Czujnik obecności czy ruchu?

Informacje i pytania dotyczące elementów systemu KNX / EIB.
Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Darek Sztengert » 17 lut 2009, o 22:06

Oczywiście...
Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

misiekh
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2009, o 13:16

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: misiekh » 11 lip 2009, o 20:58

Witam
To ja się podepne do tematu. Moze ktos juz nstalował, programował czujki ABB -6132 oraz Hagerowską TX510?
Opisy w intstrukcjach moim zdaniem nie są wyjasnieniem tego co przedstawia oprogramowanie do ETS-a. Może ktoś ma jakieś doświadczenia i chętnie sie podzieli jak sparametryzować te urządzonka.
power.sc.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 11 lip 2009, o 23:17

misiekh pisze:Może ktoś ma jakieś doświadczenia i chętnie sie podzieli jak sparametryzować te urządzonka.
A dokładnie to w czym problem??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

misiekh
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2009, o 13:16

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: misiekh » 13 lip 2009, o 17:15

Witam!
Problem mam z dwoma czujnikami, opiszę pierwszy z nich Hager TX 510. Czujnik ma za zadanie włączać oświetlenie w łazience i wyłączać po wyjściu osobnika z łazienki. Czyli wg mnie trzeba ustawić załącz wyłącz na jednym kanale i podtrzymanie (obecność) na drugim no chyba że się mylę. No i teraz co ustawic w etesie. W pozycji Lighting chanel? oraz presence chanel.
power.sc.

detektywmonk
Posty: 12
Rejestracja: 10 sie 2008, o 23:57

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: detektywmonk » 13 lip 2009, o 19:53

misiekh pisze:Witam!
Problem mam z dwoma czujnikami, opiszę pierwszy z nich Hager TX 510. Czujnik ma za zadanie włączać oświetlenie w łazience i wyłączać po wyjściu osobnika z łazienki. Czyli wg mnie trzeba ustawić załącz wyłącz na jednym kanale i podtrzymanie (obecność) na drugim no chyba że się mylę. No i teraz co ustawic w etesie. W pozycji Lighting chanel? oraz presence chanel.
Drogi Kolego, głupiego szukasz????
za wiedze się płaci. Jak masz problem z tak podstawowymi sprawami to daj sobie spokój, bo trzeba być totalnym kretynem (za przeproszeniem), żeby udzielać takich informacji.
pozdrawiam

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 13 lip 2009, o 22:05

detektywmonk pisze:...bo trzeba być totalnym kretynem (za przeproszeniem), żeby udzielać takich informacji.
Kolego detektywmonk, skoro ani nie jest Kolega chętny pomóc, ani nie umie się z kulturą wyrażać, to po co tu pisać... Czyżby po to, żaby innemu nie dać, ale samemu skorzystać?? To nie pierwsza Kolegi tak uprzejma wypowiedź, za to nie pamiętam ani jednej wnoszącej coś mądrego do tematu...

misiekh pisze:Problem mam z dwoma czujnikami, opiszę pierwszy z nich Hager TX 510. Czujnik ma za zadanie włączać oświetlenie w łazience i wyłączać po wyjściu osobnika z łazienki. Czyli wg mnie trzeba ustawić załącz wyłącz na jednym kanale i podtrzymanie (obecność) na drugim no chyba że się mylę. No i teraz co ustawic w etesie. W pozycji Lighting chanel? oraz presence chanel.
Ogólnie, rzecz ujmując "kanał" to potoczne rozumienie obwodu sterującego (sterownego) czyli w module wykonawczym to poprostu przekaźnik do którego podłączony jest obwód oświetlenia - czy jedna czy kilka żarówek, to bez znaczenia bo ważne, że do jednego wyjścia...

Tak więc w przypadku sterowania oświetleniem w łazience mówimy o jednym kanale sterującym np. głównym oświetleniu (oczywiście kanałów/obwodów może być więcej, ale upraszczamy na potrzeby tego przykładu)... Jeden kanał, ale w programie ETS może być kilka obiektów z tym kanałem powiązanych... Np. dla jednego kanału w module ściemniającym typowo są przypisane trzy obiekty w programie ETS: 1. włącz/wyłącz, 2. ściemnij/rozjaśnij, 3. ustaw zadaną wartość natężenia oświetlenia...

