Stateczniki KNX.

Pytania i odpowiedzi projektantów instalacji elektrycznych oraz architektów wnętrz nt. instalacji KNX / EIB.
Fire
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2009, o 20:19

Stateczniki KNX.

Post autor: Fire » 27 lis 2011, o 03:07

To mój pierwszy post na tym forum także na początek chciałbym bardzo serdecznie przywitać wszystkich forumowiczów. :)

Obecnie pracuję nad stworzeniem projektu instalacji KNX na potrzeby zajęć na studiach, jestem na etapie tworzenia części zarządzającej oświetleniem w sali laboratoryjnej. Zdecydowałem się na system DALI współpracujący z KNX'em, praktycznie kończę już ten etap i dopiero teraz zaczęło mnie dręczyć pewne pytanie. Mianowicie czy istnieją gotowe stateczniki ściemniające do świetlówek liniowych z interfejsem KNX? O ileż byłoby to prostsze, cały system DALI tworzący nam praktycznie dodatkowo kolejny system w systemie byłby zbędny. Tak samo po co producenci sprzętu KNX tworzą sterowniki oświetlenia z wyjściami 1-10V? Tzn. rozumiem, że ma to sens jeśli dopasowujemy się z KNX'em do istniejącej już instalacji pracującej w standardzie 1-10V, ale normalnie dużo prostszym rozwiązaniem byłoby produkowanie gotowego wyjścia załączająco-ściemniającego w postaci statecznika z interfejsem KNX. Skoro już tak bardzo we wszystkich ulotkach zachwala się, to iż KNX jest systemem rozproszonym, to niech on rzeczywiście takim będzie, a nie, że 80% elementów KNX siedzi w rozdzielni głównej i cała to rozproszonść nam znika. Czy może coś takiego istnieje tylko jeszcze nie udało mi się ów urządzenia znaleźć?

Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