Sterowanie Gniazdkiem za pomocą aktora Powernet

Informacje i pytania dotyczące integracji z innymi systemami, problemy rozbudowanych instalacji systemu KNX / EIB, nietypowe rozwiązania standardowych funkcji.
M@nieq
Posty: 2
Rejestracja: 4 cze 2009, o 14:30

Sterowanie Gniazdkiem za pomocą aktora Powernet

Post autor: M@nieq » 13 cze 2009, o 23:12

Witam. Mam pytanie czy w systemie Gira Powernet można użyć aktora załączającego podtynkowego (dokładnie -> http://download.gira.com/data2/08641290.pdf) do sterowania gniazdkiem. Np. zamontować aktor w puszce gniazdka a samo gniazdko wymienić na natynkowe (no jakoś z przymocowaniem coś się wymyśli :) ).

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Sterowanie Gniazdkiem za pomocą aktora Powernet

Post autor: Lucius » 14 cze 2009, o 13:35

Tak na szybko odpowiadając, to technicznie taki aktor może sterować gniazdkiem 230V, ale...!

O ile dobrze zrozumiałem dokumentację to nie jest aktor sam w sobie, ale port magistralny z aktorem - czyli potrzebny będzie klawisz! Czy aktor da się zaprogramować i uruchomić bez klawisza to nie wiem, bo nie ma tego urządzenia w aktualnym katalogu - wygląda na to że urządzenie już zostało wycofane z produkcji (karta katalogowa, którą Kolega wskazał jest prawdopodobnie z 1999 roku)...

Poza tym na pewno problemem będzie dopuszczalna obciążalność styków przekaźnika na poziomie 6A dla odbiorników rezystancjach oraz 3 A dla odbiorników o charakterze indukcyjnym...

Pytanie podstawowe czy kolega ma już takie urządzenie i chce je wykorzystać, czy myśli o kupnie takiego??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

M@nieq
Posty: 2
Rejestracja: 4 cze 2009, o 14:30

Re: Sterowanie Gniazdkiem za pomocą aktora Powernet

Post autor: M@nieq » 16 cze 2009, o 00:02

Nie posiadam tego urządzenia. Zastanawiałem się czy będę mógł wykorzystać ten aktor do sterowania gniazdkiem żeby załączać napęd zaworu grzejnikowego. Ale też (tak jak kolega) potem doszedłem że potrzebny będzie czujnik przyciskowy wpięty do łącza bo tak to nie będzie działać (chyba :)).
Pomyślałem że można też tak zrobić: Zamiast przycisku wpiąć do tego aktora regulator temperatury (np Gira nr kat:0566xx) i z aktora poprowadzić przewód do napędu grzejnikowego (jakieś 2m - trudno przewód zamontuje natynkowo albo pod listwą puszczę). Może tak być - zadziała chociaż?? :) regulator będzie sterował zaworem zał/wył. Od razu mowie że nie znam się na tym super. Po prostu kłócę się z kolegą w firmie :). Wydaje mi się że to zadziała. Aha a tak przy okazji... to jakoś mało jest elementów sytemu Powernet :/ czy to tylko moje odczucie? bo nie mogę ich znaleźć ale z drugiej strony może nie wiem gdzie szukać. Pozdrawiam.

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Sterowanie Gniazdkiem za pomocą aktora Powernet

Post autor: Darek Sztengert » 18 cze 2009, o 21:22

Witam!
Jeśli chodzi o Powernet, to faktycznie jest niewiele takich urządzeń na naszym rynku i wiedza na ich temat też nie jest najlepsza...

Jako Hager mamy system NERO, który również może sterować aktorami włącz/wyłącz, ściemniaj, steruj silnikami dwukierunkowymi, ale... jest to nasz producencki system (zamknięty), a nie standard KNX...

A może wystarczy sterowanie z magistrali KNX po częstotliwości radiowej...?
Wówczas polecam TR201 albo TR221 (z dodatkowym wejściem bezpotencjałowym)... Należy w takim wypadku pamiętać jeszcze o sprzęgle TP/RF...
Ewentualnie, jeśli jest taka mozliwość, doprowadzić tam magistralę KNX i zastosować np. TXA201A, ale tu mamy tylko 4A obciążalności...
Powodzenia
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

ODPOWIEDZ