Sterowanie rekuperatorem w KNX

Informacje i pytania dotyczące integracji z innymi systemami, problemy rozbudowanych instalacji systemu KNX / EIB, nietypowe rozwiązania standardowych funkcji.
Marco
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2009, o 15:34

Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: Marco » 29 mar 2009, o 16:29

Serdecznie witam wszystkich użytkowników forum. Mój pierwszy post więc w ramach wstępu napisze, że jestem partnerem KNX i mimo iż pytanie może wydać się proste mam już na swoim koncie kilka realizacji.

Do sedna: pierwszy raz będę miał do wysterowania rekuperator (centrala wentylacyjna z GWC) niestety nie wiem jeszcze jaki to będzie model centrali. Pytanie moje jest wtedy natury ogólnej i dotyczy tego jakie są sposoby sterowania centralą wentylacyjną, na co powinienem zwrócić uwagę, czy istnieją dedykowane do tego celu urządzenia KNX a może należy użyć jakiegoś sterownika PLC (Beckhoff, Wago)? Dodam tylko, że planuję wyposażenie domu w Homeservera3 Giry jeżeli to coś zmienia.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: Lucius » 30 mar 2009, o 09:12

Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że systemem rekuperacji steruje się za pomocą wejścia binarnego typu NC... Oczywiście centrala rekuperatora ma swój sterownik i nie trzeba się w to mieszać, ale jeśli się chce to można właśnie tym wejściem binarnym - miałem do czynienia zaledwie z kilkoma modelami, być może są inne...

Pytanie jest raczej czy potrzeba sterować takim systemem, bo w zasadzie jest on przeznaczony do pracy 24h na dobę?
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Daniel Marchel
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:52
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: Daniel Marchel » 31 mar 2009, o 15:15

Mogą być dwa przypadki. Może to być kompletne urządzenie z własną automatyką i osprzętem (czujniki, siłowniki, falowniki), np. firmy J.E. StorkAir. Wtedy sterowanie takiego urządzenia polega na załączeniu / wyłączeniu go (podanie napięcia poprzez stycznik) lub sterowaniu jego wydajnością poprzez styki bezpotencjałowe NO/NC (np. praca dzienna / nocna).

Może też zdarzyć się, że automatyka jest dostarczana opcjonalnie. Wtedy należy zaprojektować układ sterowania i dobrać odpowiedni sterownik i osprzęt. Wydaje mi się, że nie ma dedykowanych rozwiązań dla bardziej złożonych urządzeń (jak centrala wentylacyjna / klimatyzacyjna) w standardzie KNX/EIB.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam,
Daniel Marchel

www.numatech.pl

Marco
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2009, o 15:34

Re: Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: Marco » 1 kwie 2009, o 22:29

Bardzo dziękuje za odpowiedź na pytanie. Aczkolwiek rodzi ona następne z mojej strony również natury ogólnej: jakiego rodzaju parametry (zmienne procesowe) w przypadku braku własnej automatyki centrali wentylacyjnej są potrzebne do właściwego wysterowania procesu?

Wydaje mi się, że liniowe sterowanie wielkością przepływu powietrza realizowane w w różny sposób w zależności od rodzaju centrali (wentylator wywiewny, wentylator nawiewny) i zależne od mierzonej przez czujniki wilgotności w pomieszczeniach. Jak również zapobieganie oszronieniu (nagrzewnica powietrza i/lub przepustnica zamykająca dostęp powietrza z zewnątrz).

Wybaczcie ale moja wiedza na temat centrali wentylacyjnych jest bardzo pobieżna dlatego byłbym wdzięczny gdyby ktoś zorientowany w temacie uzupełnił bądź zastąpił moje dotychczasowe spostrzeżenia.


Pozdrawiam.

Daniel Marchel
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:52
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: Daniel Marchel » 2 kwie 2009, o 11:08

To zależy od elementów, które składają się na centralę. Wymiennik krzyżowy należałoby zabezpieczyć przed oszronieniem. Można to zrobić za pomocą presostatu lub poprzez pomiar temperatury za wymiennikiem.

Nagrzewnicę wodną należy zabezpieczyć termostatem przeciwzamrożeniowym. Czasami jako dodatkowe zabezpieczenie stosuje się pomiar temperatury na rurociągu wyjściowym z nagrzewnicy.

