ABB Logic Controler problem z symulacją.

Informacje i pytania dotyczące elementów systemu KNX / EIB.
Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

ABB Logic Controler problem z symulacją.

Post autor: Gadgetman1 » 10 mar 2018, o 19:26

Przez ostatnie 8 miesięcy programuję to urządzenie. Wszystkie logiczne powiązanie przeniosłem to do jednego urządzenia. Dzięki temu że kontroler ma graficzny interfejs i symulator oraz monitor w czasie rzeczywistym bardzo łatwo można wychwycić błędy logiczne. Do czasu... Tydzień temu symulator przestał działać i podczas inicjacji wyskakuje błąd wewnętrzny i operacja odrzucona. Nie sądzę aby problem był w samym urządzeniu ponieważ kontroler działa bez zarzutów. Wszystkie logiczne powiązania działają i sam proces programowania jest bez zarzutu. Sam problem jest tylko w istniejącym urządzeniu i jego kopiach!, w przypadku dodania nowego urządzenia z katalogu symulacja jest aktywna. Niestety ale urządzenie nie ma !!!! możliwości zapisywania projektu z przypisanymi adresami grupowymi a perspektywa przypisywania ponownie ponad 200 grup adresowych raczej mi się nie uśmiecha. Próba otwarcia projektu z backupu skutkuje tym samym, nawet projekt sprzed miesiąca. Błąd. Wkurza mnie to że dając za ets-a ponad 1000 euro i za urządzenie 600 euro w zasadzie człowiek jest pozbawiony jakiegokolwiek wsparcia technicznego. KNX .org żadnego konkretnego linku do wsparcia, ABB ....no cóż minęło 6 miesięcy odkąd miła pani zadzwoniła do mnie z informacją że sprawa została skierowana do wparcia technicznego. Bez odzewu (dotyczy innego urządzenia). W zasadzie to nie wiem co generuje ten błąd? ets czy urządzenie??. Raczej wykluczam urządzenie bo symulator nie jest sprzężony w czasie rzeczywistym a błąd wyskakuje nawet przy odłączonym urządzeniu. Stawiam na ets i jego ostatnia łatka . Jedynie pozostaje mi odinstalować ets i ponownie instalować wszystko od początku..generalnie rozpacz bo nikt mi nie potwierdzi że to pomoże.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: ABB Logic Controler problem z symulacją.

Post autor: Gadgetman1 » 2 kwie 2018, o 22:15

Poświęciłem kilkanaście godzin na szukanie błędu i go znalazłem! Najpierw reinstalacja ETS5 nie przyniosła żadnego efektu ,następnie po kolei arkusz po arkuszu usuwałem połączenia logiczne, czyli procedura usuwania ,sprawdzanie następnie zamykanie aplikacji ,odszukanie konkretnego AG.,przypisanie go do AG,otwieranie aplikacji. Po kilkudziesięciu takich operacjach...sukces. Symulator działa. Problem tkwi w oprogramowaniu kontrolera. Pewna funkcja ma systemowe ograniczenia o której zapewne twórcy nie mają pojęcia a opis tej funkcji mieści się w dwóch linijkach pomocy i żadnych informacji o jej ograniczeniach!!, przy czym sama funkcja działała!. Niestety ale nie ma tego dobrego co by na złe nie wyszło. Po tych kilkudziesięciu ładowaniach konfiguracji do urządzenia pojawił się kolejny problem a mianowicie brak jest teraz możliwości ładowania konfiguracji poprzez sieć IP co trwało 20 sek a teraz można tylko ładować poprzez router Knx co trwa 3 minuty :mrgreen: Co jest przyczyną?,nie wiem. Zapewne z czasem znajdę rozwiązanie
Ostatnio zmieniony 10 sie 2019, o 16:00 przez Gadgetman1, łącznie zmieniany 1 raz.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: ABB Logic Controler problem z symulacją.

Post autor: Gadgetman1 » 7 mar 2019, o 13:08

Po 2 latach użytkowania urządzenia chciałbym coś napisać pozytywnego o nim ale niestety nie mogę. Urządzenie zawiesza się w nieregularnych odstępach czasu co nie jest pożądane gdy np. zarządza ważnymi funkcjami instalacji np. temp.zbiornika c.w.u czy otwieranie zaworów c.o czy też systemu alarmowego. Każdy reset wymaga fizycznego przycisku lub odcięcie zasilania na minutę. Po każdym resecie urządzenie nie pamięta stanów urządzeń więc coś się włącza coś wyłącza . Oczywiście firma ABB stwierdza że nie wykryła żadnych problemów. Wystarczy prześledzić niemieckie forum knx .Te same problemy. Integratorzy zwyczajnie wyrzucają urządzenia z instalacji. Przypomnę urządzenie kosztuje ponad 600 euro więc każdy spodziewa się bezproblemowej pracy. Do tej pory był tylko jeden update oprogramowania urządzenia,dodano tylko 3 funkcje . Widać że urządzenie nie jest aktualizowanie pomimo że producent wie o problemie bo nawet dali notkę o możliwości zawieszania. Każdy niech się poważnie zastanowi nad zakupem tego urządzenia chyba że chce codziennie zaglądać do szafy rozdzielczej.

ODPOWIEDZ