Ogólnie o KNX/EIB

Informacje na temat systemu KNX / EIB.
Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Ogólnie o KNX/EIB

Post autor: Elmark » 25 sty 2008, o 17:17

EIB (European Installation Bus) to istniejący od 1990r, opracowany wspólnie przez czołowych producentów europejskich całkowicie nowy system elektroinstalacyjny. Systemem "nerwowym" budynku jest instalacja KNX/EIB (Europejska Magistrala Instalacyjna), która łączy w sobie wszystkie funkcje zarządzania budynkiem.
Służy do załączania, sterowania, sygnalizowania, regulacji i nadzoru urządzeń elektrycznych instalowanych w budownictwie. Zastępuje on klasyczną instalację elektryczną, nie mogącą sprostać stale rosnącym wymaganiom użytkowników.
W systemie KNX/EIB tradycyjne wyłączniki rozwierające lub zwierające obwody zasilające oraz czujniki i inne elementy sterownicze zostały zastąpione wykonanymi w technice cyfrowej urządzeniami wymieniającymi informacje za pośrednictwem jednego, biegnący wokół całego budynku przewodu magistralnego łączącego wszystkie elementy systemu. Dużą zaletą systemu KNX/EIB jest fakt, iż przez przewód ten płynie bezpieczne napięcie 24V. Napięcie 230V jest doprowadzone tylko i bezpośrednio do odbiorników prądu (lampy, gniazdka elektryczne). Umożliwia to dowolne aranżacje wnętrza i instalacji (np. wyłącznik światła może znajdować się tuż przy kabinie prysznicowej). Połączone wspólna magistralą różne układy pozwalają na tworzenie bardzo wielu kombinacji zależnych od inwencji użytkownika.
Użytkownik w każdej chwili może zmienić funkcje poszczególnych elementów (np. danym wyłącznikiem nie chce już włączać lampy sufitowej, lecz opuszczać rolety) bez żadnych zmian w instalacji elektrycznej! Taka instalacja ma istotne zalety w budynkach użytkowych i domach/mieszkaniach bez wyraźnych podziałów na pomieszczenia (open space). W miejscu klawiszy sterujących można w każdej chwili umieścić wyświetlacz informujący o stanie poszczególnych elementów (np. system alarmowy włączony, rolety zamknięte, temperatura 22 st.C), klawiaturę zamka szyfrowego, czujnik ruchu, specjalne oprogramowanie do zarządzania systemem itd.
Obecnie już ponad 100 firm produkcyjnych zrzeszonych w organizacji EIBA (czuwającej nad przestrzeganiem uzgodnionych parametrów technicznych i koordynującej prace rozwojowe) dostarcza asortyment produktów składających się na szeroko rozumianą ofertę systemu KNX/EIB. Wspólnie rozwijana i promowana, Europejska Magistrala Instalacyjna stała się w krajach Unii standardem, faktycznie dominującym w dziedzinie inteligentnych instalacji elektrycznych. Dla użytkowników tego systemu oznacza to dostępność niezależnego od producenta serwisu, stałe możliwości modernizacji, uniknięcie niebezpieczeństwa wieloletniej eksploatacji dawno wycofanego z produkcji lokalnego systemu automatyki i oczywiście pewność działania popartą setkami zrealizowanych obiektów.
Urządzenia w standardzie KNX/EIB można znaleźć w coraz większej liczbie obiektów o charakterze biurowym, lub handlowym oraz obiektach mieszkalnych. W ostatnich latach wypierają one konwencjonalne rozwiązania stosowane w układach automatyki budynków. Z naszych doświadczeń wynika, że są one lepsze zarówno w aspekcie technicznym, jak i funkcjonalnym oraz ekonomicznym.

