dla producenta, dystrybutora czy przedstawiciela na pewno nie. Proszę prze zmiesiąc odbierać telefony od klienta, a potem upomnieć się o pieniądze.
Sam kiedyś zaczynałem i wiem jakie to uczucie. A rozpoczynających teraz jest o wiele więcej niż przed 6 laty, choć dużo łatwiej o informację.

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Organizacja KNX -Polska

Post autor: Darek Sztengert » 19 lis 2008, o 13:36

Szanowny/a KABAMA!
Nie zamierzam dalej polemizować z anonimowym człowiekiem, który przypisuje sobie nieocenione zasługi w promocji systemu KNX i prawo do oceny umiejętności i działań innych, kiedy nawet ich nie zna w całości.
Ciekaw bardzo jestem ile KABAMA zrobił instalacji KNX, w szczególności na moich wyrobach i w jaki to niestosowny sposób go potraktowano, że teraz publicznie wyjawia swoje (mam takie wrażenie) bardzo prywatne żale...
Niniejszym kończę dyskusję w tym temacie i zapraszam do merytorycznej współpracy.
Z pozdrowieniami
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Organizacja KNX -Polska

Post autor: Lucius » 18 sty 2009, o 23:51

Osobiście jestem przekonany że istnienie takiej organizacji ma sens!!

Fakt, początki mogą być trudne (a gdzie nie są?), ale czy to powinno nas zrażać... Cóż mógłbym pisać wiele o swoich oczekiwaniach od takiej organizacji, ale chyba nie o to chodzi... Myślę, że raczej trzeba by się zastanowić jaki wkład może mieć każdy z nas w działanie tej organizacji, tak aby mogła ona się rozwijać i lepiej funkcjonować z korzyścią dla wszystkich...

Dlatego mam kilka pytań:
1. Gdzie szukać informacji na temat organizacji KNX Polska... Jakaś strona, kontakt, przedstawiciel ?
2. Jakie są aktualne plany tej organizacji, w jakim kierunku będzie się rozwijać i jakie działania planuje podjąć ?
3. Jak nawiązać współpracę z KNX Polska (zarówno ogólną jak i szczegółową w kwestiach reklamy i promocji standardu KNX) ?
4. Jakie są aktualne potrzeby organizacji na które mogą odpowiedzieć integratorzy ?
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Organizacja KNX -Polska

Post autor: Lucius » 23 maja 2009, o 07:12

Znalazłem już odpowiedzi na swoje pytania, więc pozwolę sobie je przedstawić na wypadek gdyby kogoś inny tych informacji szukał:

AD1:
* Strona stowarzyszenia: http://www.knxpolska.pl/
* Statut stowarzyszenia: http://www.eib.lodman.pl/new/files/knx_ ... status.pdf

AD2:
* Funkcjonowanie stowarzyszenia jest oparte na współdziałaniu kilku firm producenckich, które na co dzień są konkurencją na rynku KNX, więc podejmowanie nowych inicjatyw jest trudne ponieważ musi to być zgodne z wewnętrzną polityką każdej z firm... Nie mniej jednak, jest dobrze istnieje pewien wspólny kierunek działań mających na celu promocję systemu KNX...
* Podstawowym założeniem Stowarzyszenie jest oczywiście promocja standardu
* Promocja ta realizowana jest i będzie na różnych płaszczyznach... W bieżącym roku Stowarzyszenie kładzie nacisk na promocję standardu wśród elektro-instalatorów i w tym celu przygotowany został program jednodniowych szkoleń, o czym krótko napisałem w temacie: Jednodniowe szkolenia dla elektroinstalatorów.

AD3:
* Do stowarzyszenia mogą należeć producenci urządzeń KNX (lub firmy będące wyłącznymi przedstawicielami producenta w danym kraju) jako członkowie wspierający, oraz osoby rekomendowane i zatrudnione przez producentów jako członkowie zwyczajni...
* Współpraca ze Stowarzyszeniem bez członkostwa też jest możliwa, w takiej sytuacji należy do zarządu przesłać propozycję i zaczekać na jej rozpatrzenie na najbliższym spotkaniu... Zasadniczo współpraca powinna mieć na celu promocję systemu KNX...

AD4:
* aktualnie brak mi szczegółowych informacji na ten temat.
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Polski KNX

Post autor: Lucius » 23 maja 2009, o 07:18

Więcej informacji w temacie o Stowarzyszeniu: Organizacja KNX - Polska. Natomiast o nowych inicjatywach Stowarzyszenia można przeczytać w temacie: Jednodniowe szkolenia dla elektroinstalatorów.


Do moderatora: Ponieważ ta dyskusja dotyczy tego samego tematu co dyskusja w: Organizacja KNX - Polska - proponuję połączyć te tematy w jeden, lub zamknąć ten jako starszy...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

ODPOWIEDZ