Inteligentny ogród

Galeria zrealizowanych projektów w systemie KNX / EIB przez naszych Forumowiczów – pytania i odpowiedzi.
Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Inteligentny ogród

Post autor: Lucius » 6 lut 2009, o 11:00

Coraz popularniejsze stają się "wybajerowane" ogrody, gdzie mnóstwo świateł tworzy całkiem ciekawe efekty... Coraz częściej do sterowania tym oświetleniem wykorzystuje się inteligentne instalacje w domu...

Mnie natomiast zastanawia czym taka inteligentna instalacja może sterować w ogrodzie oprócz oświetlenia ??
Czy są jakieś systemy ogrodowe (np. centralnego nawadniania) których producent przewidział współpracę z KNX ??

Czy Koledzy mają już jakieś uruchomione projekty "inteligentnych ogrodów" ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Inteligentny ogród

Post autor: Darek Sztengert » 9 lut 2009, o 20:59

Witam!
Robiłem kiedyś taki projekt, gdzie oprócz oświetlenia (prawie 30 obwodów, głównie sterowna w scenach) również w grę wchodziło automatyczne nawadnianie roślin, ochrona przeciwgołoledziowa chodników i... uzdatnianie wody w stawie.
Przy altanie (prawie 80m2) były sterowane ze stacji pogodowej markizy przeciwsłoneczne oraz moskitiery...
No a później doszło również do tego, że Inwestor zażyczył sobie możliwość symulacji obecności (światło, dźwięk, woda) i dodał na stawie fontannę...
Tak naprawdę, to chyba tylko brakuje tam kosiarki z portem KNX... ;)))
Bardzo ciekawe rozwiązanie, ale myślę, że w ogrodach jest spore „pole do popisu”...
Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Inteligentny ogród

Post autor: Lucius » 9 lut 2009, o 22:07

Darek Sztengert pisze:Tak naprawdę, to chyba tylko brakuje tam kosiarki z portem KNX... ;)))
czytałem o kosiarce, która sama kosi bez obsługi ze strony człowieka - w prawdzie to nie knx, ale można dorzucić ;)


Wracając do tematu - to mógłbym prosić o podanie rozwinięcie tematu bo jestem nim zainteresowany...

Jeśli nie jest to tajemnicą to prosiłbym o podanie rzędu wielkości kosztów takiej inwestycji...

No i ciekawi mnie czy to nawadnianie było samodzielne, czy było sterowane aktorami knx, czy może miało port knx (jeśli tak to kto to wyprodukował) ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Inteligentny ogród

Post autor: Darek Sztengert » 10 lut 2009, o 20:27

Witam!
Jeśli chodzi o sterowanie nawadnianiem – Inwestor miał zastosowane jakieś specjalistyczne czujniki wilgotności, które wystawiały sygnał na wejście binarne KNX. Dalej sterowało to aktorami, które uruchamiały elektrozawory do poszczególnych stref na określony czas. Ze względu na histerezę wilgotności – był potem odmierzany czas do ponownego sprawdzenia stanu czujnika wilgotności. Funkcja logiczna załatwiała sprawę czy układ ma powtórzyć procedurę, czy przejść w tryb „normalnego” czuwania. Dodatkowo działanie systemu było warunkowane parametrami ze stacji pogodowej...
W praktyce – w zasadzie procedura nawodnienia nie była powtarzana.

Jeśli chodzi o koszty – urządzeń stricte KNX’owych nie było wiele... Kilka wejść binarnych 4-krotnych (nie pamiętam ile dokładnie), sensor osprzętowy RF, 2 piloty RF, 30 kanałów binarnych wyjściowych i bodajże 8 kanałów silnikowych (no niech będzie, że w cenach fabrycznych było to na pewno nie więcej niż 9-10 tys. PLN). Stacja pogodowa, symulacja obecności, zdalny dostęp były już wcześniej zainstalowane w budynku, więc tylko „wyciągnęliśmy” odpowiednie sygnały...

