SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Informacje i pytania dotyczące integracji z innymi systemami, problemy rozbudowanych instalacji systemu KNX / EIB, nietypowe rozwiązania standardowych funkcji.
traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 21 cze 2008, o 19:19

1. Budując instalację, gdzie umieszcza się np. zciemniacze itp (w rozdzielni czy razem z włącznikiem) ?
2. Czy stacje pogodową zawsze umieszcza sie na szczycie budynku?
3. Czy jest jakaś typowa skrzynka lub skrzynki, które montuje sie w rozdzielni?
4. Jaki jest praktyczny i trwały sposób opisu kabli?
5. Czy urządzenia w rozdzielni mocno sie grzeją?
6. Czy ma sens wypuszczenie kilku wolnych przewodów magistralnych?
7. Czy czujniki temperatury, wilgotności itp. są umieszczone w włącznikach ( na ścianie) czy łączy sie je osobnym przewodem?
8. WAŻNE - kupiłem do sterowania roletami silniki i do tego regulatory przewodowe ( przewodem łączone z roletami tylko) w których są nadajniki i odbiorniki radiowe, współpracujące z pilotem i miedzy sobą - są to urządzenia firmy "sanfo" ale nie wiem czy są kompatybilne z EIB i czy muszę się ich pozbyć lub czy mogę je jakoś sprogramować?
9. Czy system alarmowy musi być kompatybilny z EIB? jakieś sugestie?
10. Mam ok. 300m2 ogrzewania podłogowego ( łącznie z garażem ) czy ma sens sterowanie każdego pomieszczenia osobno? ( duzy koszt... zaworów)
11. Czy można kupić włączniki z czujnikami temperatury ? czy można w jakiś sposób zastosować kilka czujników w jednym pomieszczeniu i wysterowywać poszczególne obwody ogrzewania?

MAM JESZCZE DOŻO INNYCH PYTAŃ ALE PODEJRZEWAM, ŻE I NA TE NIKT MI NIE ODPOWIE... jak to na forach - wszyscy znudzeni lamerami.

Słupszczanin....

Marian_Ka
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2008, o 06:23

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: Marian_Ka » 23 cze 2008, o 23:16

Kolego, więcej optymizmu, dzisiaj już nie dam rady, ale pozbieram szybko siły i postaram się odpowiedzieć.
Obserwując forum widzę duże zaangażowanie kolegów instalatorów...
pozdrawiam wkrótce

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: Elmark » 26 cze 2008, o 09:55

traker pisze: [...] 1. Budując instalację, gdzie umieszcza się np. zciemniacze itp (w rozdzielni czy razem z włącznikiem) ? [...]
Słupszczanin....
Witam,
zgadzam się z kolegą Marian_Ka - więcej optymizmu kolego, postaram się przynajmniej w części pomóc:
1. to gdzie zamontować ściemniacze zależy w głównej mierze od założeń projektowych czy też samego instalatora - mamy przecież do wyboru rozwiązania ściemniaczy do montażu w pogłębianej puszce instalacyjnej bądź wersję do rozdzielnicy na szynę TH...
2. stację proponujemy umieszczać tam, gdzie działanie czynników atmosferycznych, które chcemy monitorować, będą działały na jej czujniki - sensory...
3. czy kolega miał na myśli jakieś szczególne rozwiązania rozdzielnic do EIB? Wykorzystujemy te typowe elektroinstalacyjne...
4. jest kilka sposobów na opisanie przewodów, ale z prawie dziesięcioletniego doświadczenia elektroinstalacyjnego twierdzimy, że tynkarze, gipsiarze i malarze poradzą sobie z takimi oznacznikami w ciągu procesu budowlanego prędzej czy później... ;)
5. Hm... to zależy od doboru rozdzielnicy, mocne "upakowanie" urządzeń będzie sprzyjało trudniejszemu oddawaniu ciepła przez urządzenia. Zaleca się w fazie koncepcji i projektowej przyjąć zapasy miejsca w rozdzielnicy oraz stosować przerwy między montowanymi urządzeniami...
6. moim zdaniem - tak, jak to przytoczył w programie rozrywkowym onegdaj gościnnie występujący Pan Kazimierz Górski "lepiej kijek ociosywać niż go później pogrubasić" ;) - warto w fazie oprzewodowywania wyprowadzić przewód magistralny wszędzie tam, gdzie planowalibyśmy kiedyś montaż urządzeń KNX/EIB... Po co później niszczyć ściany, układać korytko, czy stosować urządzenia radiowe?...
7. w kwestii czujników temperatury, wilgotności, etc. - nasz wybór. Mamy przecież rozwiązania łączące przycisk (sensor) z np. czujnikiem temperatury...
8. niestety w tym temacie mam za mało danych- poprosiłbym o doprecyzowanie...
9. system alarmowy zintegrowany z KNX/EIB nie musi być jakiś "specjalny" - dedykowany. To bardziej instalację EIB integrujemy z systemem alarmowym...
10. oczywiście sterowanie ogrzewaniem każdego z pomieszczeń powiększa komfort użytkowania instalacji, chodzi głównie o koszty instalacji c.o., gdzie w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego stosowalibyśmy zawory na rozdzielacze, zaś w każdym z pomieszczeń musielibyśmy zastosować czujnik temperatury...
11. w założeniach co do projektowania sterowania ogrzewaniem pomieszczeń należy kierować się zasadą: jedno pomieszczenie - jeden czujnik...

