KNX Development - BIM M13X, SIM-KNX ...

Informacje i pytania dotyczące elementów systemu KNX / EIB.
koper89
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2013, o 12:12

KNX Development - BIM M13X, SIM-KNX ...

Post autor: koper89 » 6 kwie 2013, o 14:25

Witam,
Czy ktoś z tutaj obecnych miał styczność z projektowaniem/programowaniem urządzeń KNX? Obecnie zaczynam projekt który ma na celu stworzenie bramki KNX na inny system "inteligentny" i wszelka pomoc byłaby mile widziana. Urządzenie będzie budowane na podstawie BIM M13X z oferty opternus'a:
http://www.opternus.com/en/siemens/knx- ... 0-135.html
Jego dokumentacja techniczna jest dość uboga i dostępność tego typu informacji w internecie też nieco ograniczona dlatego jeżeli ktoś mógłby pomóc swoim doświadczeniem byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam

dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Re: KNX Development - BIM M13X, SIM-KNX ...

Post autor: dendrytus » 8 kwie 2013, o 15:11

koper89 pisze:Witam,
Czy ktoś z tutaj obecnych miał styczność z projektowaniem/programowaniem urządzeń KNX? Obecnie zaczynam projekt który ma na celu stworzenie bramki KNX na inny system "inteligentny" i wszelka pomoc byłaby mile widziana.
To jest jakiś system do którego KNX nie ma bramki?
Urządzenie będzie budowane na podstawie BIM M13X z oferty opternus'a:
http://www.opternus.com/en/siemens/knx- ... 0-135.html
Jego dokumentacja techniczna jest dość uboga i dostępność tego typu informacji w internecie też nieco ograniczona dlatego jeżeli ktoś mógłby pomóc swoim doświadczeniem byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Żeby produkować urządzenia do KNX, trzeba być członkiem KNX. Żeby stworzyć urządzenie do KNX trzeba nabyć oprogramowanie z tej strony.
http://www.knx.org/knx-tools/
Później trzeba urządzenia produkować zgodnie z normą ISO 9001 i poddać certyfikacji przez KNX.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2013, o 08:28 przez dendrytus, łącznie zmieniany 1 raz.
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: KNX Development - BIM M13X, SIM-KNX ...

Post autor: cox » 10 kwie 2013, o 02:35

To chyba jakies uzaleznienie, ze kolega Dendrytus musi odpowiadac na kazde zapytane, nawet jak nie zna odpowiedzi...

Chyba jednak istnieja protokoly (zarowno te otwarte jak i zamkniete), do ktorych nie wyprodukowano bramek z knx'a lub te wyprodukowane sa niepraktyczne. Jako przyklad dam znane mi przypadki, gdzie chetnie bym zakupil gotowca najlepiej z opcja "plug and play using ets" :-) lub np skonfiguruj zewnetrzna prosta aplikacja. Te protokoly - wymieniajac na szybko: xcomfort, io-homecontrol, rts (somfy), czy komunikacja knx'a z pompami ciepla i ogolnie piecami (np stiebel eltron, oparty na canbus, jak uzyskac z niego w prosty sposob podtawowe informacje diagnostyczne do knxa...).
Takie ja miewalem potrzeby.

Poza tym, z tego co mi wiadomo, produkty Opternusa nadaja sie wlasnie do tego, aby opracowac wlasne urzadzenie na bazie ich komponentow, ktore za zadanie maja glownie nawiazac i odpowiadac za sama komunikacje. Sam mialem stycznosc kilka lat temu z samorobka, ktora bazowala na komponentach opternusa. Jednak bylo to dawno temu. Szczegolow nie przytocze.

Takze kolego koper89, obrales chyba dobry kierunek, a najlepiej zadaj pytanie bezposrednio opternusowi.

Ps przepraszam za brak polskich znakow, pisze z urzadzenia mobilnego...
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Re: KNX Development - BIM M13X, SIM-KNX ...

Post autor: dendrytus » 10 kwie 2013, o 08:45

cox pisze:To chyba jakies uzaleznienie, ze kolega Dendrytus musi odpowiadac na kazde zapytane, nawet jak nie zna odpowiedzi...
Nic na to nie poradzą, że to forum jest trupem. Ale Ok.
Nic też nie poradzę na to, że w ciągu prawie 6 lat podzielił się kolega swoją wiedzą aż 63 razy czyli raz na miesiąc.
O ile wiem nie ma zakazu dzielenia się swoją wiedzą.

