ściemniane świetlówek

Informacje i pytania dotyczące integracji z innymi systemami, problemy rozbudowanych instalacji systemu KNX / EIB, nietypowe rozwiązania standardowych funkcji.
msxyz
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2008, o 10:27

ściemniane świetlówek

Post autor: msxyz » 16 wrz 2008, o 21:57

Koledzy grupowicze, mam taki problem: klient chce za pomocą EIB ściemniać świetlówki. Niby nic nadzwyczajnego jednak problem twkwi w tym że obwód z rozdzielni mam okablowany przewodem YDYp 3x1,5 mm2. Czy macie jakiś pomysł / moduł / oprawę świetlówkową tak aby można było coś takiego ściemnić bez dokładania okablowania??? HELP

Perugi
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2008, o 13:05

Re: ściemniane świetlówek

Post autor: Perugi » 30 paź 2008, o 16:35

mozna zainstalowac...1-10v aktor ale przy świetlówce no a wtedy potrzebna jeszcze magistrala..

a inaczej..
przewod musi byc 5x

1-10v 3x i +/-
lub dali tak samo..
pozdrawiam..

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: ściemniane świetlówek

Post autor: Darek Sztengert » 6 lis 2008, o 22:45

Ewentualnie możesz 2 żyły YDY wykorzystać do wysłania sygnału 1-10 do oprawy (np. żółto zieloną i niebieską), a trzecią do sterowania fazą, ale wówczas musiałbyś doprowadzić jeszcze N i PE gdzieś z obiektu...
Nie będzie to specjalnie profesjonalnie "wyglądać" ale... będzie działać!
Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Janni
Posty: 17
Rejestracja: 5 maja 2009, o 22:40

Re: ściemniane świetlówek

Post autor: Janni » 5 maja 2009, o 22:43

Witam, jestem nieco nowy w temacie, choć muszę szybko osiągnąć w nim pewną biegłość (nadchodzi praca inżynierska;)
Pierwsze z pytań, pasujące do tego wątku - w jaki sposób steruje się ściemnianiem świetlówek?
Mam nadzieję że nie zyskam miana trolla ;)
Pozdrawiam wszystkich,
Janek

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: ściemniane świetlówek

Post autor: Lucius » 12 maja 2009, o 13:21

Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: ściemniane świetlówek

Post autor: cox » 12 maja 2009, o 21:36

Darek Sztengert pisze:Ewentualnie możesz 2 żyły YDY wykorzystać do wysłania sygnału 1-10 do oprawy (np. żółto zieloną i niebieską), a trzecią do sterowania fazą, ale wówczas musiałbyś doprowadzić jeszcze N i PE gdzieś z obiektu...
Nie będzie to specjalnie profesjonalnie "wyglądać" ale... będzie działać!
Pozdrawiam
oczywiście pamiętać przy tym, aby N nie poprowadzić z innej różnicówki !!

ja zapraszam też na inną stronę o dali
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

empireum
Posty: 12
Rejestracja: 3 maja 2009, o 01:29
Lokalizacja: Gdynia

Re: ściemniane świetlówek

Post autor: empireum » 22 maja 2009, o 18:29

Witam,

U siebie w domu, przeoczyłem temat ściemniania świetlówek, jednak mając 3 przewody liczę na ściemniacz uniwersalny EIB + świetlówki lub stateczniki FlexDigit:

http://www.emc.torun.pl/flexdigit.htm

Janni
Posty: 17
Rejestracja: 5 maja 2009, o 22:40

Re: ściemniane świetlówek

Post autor: Janni » 20 cze 2009, o 00:10

Witajcie,
Uznałem po dyskusji z kolegą że na potrzeby projektu zastosuję normalne sterowanie świetlówkami 1-10V.
W związku z tym mam prośbę o podesłanie namiarów na producentów takich opraw. Wiedzę na temat ograniczeń długości przewodów etc spodziewam się znaleźć na ich stronach..

Czy jest możliwe zamontowanie dimmerów 1-10V w rozdzielnicy, a świetlówek ze statecznikami 1-10V na suficie sali konferencyjnej (max odległość przewodów może osiągnąć 20-30m), czy lepiej upchnąć dimmer gdzieś w suficie bliżej stateczników?

Pozdrawiam,
Janek

ODPOWIEDZ