A na koniec o kosiarce: też widziałem kiedyś program o takowej, ale z tego co pamiętam – nie nadaje się do ogrodów, tylko do sadów... Miała czujniki dotykowe i „omijała” drzewa, ale zdaje się, że nie odróżniała chwastu od np. konwalii... :lol:

Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Inteligentny ogród

Post autor: Lucius » 10 lut 2009, o 23:36

Ciekawa sprawa z tym ogrodem... Dziękuje za odpowiedź.


Darek Sztengert pisze:A na koniec o kosiarce: też widziałem kiedyś program o takowej, ale z tego co pamiętam – nie nadaje się do ogrodów, tylko do sadów... Miała czujniki dotykowe i „omijała” drzewa, ale zdaje się, że nie odróżniała chwastu od np. konwalii... :lol:
A co do kosiarki to ta o której wspomniałem miała oprócz czujników dotykowych czujnik magnetyczny który nie pozwalał przekroczyć granicy w postaci wkopanego drutu miedzianego... Tym drutem w bardzo prosty sposób można po ogrodzie manewrować... Minus był taki, że kosiarka kosiła ruchem "ślimaczym" - nie pamiętam jak to się nazywa, "po okręgu do środka"...

No ale cóż, trzeba poczekać na nowszy model :lol:
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Inteligentny ogród

Post autor: Darek Sztengert » 16 lut 2009, o 19:39

Kurcze! A nie może być stalowy??? Miedź jest drogawa... :lol:
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Inteligentny ogród

Post autor: Lucius » 16 lut 2009, o 22:55

Darek Sztengert pisze:Kurcze! A nie może być stalowy???
Ehh... No to mi Kolega "klina zabił", bo nie wiem ;)
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

gardenarium
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2009, o 09:26

Re: Inteligentny ogród

Post autor: gardenarium » 24 mar 2009, o 10:01

Zrealizowaliśmy dwa ogrody inteligentne. W jednym z nich inteligentna instalacja została wykorzystana do sterowania scenami światła (galeria rzeźb, ciekawe rośliny, lustra, pnie drzew, świecące gwoździe), systemem audio w ogrodzie i systemem automatycznego nawadniania. To ogród z cisami.
Drugi (ogród inteligentny) był prezentowany w programie "Maja w ogrodzie" TVN Meteo jako ogród przyszłości.
Tutaj steruje się oświetleniem, audio na tarasie, usuwaniem lodu na podjazdach, włączaniem źródła bijącego z granitowego "kotła" i jego podświetleniem wewnątrz i zewnątrz, systemem automatycznego nawadniania całego ogrodu i donic na ścianach budynku, zasłanianiem rolet aby chronić rośliny wewnątrz (posadzone w podłodze w specjalnym pojemniku), wilgotnością wewnątrz, nawadnianiem tych roślin oraz temperaturą.
W tym ogrodzie również jest automat do koszenia, ale nie porusza się ruchem ślimakowym, tylko przypadkowym. Kosi cały czas, ścina 1 mm
trawy. Granice trawnika są wyraźne, a więc nie ma problemu z rozpoznawaniem roślin. Kosi tylko trawnik. Drut zakopany pod ziemią jest w komplecie z kosiarką i w cenie. Instalacji kosiarki wraz z portem dokonuje sprzedawca.
W ogrodach tego typu rabaty z roślinami nie mogą mieszać się z trawnikiem, aby zapobiec skoszeniu cennych roślin.
Taka kosiarka wydaje mi się zbyt delikatna do sadów.
Nie należy również zapominać o systemie ochrony (kamery w ogrodzie).
Można również zainstalować uruchamianie nawadniania na chwilę, po wejściu obcego kota do ogrodu, aby nie znaczył terenu i nie niszczył roślin.
Oblany wodą, z pewnością ucieknie.
gardenarium.pl

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Inteligentny ogród

Post autor: Lucius » 24 mar 2009, o 10:51

gardenarium pisze:Można również zainstalować uruchamianie nawadniania na chwilę, po wejściu obcego kota do ogrodu, aby nie znaczył terenu i nie niszczył roślin.
Oblany wodą, z pewnością ucieknie.
Hehe... No to jest pewna nowość na liście znanych mi nietypowych rozwiązań!