Główne zalety systemu:
- duże oszczędności energii związane z eksploatacją budynku,
- odporność na awarie,
- tylko jeden, wspólny przewód sterujący (system jest przejrzysty, oszczędności na okablowaniu, mniejsze ryzyko pożaru, łatwy i tani serwis),
- łatwość realizacji złożonych wymagań stawianych przez użytkownika,
- bardzo duża elastyczność (późniejsza rozbudowa systemu, lub jego rekonfiguracja nie wymagają zmiany okablowania),
- konkurencyjna w stosunku do systemów konwencjonalnych cena (w przypadku bardziej kompleksowych instalacji).
W ramach EIB wyróżniamy urządzenia:
Sensory (urządzenia sterujące) - wysyłają na magistralę w formie telegramów informacje takie jak: rozkazy załączania i ściemniania, zmierzone wartości wielkości fizycznych (np. natężenie oświetlenia, temperatura, wilgotność).
Aktory (urządzenia wykonawcze) - odbierają wysłane przez sensory telegramy i realizują zawarte w nich polecenia (np. załączanie, ściemnianie, wyświetlanie).
Aktory/sensory - podtynkowe elementy łączące funkcje aktorów i sensorów. We wspólnej obudowie zawarty jest port magistralny i urządzenie wykonawcze. Moduł aplikacyjny sensora przekazuje rozkazy dla połączonego z nim bezpośrednio aktora podtynkowego oraz wszystkich innych urządzeń KNX/EIB podłączonych do magistrali.


Instalacja elektryczna dla EIB

1. Rozdzielnice elektryczne
Na początku należy przewidzieć liczbę i miejsca rozdzielnic elektrycznych w budynku. Należy umiejscowić przynajmniej jedną rozdzielnicę na każdej kondygnacji budynku i w możliwie centralnym jej punkcie. Wielkość rozdzielnicy zależy od udziału automatyki KNX/EIB. Piętrowe rozdzielnice mogą być podtynkowe, rodzaj głównej zależy od wielu czynników, np. jakiej będzie mocy i czy będzie wyposażona w SZR (samoczynne załączanie rezerwy). Jeżeli jest zaprojektowana jedna rozdzielnica wówczas wszystkie wypusty z piętra należy prowadzić do tej rozdzielnicy. Wszystkie rozdzielnice elektryczne należy połączyć ze sobą przewodem KNX/EIB.
2. Punkty owietleniowe
Do każdego punktu oświetleniowego należy prowadzić przewód zasilający bezpośrednio z rozdzielnicy (zalecany przewód YDY 4x1,5 - w celu łatwej rozbudowy systemu w przyszłości). W budynkach użytkowych, gdzie instalowane są oprawy oświetleniowe w sufitach podwieszanych wystarczy poprowadzić jeden trójfazowy przewód zasilający 400V wraz z przewodem KNX/EIB po kolei od lampy do lampy. Pozwala to znacznie ograniczyć potrzebną ilość przewodu zasilającego. Odpowiednie moduły KNX/EIB instalowane są wówczas bezpośrednio przy lampach.
3. Gniazda zasilające
Gniazda niesterowalne należy grupować np. po sześć. Najlepiej prowadzić przewód od gniazdka do gniazdka bez dodatkowych punktów łączeniowych. W celu łatwej rozbudowy systemu zalecany przewód YDY 3x2,5. Do każdego gniazdka, którym chcemy sterować należy doprowadzić oddzielny przewód z rozdzielnicy.
4. Punkty sterujące (wyłączniki, panele LCD, komputer...)
Wszystkie punkty sterujące jak np. wyłączniki w ścianach należy zasilić przewodem KNX/EIBEIB. Prowadzimy przewód od rozdzielnicy poprzez wszystkie punkty na piętrze i wracamy do tej samej rozdzielnicy. Przewód KNX/EIBEIB można dowolnie rozgałęziać (najlepiej w punktach przeznaczonych na montaż urządzeń, aby nie instalować dodatkowych puszek łączeniowych). Puszki mocowane w ścianie powinny posiadać otwory na śruby mocujące wyłączniki.
5. Rozdzielnice grzewcze i grzejniki
Do rozdzielnic grzewczych należy doprowadzić niezależny przewód YDY 3x1,5 z najbliższej rozdzielnicy elektrycznej oraz przewód KNX/EIBEIB z dowolnego punktu. Jeżeli nie ma wyodrębnionych rozdzielnic wówczas do każdego grzejnika należy doprowadzić tylko przewód prądowy (jeżeli planujemy sterowanie typu otwórz/zamknij) lub tylko przewód KNX/EIB (dla sterowania płynnego).
6. Silniki elektryczne (rolety, żaluzje, karnisze, bramy)
Do każdego silnika elektrycznego należy doprowadzić niezależny przewód YDY 4x1,5 z najbliższej rozdzielnicy elektrycznej.



Materiały http://www.Elmark.net.pl w oparciu o opisy zamieszczone i opracowane przez eib.lodman.pl, "Smartech" oraz "WEKA" Sp. z o. o.

ODPOWIEDZ