Strona 1 z 1

opozniona reakcja aktuatorow grzejnikowych

: 8 maja 2013, o 20:29
autor: maly
Dziendobry wszystkim.

To moj pierwszy post na tym forum.

Postaram sie jak najdokladniej opisac problem
Jestem odpowiedzialny za system knx na budynku w ktorym mamy kilka tysiecy komponentow knx .
Mojezadanie polega na podlaczeniu wszystkich i ich uruchomieniu . Programuje to calkowicie kto inny .
Problem polega na tym ze mamy kilkaset pomieszczen w ktorych jest termostat, aktuator grzejnika i aktuator na chlodzeniu pomieszczenia za pomoca zimnej wody i niech mi ktos wytlumaczy dlaczego w niektorych pomieszczeniach gdy zmieniam ustawienia temp. na termostatcie i pojawia sie symbol np grzania to aktuator zalacza sie od razu a w niektorych dopiero po kilkunastu minutach a nawet po polgodzienie. Jestem pewien ze nie ma ustawionego zadnego delaya. Czlowiek ktory to wszystko programuje wciska mi jakies bajki ze system nie raguje od razu.
Z punktu widzenia uzytkownika jest to denerwujace bo zwykly szary czlowiek jak widzi symbol grzania na termostatcie uwaza ze wtedy grzejnik powinien grzac i wcale sie im wszystkim nie dziwie ze dzien w dzien ktos zglasza ze to nie dziala. Teraz jest dosc umiarkowana temperatura wiec jest jako tako ale jak wroci zima to problem znow wroci ze zdwojona sila poniewaz nie we wszystkich pomieszczeniach urzeduja ludzie.

Z gory dziekuje za jakiekolwiek sugestie
Cala instalacja jest oparta na produktach abb
Aktuator grzejnika st/K 1.1
Termostat na bazie busancoplera + 6124/01-8..-500

Re: opozniona reakcja aktuatorow grzejnikowych

: 8 maja 2013, o 23:51
autor: cox
Sam symbol grzania to jest wskaźnik i nie musi on odpowiadać rzeczywistemu wysłaniu telegramu z wartością sterującą (czyli np otwórz siłownik na 50%).
Normalnie odkręcenie siłownika "zero-jedynkowego" trwa od 2 do 5 minut od podania napięcia i zależy od kilku czynników (np czy siłownik był niedawno otwarty a więc jest podgrzany i wtedy szybciej się otworzy). W tym przypadku jednak zastosowany został siłownik regulujący w sposób proporcjonalny. W praktyce dużo częściej stosuje się sterowanie "zero-jedynkowe", a zamiast proporcjonalnego sterowania wykorzystuje się modulację PWM (modulacja szerokością impulsu). A w takim przypadku termostat (z moich doświadczń ale z innymi producentami niż ABB, także mogą być złe), może zostać oszacować i wysłać sygnał sterujący nawet z takim opóźnieniem jak podstawa PWMa (np 15 minut) a dodatkowo znaczenie w szybkości ustalania sygnału sterującego może mieć stała czasowa T regulatora PI. Wprawdzie z tymi termostatami ABB nie miałem do czynienia ani również z tymi siłownikami proporcjonalnymi, ale inną przyczyną opóźnienia może być też to, że siłownik reguluje w sposób płynny jednak nieadekwatny do rzeczywistego stopnia otwarcia zaworu. W takim przypadku może tak się zdarzyć, że dopiero po jakimś czasie regulator dochodzi do wniosku, że musi zwiększyć sygnał sterujący do 100% i dopiero wtedy w rzeczywistości zaczyna się większy przepływ czynnika grzewczego.

Problem jest złożony i bez poważniejszej analizy nie jest łatwo cokolwiek doradzić.

Re: opozniona reakcja aktuatorow grzejnikowych

: 8 maja 2013, o 23:58
autor: dendrytus
Może też być błąd przy programowaniu-opisie lub montażu.
Np. termostat w pomieszczeniu nr. 1 reguluje zaworem w pomieszczeniu drugim. Termostat z drugiego w pierwszym.

Re: opozniona reakcja aktuatorow grzejnikowych

: 9 maja 2013, o 16:33
autor: maly
Napewno nie jest tak ze termostat steruje zaworem w innym pomieszczeniu. To juz sprawdzalismy .

Napisalem takze email do abb zobaczymy co oni doradza .
Rozumiem sytuacje gdy temperatura w pomieszcszeniu jest w okolicach tej ktora chcemy uzyskac czyli +1 ,-1 stopien. Wtedy ma prawo tak byc . Ale skoro chce osiagnac temperature o kilka stopni wyzsza lub nizsza to zawor powinien reagowac od razu. W niektorych pomieszczeniach zawor reaguje po 10 sekundach. A wcaoraj w jednymz pomieszczen trawlo to godzine.

Re: opozniona reakcja aktuatorow grzejnikowych

: 9 maja 2013, o 23:13
autor: dendrytus
maly pisze:Napewno nie jest tak ze termostat steruje zaworem w innym pomieszczeniu. To juz sprawdzalismy .
Jak?

Re: opozniona reakcja aktuatorow grzejnikowych

: 10 maja 2013, o 05:51
autor: maly
Stojac w pomieszczeniu i zmieniajac temperature na termostacie sprawdzalismy czy w systemie czy to ten termostat a pozniej w druga strone , programer wymuszal reakcje zaworu i na diodach bylo widac ze sie zalaczyl ten ktory mial sie zalaczyc . Wszystko w ramach jednego pomieszczenia
I tak kilkaset razy

Re: opozniona reakcja aktuatorow grzejnikowych

: 10 maja 2013, o 07:39
autor: dendrytus
maly pisze:Stojac w pomieszczeniu i zmieniajac temperature na termostacie sprawdzalismy czy w systemie czy to ten termostat a pozniej w druga strone , programer wymuszal reakcje zaworu i na diodach bylo widac ze sie zalaczyl ten ktory mial sie zalaczyc . Wszystko w ramach jednego pomieszczenia
I tak kilkaset razy
Czy wtedy również występowało opóźnienie?