Panel sterujący - jakie doświadczenia?

Informacje i pytania dotyczące integracji z innymi systemami, problemy rozbudowanych instalacji systemu KNX / EIB, nietypowe rozwiązania standardowych funkcji.
Janni
Posty: 17
Rejestracja: 5 maja 2009, o 22:40

Panel sterujący - jakie doświadczenia?

Post autor: Janni » 25 cze 2009, o 21:29

Witam,
Czy ktoś z kolegów miał do czynienia z panelami sterującymi, np. MT701.2 firmy ABB?
Uznałem w projekcie ze nie wyrobie się na tritonach chyba że zrobię z nich obszar formatu A4 ;).
Czytam od wczoraj doki od tego panelu.
Na co należy przy takim urządzeniu najbardziej zwrócić uwagę? Ile coś takiego może kosztować? Cenników ABB do tej pory nie znalazłem, choć nie szukałem za mocno.
Jakie jeszcze urządzenia tego typu warto rozważyć? Którego producenta są lepsze i pod jakim względem? Przekopanie się przez wszystkie doki jest rozwiązaniem, ale na pół roku ;)
Pozdrawiam,
Janek

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Panel sterujący - jakie doświadczenia?

Post autor: Lucius » 2 lip 2009, o 21:46

Z panelem MT701.2 firmy ABB nie miałem do czynienia... Maiłem natomiast okazję testować kilka urządzeń sterujących typu TouchScreen:
Wszystkie ekrany spisywały się świetnie, prawidłowo reagowały na dotyk, dokładność działania perfekcyjna, jakość obrazu i kolorów również na wysokim poziomie... Należało się jedynie przyzwyczaić, że "dotyk" powinien być raczej dość konkretny, początkowo każdy zbyt lekko dotyka ekran palcem, ale jak powiedziałem kwestia zmiany nastawienia...

Pierwsze dwa urządzenia to typowe terminale, które programuje się w specjalnej wbudowanej aplikacji, interfejs jest parametryczny - to znaczy za pomocą cyferek tworzymy wgląd np. aby stworzyć przycisk podajemy wysokość, szerokość, położenie w osi X i Y oraz pozostałe parametry jak kolor, tło i takie tam...

Oczywiście jest do tego aplikacja dla ETS i współpracują te urządzenia z pozostałymi elementami systemu elegancko... Wprowadzone w programie modyfikacje interfejsu urządzeń można załadować za pomocą magistrali knx (ets'a i portu programującego oczywiście), ale to idzie jak krew z nosa, lub można wgrać bezpośrednio przez usb co zważywszy na czas wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem!


Trzecie urządzenie które testowałem różni się od poprzednich tym, że sam ekran dotykowy to tak naprawdę komputer przemysłowy wyposażony w Windows XP (wersja przemysłowa) i przeglądarkę www ... Ekran po przez port ETHERNET'owy łączy się z serwerem www (mini-komputer z linuxem) na którym dostępna jest wizualizacja systemu knx w postaci strony internetowej... Konfiguracja wizualizacji sprowadza się do modyfikacji strony, ale nie trzeba tu znać html'a bo wszystko jest wykonywane myszą w panelu administracyjnym!

Urządzenia firmy Divus można można spiąć bezpośrednio lub po przez lokalną sieć LAN... Jeśli dodatkowo serwer KNXControl podłączymy do internetu (po przez sieć LAN lub bezpośrednio) to do wizualizacji mamy dostęp z dowolnego miejsca, jeśli tylko znamy adres IP oraz hasło...


Jeśli będzie miał Kolega jeszcze jakieś pytania to proszę pisać...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

mario
Posty: 1
Rejestracja: 11 sie 2009, o 21:57

Re: Panel sterujący - jakie doświadczenia?

Post autor: mario » 11 sie 2009, o 22:02

Witam,
Mam prośbę chcę zastosować automatykę sterującą ogrzewaniem, roletami, po części oświatleniem. Chciałbym to podłączyć do centrali INTEGRA 64, na której mam alarm. Proszę o radę i info jaki panel sterujący najlepiej zastosować do ok 4 tys i jaki może być przybliżony koszt takiej instalacji (co więcej potrzebuję).

ODPOWIEDZ