Nie wiem dokładnie jak wygląda aplikacja dla tego konkretnego urządzenia bo go w ręce nie miałem, ale proszę mi podesłać aplikację do ETS'a na maila to przeglądnę i odpowiem...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Elmark » 13 lip 2009, o 22:43

detektywmonk pisze:Drogi Kolego, głupiego szukasz????
za wiedze się płaci. Jak masz problem z tak podstawowymi sprawami to daj sobie spokój, bo trzeba być totalnym kretynem (za przeproszeniem), żeby udzielać takich informacji.
pozdrawiam
Kolego "detektywmonk",
z techniczną szczerością przyznajemy, że nie jesteśmy tak wytrawnymi specami tematu jak Kolega, jednakże czujemy się w obowiązku, aby swoją wiedzą dzielić się z innymi... do czego i Kolegę ponowne zachęcamy. Nasze wąskie grono będzie chętniej rozwijać wiedzę techniczną korzystając z wiedzy i doświadczenia Kolegi niż poddawać analizie krótkie rozprawki na pograniczu filozofii i ekonomii, które Kolega "serwuje" (oczywiście "za przeposzeniem").
BĄDŹMY KONSTRUKTYWNI!

_________________________
Marek Rybka
ELMARK S.C.

misiekh
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2009, o 13:16

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: misiekh » 14 lip 2009, o 15:01

Szkoda komentarzy na takiego G......
Nawiązując do tematu oczywiście forum powinno być od tego aby nawzajem sobie przekazywać wiedze i informację. Sami dobrze wiemy co jest w instrukcjach a co życie pokazuje w praktyce.
A pliczek już wysyłam
power.sc.

detektywmonk
Posty: 12
Rejestracja: 10 sie 2008, o 23:57

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: detektywmonk » 15 lip 2009, o 01:01

Elmark SC pisze: Nasze wąskie grono będzie chętniej rozwijać wiedzę techniczną korzystając z wiedzy i doświadczenia Kolegi niż poddawać analizie krótkie rozprawki na pograniczu filozofii i ekonomii, które Kolega "serwuje" (oczywiście "za przeposzeniem").
BĄDŹMY KONSTRUKTYWNI!
to chyba powinno być do Kolegi Luciusa, który zaśmiecił to forum swoimi złotymi myślami ozdabianymi piękną kolorystyką prosto z CZATA ;)

Ja naprawdę nie uważam się za nie wiadomo kogo! - fakt faktem ostro podchodzę do niektórych postów (szczególnie wyżej wymienionego Kolegi) ale wynika to z mojej wielkiej pasji jaką jest EIB. A jak czytam posty osoby która doradza nie mając żadnego doświadczenia i wypisuje swoje "złote myśli" w 90 % nie służące nikomu (chyba tylko nabijaniu licznika postów), to uważam to za cyrk.

Co do dzielenia się doświadczeniem to jestem jak najbardziej ZA! jeśli chodzi o problemy i ich rozwiązywanie to jestem ZA! ale wypisywanie komuś co z czym łączyć w ETS-ie to już gruba przesada! Dlaczego Wy nie szanujecie swojej wiedzy? przecież musieliście za nią zapłacić i zarabiacie tą wiedzą i umiejętnościami na chleb!

pozdrawiam

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 16 lip 2009, o 20:03

misiekh pisze:Witam!
Problem mam z dwoma czujnikami, opiszę pierwszy z nich Hager TX 510. Czujnik ma za zadanie włączać oświetlenie w łazience i wyłączać po wyjściu osobnika z łazienki. Czyli wg mnie trzeba ustawić załącz wyłącz na jednym kanale i podtrzymanie (obecność) na drugim no chyba że się mylę. No i teraz co ustawic w etesie. W pozycji Lighting chanel? oraz presence chanel.
Wygląda na to, że będzie się musiał wypowiedzieć ktoś z Kolegów kto miał to urządzenie w ręce - ja niestety nie pomogę...