Silnikami centrali można sterować skokowo (zmiana biegu, jeśli jego konstrukcja na to pozwala) lub za pomocą falowników w sposób płynny. Umożliwia to np. wprowadzenie trybów pracy nocna i dzienna (oszczędność energii). Jeśli w pomieszczeniach mamy regulację temperatury za pomocą zmiany strumienia powietrza, to trzeba zastosować falowniki i odpowiednio umieszczony w kanale nawiewnym czujnik ciśnienia statycznego, który pozwoli na odpowiednie sterowanie wydajnością wentylatorów. Wydajnością wentylatorów można jeszcze sterować w zależności od jakości powietrza w domu (zawartości CO2).

W każdym razie, jeśli centrala składa się z wymiennika krzyżowego, dwóch wentylatorów, nagrzewnicy wodnej, filtra i przepustnic odcinających (na dopływie powietrza świeżego i wyrzucie), to należałoby wyposażyć ją w:
- czujnik temperatury zewnętrznej,
- czujnik temperatury nawiewu,
- czujnik temperatury powrotu,
- presostaty wentylatorów (dla sygnalizacji zerwania paska klinowego),
- termostat przecizamrożeniowy nagrzewnicy,
- presostat wymiennika krzyżowego (sygnalizacja możliwości oszronienia),
- presostat filtra (sygnalizacja zabrudzenia, ale opcjonalnie, bo stan zabrudzenia można sprawdzać wizualnie),
- zawór nagrzewnicy z siłownikiem,
- siłowniki przepustnic odcinających (sterowane dwustanowo, ze sprężyną powrotną).

Pozdrawiam.
Pozdrawiam,
Daniel Marchel

www.numatech.pl

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: cox » 2 kwie 2009, o 11:50

Kod: Zaznacz cały

Może też zdarzyć się, że automatyka jest dostarczana opcjonalnie. Wtedy należy zaprojektować układ sterowania i dobrać odpowiedni sterownik i osprzęt. Wydaje mi się, że nie ma dedykowanych rozwiązań dla bardziej złożonych urządzeń (jak centrala wentylacyjna / klimatyzacyjna) w standardzie KNX/EIB.
Siemens ma w swojej ofercie urządzenia do central wentylacyjnych z protokołem KNX. Siemens Synco. Poza tym możesz użyć WAGO/Beckhoff z protokołem KNX, tylko trzeba usatlić algorytm. Przy takim rozwiązaniu na HS będziesz mógł zrobić ładną wizualizację centralki, a sterownikiem PLC zrealizować algorytm regulacji na rekuperatorze.
----------------------------------------
Inteligentny dom Gdańsk
Inteligentny budynek
lonworks
Ostatnio zmieniony 12 paź 2009, o 09:10 przez cox, łącznie zmieniany 1 raz.
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

Daniel Marchel
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:52
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: Daniel Marchel » 4 kwie 2009, o 12:19

Siemens ma w swojej ofercie urządzenia do central wentylacyjnych z protokołem KNX. Siemens Synco. Poza tym możesz użyć WAGO/Beckhoff z protokołem KNX, tylko trzeba usatlić algorytm. Przy takim rozwiązaniu na HS będziesz mógł zrobić ładną wizualizację centralki, a sterownikiem PLC zrealizować algorytm regulacji na rekuperatorze.
Dziękuję za informację. Synco 700 to niezłe rozwiązanie. Przebrnąłem przez dokumentację i stwierdzam, że można te sterowniki wykorzystać do większości aplikacji sterowania centralami klimatyzacyjnymi. Co prawda nie są to sterowniki swobodnie programowalne, ale udostępniają wiele konfigurowalnych bloków.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam,
Daniel Marchel

www.numatech.pl

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: cox » 4 kwie 2009, o 19:16

czemu nie swobodnie programowalny WAGO/Beckhoff ? to o tyle lepsze rozwiązanie, że jeżeli zajdzie podtrzeba przejścia na LON'a to beckhoff dorzucamy moduł komunikacyjny (w wago musi byc jednostka centralna z LON'em), a na BACnet to jedynie wago i jednostka centralna z bacnetem. Poza tym mozemy podorzucać wejscia/wyjscie itp jezeli zabraknie. trudniejsze ale bardziej uniwersalne rozwiązanie
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

Daniel Marchel
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:52
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Sterowanie rekuperatorem w KNX

Post autor: Daniel Marchel » 5 kwie 2009, o 11:08

Oczywiście rozwiązania Wago i Beckhoff jak najbardziej tak. Modułowość tych systemów i dostępność wielu protokołów daje duże możliwości. Jednak jeszcze nie miałem do czynienia z ich produktami.
Pozdrawiam,
Daniel Marchel

www.numatech.pl

ODPOWIEDZ