Tak na marginesie mógłby Kolega przybliżyć koszty materiałowe i usługowe - nie mówię tu o jakiś szczegółach, ale powiedzmy rząd wielkości o jakich kwotach rozmawiamy... No i jeszcze metraż mógłby Kolega podać tych ogrodów.
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

gardenarium
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2009, o 09:26

Re: Inteligentny ogród

Post autor: gardenarium » 30 mar 2009, o 08:43

Jeśli chodzi o kosiarkę-automat, cena oscyluje wokół 10 tys.zł.
Natomiast całościowego kosztu ogrodu nie jestem w stanie podać gdyż znam tylko sprawy "ogrodowe" - rośliny, podłoża do sadzenia,kora,
trawnik, system automatycznego nawadniania, zielone dachy, oświetlenie ogrodu, źródełko bez lustra wody itp.
Współpracowaliśmy z ekipą realizującą dom. Koszt nie jest nam znany.
Tylko ogród raczej Cię nie interesuje ? Tutaj koszty mogą być bardzo, bardzo ruchome. To zależy czy to wersja oszczędnościowa, czy maksymalna.
Koleżanka Danuta Młoźniak z Gardenarium.pl

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Inteligentny ogród

Post autor: Lucius » 30 mar 2009, o 09:02

gardenarium pisze:Tylko ogród raczej Cię nie interesuje ?
No właśnie ogród mnie interesuje i to bardzo... Co i za ile w domach się robi to już wiem... Szukam teraz informacji jakie są pomysły w ogrodach, co i za ile można zrobić...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

jacekg1313
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 12:09
Lokalizacja: Myślenice

Re: Inteligentny ogród

Post autor: jacekg1313 » 18 kwie 2009, o 13:14

Ja wykonałem urządzenia w oparciu o czujniki wilgotności Watermark http://www.irrometer.com/sensors.html#wm.
Zrobiłem od razu obsługę dwóch czujników.
Urządzenie wysyła na magistralę EIB:
1. wartość ciśnienia gleby co jest odpowiednikiem jej wilgotności (kPa) ,
2. status bajtowy 1-mokra , 2-średnia , 3-sucha,
3. temperaturę gleby (koniecznośc mierzenia z racji kalibracji nieliniowości czujników).
Dostępny interfejs RS-485 dzięki któremu można wgrać nowy firmware i konfigurować adres urządzenia i adresy grupowe EIB.
Do konfiguracji można użyć terminala lub programu napisanego w VB.
Całosć mozna wizualizować np. na Home Serwerze.
Dokonane pomiary mogą sterować nawadnianiem, a dzięki zbieraniu historii inteligentnie odpowiednio uwarunkować nawadnianie (analizując dodatkowe informacje np. ze stacji pogodowej)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

gardenarium
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2009, o 09:26

Re: Inteligentny ogród

Post autor: gardenarium » 18 kwie 2009, o 17:56

Koszt ogrodu zależy od jego powierzchni i wartości roślin.
Im większy ogród, tym więcej rabat do obsadzenia i większe powierzchnie trawników no i oczywiście większy koszt, nawet przy małych roślinach.
Przykład: ogród o powierzchni 1000 m kw. może kosztować 100 tys.zł ale też może kosztować 800 tys. jeśli zrobimy skomplikowany układ wodny,
użyjemy dużych (drogich) roślin i zamontujemy system automatycznego nawadniania. Zielone dachy (ogrody na dachu) również nie są tanie.
Koszt ogrodu wydaje się adekwatny do kosztu instalacji zamontowanych do funkcjonowania domu.
Danuta Młoźniak - Gardenarium.pl

tuptus55
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 22:29

Re: Inteligentny ogród

Post autor: tuptus55 » 6 maja 2009, o 09:38

Panie Jacku mam do Pana pytanie gdzie Pan kupił ten sterownik do EIB do czujników wilgotności?
Pozdrawiam

jacekg1313
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 12:09
Lokalizacja: Myślenice

Re: Inteligentny ogród

Post autor: jacekg1313 » 2 cze 2009, o 00:38

Sam go zaprojektowałem i wykonałem.

ODPOWIEDZ