Wielu osobom wydaje się, że skoro KNX jest otwarty, to można sobie z nim robić co się chce. Wystarczy zlutować kilka elementów i będzie to KNX.
Na elektrodzie był nawet pewien geniusz, który chciał przy pomocy ARM-a udawać Siemensa TP-UART. Dlaczego? Bo TP-UART jest drogi, a KNX jest otwarty więc jest szansa, że da się na tym zarobić.
Chyba jednak istnieja protokoly (zarowno te otwarte jak i zamkniete), do ktorych nie wyprodukowano bramek z knx'a lub te wyprodukowane sa niepraktyczne.
Skoro niepowstały, to znaczy, że nie ma takiej potrzeby lub liczba klientów jest stosunkowo niewielka. Co w praktyce oznacza, że albo będzie bardzo drogo albo produkcja będzie nieopłacalna (koszty opracowani i certyfikacji).
Jeśli jest to protokół ZAMKNIĘTY, to nie wolno ci go używać bez zgody właściciela, no chyba, że masz dużo czasu na włóczenie się po sądach i chęć zostania dziadem.
Podziwiam wiarę, że ktoś kompletnie niemający pojęcia zrobi coś genialnego.
Jako przyklad dam znane mi przypadki, gdzie chetnie bym zakupil gotowca najlepiej z opcja "plug and play using ets" :-)
Ale, żeby spełnić warunek programowania z ETS-a trzeba być członkiem KNX i poddać urządzenie certyfikacji. Bez tego nie ma możliwości programowania z ETS-a.
lub np skonfiguruj zewnetrzna prosta aplikacja.
Czyli mniej więcej tak jak zrobił to satel. Rozwiązanie średnio wygodne.
Te protokoly - wymieniajac na szybko: xcomfort, io-homecontrol, rts (somfy), czy komunikacja knx'a z pompami ciepla i ogolnie piecami (np stiebel eltron, oparty na canbus, jak uzyskac z niego w prosty sposob podtawowe informacje diagnostyczne do knxa...).
Takie ja miewalem potrzeby.
To trzeba było sobie zrobić samemu moduł.
Wyjdzie drogo, ale za to bezsensu.
Ja nie mam i nigdy nie miałem potrzeby podpinania czegokolwiek innego niż Modbus, a ostatnio Open Therm, ponieważ piece zawsze były dobierane do KNX, a nie odwrotnie.

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 0110,d.bGE

WAGO IPC ma KNX i CAN-a kolego ekspercie.



Wyjeżdżam na długi urlop.
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

koper89
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2013, o 12:12

Re: KNX Development - BIM M13X, SIM-KNX ...

Post autor: koper89 » 10 kwie 2013, o 13:08

Urządzenia KNX może zrobić każdy, nawet osoba/firma nie będąca Member'em. Dobrym przykładem jest bramka KNX-Satel. Jedynym ograniczeniem jest to iż nie możesz wykonać Biblioteki ETS - do tego potrzeba statusu Membera KNX oraz aplikacji KNX Manufaturer Tool (który kosztuje ~2000euro). Nie możesz również na swoim urządzeniu umieścic logo KNX'a, gdyż nie zostało ocertyfikowane. Jeżeli chodzi o dobór sprzętu do instalacji KNX, masz absolutną rację jednak tyczy się to tylko nowych instalacji, gdy wchodzisz na obiekt w którym jest już coś zainstalowane i inwestor nie chce tego zmieniać musisz dostosować instalację KNX do urządzeń już zamontowanych. Do tego stare instalacje KNX możnaby rozszerzyć o nową funkcjonalność (w tej chwili nie wspierane bramką), np. bezprzewodową komunikację z Fibaro, xcomfort itp. Moje pytanie brzmiało konkretnie o sprzęt Opternusa i miałem nadzieję że ktoś już tutaj miał z tym jakiś projekt. Co do spraw prawnych oraz certyfikacji KNX nie pytam, gdyż jest to ogólnie dostępna wiedza na stronie knx.org.

Pozdrawiam
koper89

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: KNX Development - BIM M13X, SIM-KNX ...

Post autor: cox » 11 kwie 2013, o 18:16

dendrytus pisze:
Nic też nie poradzę na to, że w ciągu prawie 6 lat podzielił się kolega swoją wiedzą aż 63 razy czyli raz na miesiąc.
O ile wiem nie ma zakazu dzielenia się swoją wiedzą.
A co to jest jakiś mój obowiązek?? Kiedyś było więcej czasu i zapału do udzielania się. Poza tym to mój licznik jest i tak całkiem spory :-)
dendrytus pisze: Skoro niepowstały, to znaczy, że nie ma takiej potrzeby lub liczba klientów jest stosunkowo niewielka. Co w praktyce oznacza, że albo będzie bardzo drogo albo produkcja będzie nieopłacalna (koszty opracowani i certyfikacji).
Jeśli jest to protokół ZAMKNIĘTY, to nie wolno ci go używać bez zgody właściciela, no chyba, że masz dużo czasu na włóczenie się po sądach i chęć zostania dziadem.
Podziwiam wiarę, że ktoś kompletnie niemający pojęcia zrobi coś genialnego.
Pytanie brzmiało: "To jest jakiś system do którego KNX nie ma bramki?"
Czyli odpowiedź "jest". I idea opracowania bramki nie jest chyba taka głupia, jak ktoś ma chęci, potrzebę i czas.. Dlaczego zakładać, że koper89 nie ma pojęcia?
dendrytus pisze:
To trzeba było sobie zrobić samemu moduł.
Wyjdzie drogo, ale za to bezsensu.
Dzięki za radę.
Jak to się mówi - papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie. Szanse, że zadziała to z KNXem wynosi w mojej opinii poniżej 50%. No chyba że poświęcając temu urządzeniu cały miesiąc, to może to zechce zadziałać...
dendrytus pisze: WAGO IPC ma KNX i CAN-a kolego ekspercie.
Wyjeżdżam na długi urlop.
Wolę 750-658 :P
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

krisu
Posty: 4
Rejestracja: 2 mar 2011, o 14:36

Re: KNX Development - BIM M13X, SIM-KNX ...

Post autor: krisu » 10 cze 2013, o 12:56

Witam,
Po pierwsze, panowie dendrytus i cox. Przestańcie się licytować kto co wie i ile postów napisał, bo zaczyna to przypominać posty na onecie. To jest mój trzeci post,( żebyście nie szukali).
Co do pytania kolegi koper89. Skontaktuj się z naszą rodzimą firmą TOKKA. O ile wiem, są otwarci na wszelkie propozycje projektu nowych urządzeń.
Wydaje się że powinni Ci pomóc.

Powodzenia Zyczę.

ODPOWIEDZ