Oszczędości generowane przez inteligentny budynek KNX/EiB

Informacje i pytania dotyczące integracji z innymi systemami, problemy rozbudowanych instalacji systemu KNX / EIB, nietypowe rozwiązania standardowych funkcji.
dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Oszczędości generowane przez inteligentny budynek KNX/EiB

Post autor: dendrytus » 3 mar 2013, o 10:29

Wiele mówi się o oszczędnościach jakie generuje inteligentny budynek i inteligentny dom. Są już systemy, które dają prawie 65% oszczędności w przypadku jakiegoś tam systemu inteligentnym domu. Oczywiście w 90% jest to marketingowa bajka, która została wyliczona na kalkulatorze.

W poniższym wątku będę się starał publikować wiarygodne wyniki badań jakie faktycznie były prowadzone na rzeczywistych obiektach wykonanych w KNX, bo tylko na tym systemie są prowadzone takie badania.

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że badania te są prowadzone na inteligentnych budynkach, a nie domach. W przypadku inteligentnych domów nie jest tak różowa, ale KNX gwarantuje, że jakieś oszczędności w ogóle będą.

Trzeba też wspomnieć, że uzyskanych wyników na KNX, nie da się w prosty sposób powtórzyć na innych systemach, a twierdzenie, że każdy system IB tak potrafi to zwykłe oszustwo. Dlaczego? Ponieważ w KNX mamy gotowe przetestowane i zoptymalizowane oprogramowanie sterowników, a w innych systemach instalator/użytkownik musi je sobie wymyślić i zaprogramować, o ile jest taka możliwość. W wielu przypadka zwykłe włącz/wyłącz jest uznawane za tożsame z jakimś algorytmem zawartym w sterowniku KNX. Świetnym przykładem są sterowniki pieców zgodnych z KNX lub opentherm, które w innych systemach zastępuje przekaźnik włączający lub wyłączający piec. Podobno jest to samo.



http://www.hs-bremen.de/internet/einric ... enkamp.pdf


PS.
Ponieważ na własna prośbę opuściłem forum "fachowców" elektroda.pl ewentualne odpowiedzi na pytania odnoście KNX będę udzielał na tym forum
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

ODPOWIEDZ