pozdrawiamy

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 28 cze 2008, o 22:50

Wielkie dzięki...

rozprowadziłem całą instalacje eib i do głowy przyszedł mi pewien pomysł, mianowicie : czy montując jedna dodatkowa puszkę i przewód do rozdzielni to czy w przypadku rezygnacji z eib bede mógł krosujac odpowiednie perzwody i łączac je z wyłacznikiem będe mógł wszystko przerobic na tradycyjna instalację? Pytam czysto teoretycznie, ponieważ gdyby doszło do tego ze np moja zona została by z dziecmi "sama" i wystapiła by jakaś awaria to nie dała by sobie z tym wszystkim rady... wtedy mozna zlikwidować rozdzielnie i zrobic tak jak mówiłem - czy ma sens dołozenie dodatkowej puszki i przewodu do rozdzielni?

12. gdzie i ile - praktycznie czujniki temperatury
13. akwarium w gabinecie ( jakis pomysł z wykozystaniem eib ) ?
14. czy sieć eib może słuzyc jako tradycyjna siec komputerowa, domofonowa ?
15. W łazienkach i toaletach chciabym mieć mozliwośc po wejściu słuchania muzyki ( np relaksacyjnej) jak to rozwiazać ( bez serwera)?
16. co z napędami bram - czy ich sterowanie mozna zsynchronizować z eib?
17. czy często zdaza sie sytuacja w normalnym uzytkowaniu że eib się wiesza itp?

Pozdrawiam... czy znacie kogos z okolic Słupska kto zajmuje sie eib?

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: Elmark » 1 lip 2008, o 23:33

....łączenie przewodów w rozdzielnicy będzie z jednej strony wyjściówką do EIB a z drugiej spełni swoje zadanie jako tradycyjna instalacja....
chodzi mi o to, że sprowadzając przewody np. oświetleniowe (obwody oświetleniowe od tradycyjnych łączników oraz punktów świetlnych) do rozdzielnicy i łącząc je tu za pomocą np ZUGów mamy typową instalację jednak przygotowaną do wyposażenia w urządzenia EIB i wraz z ich parametryzacją uzyskamy zamierzony efekt. Oczywiście nie wszystkie obwody musimy wyposażać w te urządzenia...
12. czujniki tam skąd chcemy czerpać informacje nt temperatury...
13. akwarium w gabinecie (relaks - pozazdrościć); może załączanie oświetleniem w akwarium?...
14. nie stosowaliśmy przewodu magistralnego do innych celów niż instalacja EIB, ale z teoretycznego punktu widzenia myślę, że jest to możliwe...
15. postaram się zdobyć trochę więcej wiedzy na ten temat ;(
16. proszę poczytać posty, chyba problem został rozwiązany... ;)
17. jak każda "elektronika" z wykorzystaniem mikroprocesorów... nic nie jest doskonałe i może się zdarzyć jakaś "czkawka" w działaniu. Z naszego doświadczenia można określić wieszanie się instalacji na poziomie do 2%...

Nie znamy nikogo z tych okolic..., ale zawsze służymy radą i pomocą...
pozdrawiamy

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 3 lip 2008, o 22:54

serdeczne dzięki

teraz ze strony praktycznej...
- jakiej firmy i gdzie najtaniej ale z gwarancja kupić elektronikę do eib typu stacja pogodowa, włączniki, ściemniacze, czujniki temperatury wilgotności, panel dotykowy, czujniki obecności, ruchu...
- powiem szczerze że chyba nie stać mnie na EIB ale postanowiłem i już za późno na wycofywanie się.
- gdyby nie wasze uwagi to miałbym stresa ale jestem dobrej mysli...
- wyczytałem że program do programowania nazywa sie ETS ale pobrałem wersję demo i nic... jest mało czytelny i chyba trzeba go podłączyć do systemu bo inaczej nic nie pokaże.- licencja kosztuje ok. 1200€ czy można myśleć o crackach czy coś takiego?
- na ile czasu jest standardowa gwarancja na elektronikę?
- jaki wpływ ma na elektronikę - od strony praktycznej burza, czy można sie dobrze zabezpieczyć?

Mam nadzieję że za kilka miesięcy będę mógł sam odpowiadać tym którzy pójdą na całość... i zdecydują się z niewielkimi środkami na EIB. :o

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 3 lip 2008, o 22:59

aha i jeszcze to...

