Strona 1 z 1

Ściemnianie pasków LED

: 28 maja 2010, o 18:12
autor: vinci
Czy ktoś ma doświadczenie w ściemnianiu pasków LED z KNX? Problem jest taki – należy ściemniać paski LED pogrupowane w 6 grup o mocy każdej z grup około 300W. Sprawdziłem dwie metody – pierwsza ze sterownikiem/kami 1-10V i konwerterem 1-10V na PWM i druga z zastosowaniem DALI i sterownikami DALI PWM. O ile obie te metody działają to ta druga ma tą wadę że zasilający paski LED transformator jest bez przerwy pod napięciem i nawet jeśli ściemnię paski do zera i sterownik dali będzie w stanie wyłączonym to zasilający go transformator pracuje na biegu jałowym i wbrew pozorom nie pobiera wówczas z sieci 230V, 0A? I tu jest problem bo przy dużych mocach transformatorów ten pobór prądu biegu jałowego jest istotny dla klienta. Czy ktoś spotkał się z takim problemem i wie jak go rozwiązać? A może są jeszcze inne fajne metody ściemniania pasków LED których nie testowałem?

Re: Ściemnianie pasków LED

: 29 maja 2010, o 19:13
autor: cox
Jak na ledy to dużo tych watów :O

Dali niestety zawsze będzie pod napięciem, niezależnie czy to LED czy zwykłe trafo np od halogenów, to na magistrali DALI jest tzw polling, czyli odpytywanie urządzeń i zużywane jest na to z tego co pamiętam między 0.2 - 1.5 W na trafo.

Re: Ściemnianie pasków LED

: 31 maja 2010, o 10:06
autor: ID Electronics
Oświetlenie LED z użyciem transformatorów elektronicznych pozwalajacych na sterowanie 0-10V czy 1-10V
nie eliminuje pracy na biegu jałowym takiego układu (pobór mocy jest jednak zauważalny - wyczuwalne ręką
nagrzewanie się obudowy testowanych podzespołów). Determinuje to konstrukcja "strony pierwotnej" tych układów.
Radykalnym i skutecznym rozwiązaniem jest odłączenie linii L obwodu zasilania transformatora po stronie pierwotnej
za pomocą styku przekaźnikowego wyrobnika, w przypadku gdy zadawana wartość napięcia sterującego wynosi np.:0V.
Dodatkowo w takim rozwiązaniu eliminowany jest wpływ wszelkich przypadkowych zakłóceń na analogowej linii sterującej obwodu w trakcie gdy jest on wyłączony, o co łatwiej przy małych wartościach napięcia na wejściu sterującym (np.: 0V)

Pzdr

DA