Wg. katalogu Thebis'a pierwszy kanał wykrywa ruch i w zależności od ustawionego progu jasności steruje oświetleniem (załącz/wyłącz ściemnianie/rozjaśnianie, ustawianie określonej wartości lub sceny świetlne)...

Jeśli dobrze zrozumiałem aplikację to drugi kanał wykrywa obecność osoby w pomieszczeniu, ale... wg. katalogu:
http://download.hager.com/hagergroup.pl/files_download/catalogue_2008/hager/tebis_KNX_TX.pdf pisze:...załączenie po czasie 15 min. przy wykryciu ruchu dla ogrzewania, wentylacji itp. Czas liczony od ostatniego zarejestrowanego ruchu, opóźnienie wyłączenia 0,5 – 60 min.
Czyli przyznam się, że nie rozumiem tego zdania... Może Kolega Darek Sztengert z Hagera mógłby sprawę wyjaśnić??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

misiekh
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2009, o 13:16

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: misiekh » 24 lip 2009, o 13:25

A no własnie
power.sc.

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Darek Sztengert » 30 lip 2009, o 15:59

Witam po urlopie i już śpieszę z odpowiedziami... ;)

Nasz 2-kanałowy czujnik TX510 posiada 6 obiektów (ON/OFF_Lighting, ON/OFF_Presence, Output device status indication, Lock luminosity measuring, Override, Slave detection, Authorization – te 5 dodatkowych dotyczą kanału lighting) ustawionych fabrycznie jako 1-bitowe (ON/OFF). Można z jego głównych kanałów również bezpośrednio wywoływać np. określoną wartość % na ściemniaczu, priorytet, timer, sterować roletami, ogrzewaniem, czy wreszcie wywoływać dowolną scenę w systemie...

Jeśli chodzi o LIGHTING CHANNEL tyczy się czujnika ruchu. W ETS można ustalić, czy ma korzystać z parametrów ustawionych bezpośrednio na głowicy czujnika (czas zwłoki załączenia, natężenie oświetlenia, czas podtrzymania) czy „wpisanych” z programu... Wartość natężenia oświetlenia to jasność (w luksach) przy jakim czujnik ma zadziałać (np. jak zbyt jasno, to nie zapali np. oświetlenia).
Dla drugiego, zupełnie niezależnego, kanału obecności ustawia się podobne parametry, poza wartością natężeniem oświetlenia.
Najczęściej są realizowane aplikacje, gdzie pierwszy kanał działa bezzwłocznie i np. w łazience (sali konferencyjnej, garażu itp.) zapala oświetlenie zaraz po wejściu, zaś drugi kanał w ustawionym czasie wykrywa obecność i załącza np. wentylację (albo dodatkowe oświetlenie główne).
Urządzenie może pracować jako Master albo Slave.
Ponieważ ma dwie głowice sczytujące obszar ruchu – można je uaktywnić obie, albo tylko jedną z nich.

Oczywiście oba główne kanały działają (przy ustawieniach fabrycznych) na zasadzie ON/OFF, więc mogą sterować zupełnie niezależnymi obwodami. Dopóki jest ruch/obecność – kanał „trzyma załączony” aktor powiązany.

Jeśli chodzi o cytat z naszych materiałów... Chodzi o to, że opóźnienie detekcji obecności może maksymalnie wynosić 15 minut. Podtrzymanie na tym kanale z głowicy czujnika można ustawić do 60 minut, zaś z ETSa do 8 godzin i czas ten jest liczony właśnie od ostatniej detekcji ruchu(nie od chwili zadziałania kanału).

Mam nadzieję, że czytelnie wyjaśniłem zasadzę działania tego urządzenia, a jeśli coś jeszcze jest niejasne – proszę o pytania.



p.s.
Lucius – dziękuję za informację na prywatną pocztę...
detektywmonk – nie czuję się „totalnym kretynem”... ;) i chętnie będę udzielał takich informacji każdemu, kto kulturalnie zapyta...


Z pozdrowieniami
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Czujnik obecności czy ruchu?

Post autor: Lucius » 30 lip 2009, o 17:26

Super. Dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

ODPOWIEDZ