15. W łazienkach i toaletach chciałbym mieć możliwość po wejściu słuchania muzyki ( np relaksacyjnej) jak to zrealizować żeby było niezależne od innych pomieszczeń i wymiarowo nie zabierało za dużo miejsca. jakieś mp3 + wzmacniacz ale jak tym sterować????? :?:

przemek
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2008, o 17:31

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: przemek » 4 lip 2008, o 22:54

witam
czy kolega traker ma jakiekolwiek pojęcie o EIB prócz tego że potrzebny jest kabel magistralny i urządzenia magistralne?

z całym szacunkiem ale po przeczytaniu tych postów aż mnie zatkało... i niewiem co powiedzieć żeby kolegi nie zdołować :) i nie dotyczy to zadawanych pytań ale nastawienia kolegi, że to się da zrobić samemu i tanim kosztem:)

pierwsza sprawa - nie da się zrobić EIB tanim kosztem.
druga sprawa - ETS jest nieczytelny dla laików w tym temacie, a podłączenie go do systemu nic nie wyjaśni :) To nie jest program intuicyjny tylko skomplikowane narzędzie do projektowania instalacji EIB! Nawet ludzie którzy na co dzień zajmują się tą dziedziną bardzo często napotykają problemy...Więc niech kolega zapomni, że sam zaprogramuje instalację :)

zapewne nie podbudowałem kolegi ale ktoś to musiał wkońcu powiedziec :)

pozdrawiam

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 5 lip 2008, o 09:19

ok. nic sie nie dziej może trochę przesadziłem... ale już instalacja jest i mniej więcej poczytałem o kosztach, od początku byłem przygotowany na spory wydatek - chodzi mi tylko o to zęby dowiedzieć sie czy będę w stanie samemu programować ww ETS. Jestem z zawodu elektronikiem ale z zamierzchłych czasów czyli 1988 / 1993 czyli era "tranzystorów" ale zrobię wszystko żleby posiąść wiedzę dla własnych potrzeb i móc pomagać sobie niezależnie od sytuacji.
Myślę że dzięki temu portalowi to mi sie uda... tak jak wspominałem na moim terenie nie ma prawie nikogo kto zajmuje się EIB a ja i moi znajomi chcieli by także budować dom z EIB ale boja sie braku jakiegokolwiek serwisu z okolic...
Proszę o wyrozumiałość... mieszkałem sporo lat za granica i od początku dawałem sobie rade sam, teraz postanowiłem że moja zona z Grecji tez zamieszka ze mną na stałe w Polsce i tak będzie...
Za wszelkie podpowiedzi dziękuje i sory jak kogoś poirytowałem.

przemek
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2008, o 17:31

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: przemek » 5 lip 2008, o 22:31

witam :)
nikogo kolega nie poirytował :)
zadawane pytania są jak najbardziej na miejscu - jeśli ktoś nie wie co to EIB, a chciałby się dowiedzieć od ludzi, którzy już to opanowali :)

chodzi tylko o jedno - nastawienie ze to proste i samemu wyjdzie taniej. Zapewne kolega chciał zaoszczędzić na tym, że sam położy instalacje i sam zaprogramuje.

Co do położenia instalacji to jasne ze oszczedność jakaś jest ale w porównaniu z ceną urządzeń EIB to nie można powiedzieć ze to będzie tanim kosztem.

dla przykładu : aktor załaczający dwa kanały lamp to cena coś około 400zł, zasilacz do instalacji EIB 1000zł... co do przycisków to już bardzo różnorodne ceny. ...
Cięzko powiedzieć czy urządzenia będą tanieć...myśle że tak ale nie bedą to jakieś kolosalne różnice.

co do ETS-a to tak jak pisałem wcześniej.

Reasumując: jeśli kolega jest przygotowany do dużych kosztów to oczywiście żaden problem :) firma napewno też się znajdzie

pozdrawiam

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 6 lip 2008, o 10:50

DZIĘKI zapoznałem się kosztami, od początku byłem przygotowany na spory wydatek - chodzi mi tylko o to zęby dowiedzieć sie czy będę w stanie samemu programować w ETS. Zrobię wszystko żleby posiąść wiedzę dla własnych potrzeb i móc pomagać sobie niezależnie od sytuacji. ponieważ jak wcześniej wspomniałem jest problem z firmami na moim terenie - koszty znam...

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 6 lip 2008, o 11:30

KNX / EIB - Forum dyskusyjne dla instalatorów i użytkowników inteligentnych instalacji... czyli dla mnie też.

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 13 lip 2008, o 19:09

Co mam zrobić teraz.? mam instalacje i co dalej z kim i gdzie rozmawiać o reszcie ( nie za darmo - bo chyba o to chodzi...) ?

Najważniejsze : ogrzewanie podłogowe, zawory poszczególnych obwodów chciałby sterować z EIB ale nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat informacji. Chodzi mi o to żeby sterować kilka zaworów podłogówki ( jednoczesnie ), które składają sie na jedno pomieszczenie ale nie znajduje nigdzie grupowych zaworów współpracujących z EIB?

Pomóżcie....

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 13 lip 2008, o 19:18

acha i jeszcze zastosowanie EIB w instalacji p.poż ? nigdzie też nie ma na ten temat informacji...

traker
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2008, o 18:39

Re: SŁUPSK - ZACZYNAM INWESTOWAĆ w EIB - potrzebuje kilku porad.

Post autor: traker » 13 lip 2008, o 19:49

czy włączniki można programować wielokrotnie czy sa jakies ograniczenia ilościowe...

ODPOWIEDZ