KNX a konkurencja

Informacje i pytania dotyczące integracji z innymi systemami, problemy rozbudowanych instalacji systemu KNX / EIB, nietypowe rozwiązania standardowych funkcji.
Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

KNX a konkurencja

Post autor: Lucius » 28 sty 2009, o 07:23

Sytuacja na rynku jest taka, że większość z nas integratorów ma w ofercie również inne systemy inteligentnego domu...

Jak koledzy oceniaćie KNX w porównaniu do innych systemów ??
Co powoduje, że zajmujecie się dwoma lub trzema konkurencyjnymi rozwiązaniami czy KNX nie wystarcza ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

przemek
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2008, o 17:31

Re: KNX a konkurencja

Post autor: przemek » 29 sty 2009, o 00:20

Lucius pisze:Sytuacja na rynku jest taka, że większość z nas integratorów ma w ofercie również inne systemy inteligentnego domu...
Co powoduje, że zajmujecie się dwoma lub trzema konkurencyjnymi rozwiązaniami czy KNX nie wystarcza ??
a czy jak masz sklep spożywczy to będziesz sprzedawał tylko PEPSI? ;)

pzdr

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: KNX a konkurencja

Post autor: Lucius » 29 sty 2009, o 09:41

przemek pisze:a czy jak masz sklep spożywczy to będziesz sprzedawał tylko PEPSI? ;)
Wiesz w sklepie spożywczym TYLKO SPRZEDAJESZ, w przypadku instalatorstwa, żeby sprzedać inny system musisz go znać - a to oznacza, kolejną wiedzę i czas na naukę, a potem jest jeszcze kwestia doświadczenia i rozwiązywania problemów praktycznych...

Życzę nam wszystkim, żebyśmy byli omnibusami w temacie, ale prawda jest taka, że jak ktoś jest we wszystkim dobry, to tak naprawdę w niczym nie jest specjalistą...

No i się zastanawiam z czego to wynika, czy z tego, że jest mało roboty i "jest czas" na inne systemy, czy z tego, że ma się różnych klientów i każdy wie co chce (i niestety każdy inny system), czy może jeszcze coś innego o tym decyduje...

Pewnie, ktoś powie, że trzeba mieć szeroką, ofertę, bo klienci lubią wybór, ale większość klientów polega na opinii specjalistów (czyli w tym przypadku firmy) i zdecyduje się na to co firma poleci - wybierze ten który firma korzystniej przedstawi w porównaniu (a firma może tutaj balansować troszeczkę)... I tutaj rodzi się pytanie, który system polecacie na wyrażne pytanie klienta ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

detektywmonk
Posty: 12
Rejestracja: 10 sie 2008, o 23:57

Re: KNX a konkurencja

Post autor: detektywmonk » 31 sty 2009, o 00:49

Lucius pisze: w przypadku instalatorstwa, żeby sprzedać inny system musisz go znać
no właśnie, Ty nie znasz knx-a, a go sprzedajesz :o

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: KNX a konkurencja

Post autor: Lucius » 31 sty 2009, o 01:02

Dużo założeń Kolego czynisz, żeby taki wniosek wysnuć, to po pierwsze... Po drugie nie jestem autorytetem i za takiego się nie podaję - To, że mam certyfikat od niedawna to nie tajemnica do wystarczy numer sprawdzić - więc nie musi Kolega ze mną dyskutować, ale też nie musi się czepiać... Mógłby natomiast wnieść coś sensownego do dyskusji ;) Wiesz każdy od czegoś zaczyna...

Poza tym co to ma do tematu, jak wypada knx na tle konkurencji ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

asadownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 lut 2009, o 02:33

Re: KNX a konkurencja

Post autor: asadownik » 1 lut 2009, o 03:00

W sumie Luciusz ma rację - nie ma sensu na tym forum naśmiewać się z niewiedzy kogokolwiek, bo przecież po coś to forum powstało... Nie ma chyba dwóch osób odwiedzających forum o identycznym stanie wiedzy.

Uważam do tego, że wzajemna pomoc poprzez to forum może przynieść wszystkim projektantom i instalatorom KNX/EIB więcej korzyści, niż strat, wynikających - wydawałoby się - ze ZDRADZENIA tajnej wiedzy, uzyskanej w trakcie wdrożeń. Rozglądając się na boki muszę przyznać, że idee inteligentnych budynków są w Polsce niestety w takich powijakach, że jakakowiek forma promocji i upowszechnienia ich powinna dać pracę wszystkim obecnym firmom oraz wielu - powtarzam, wielu - innym.

Nie sądzę też, żeby ktokolwiek, kto dobrze sprawdza się jako projektant, czy instalator, cierpiał na brak zajęcia w dłuższej perspektywie - sąsiad sąsiadowi pokaże, ten zaskoczy, że to przecież fajny bajer jest, i z tego powstają nowe kontrakty.

Wracając jednakże do głównego pytania tego wątku - wydaje mi się, coć mogę się mylić, że KNX/EIB jest jednym z bardziej (o ie nie najbardziej) znanym systemów, przy czym ze względu na początkową cenę ciągle stosunkowo rzadko się go spotyka. Jeżeli chodzi o inne systemy, to zwykle sa one obarczone wadą "jednoproducentowości", to znaczy, że decydując się na dany system jesteśmy związani z konkretnym producentem, a w przypadku braku stosownego "klocka", realizującego wymarzoną funkcjonalność klienta, nie możemy poratować się czymś kompatybilnym.

Co się zaś tyczy wiedzy i kłopotów wynikających z rozdrabniania się na drobne, to zwykle tak jest, że wąski specjalista wie najwięcej o swoim produkcie, a integrator wie więcej o różnorakich możliwościach wielu produktów, które może wykorzystać do realizacji zlecenia. W przypadku systemów starowania inteligentnymi budynkami, musimy się jednakże bardzo często wykazywać właśnie zdolnościami integratorskimi, kiedy trafiamy na sprzęgi z urządzeniami nie wyposażonymi w interfejs EIB.

Ot chociażby wczoraj moja żona zażyczyła sobie automatycznego nawadniania roślin na balkonach (mieszkanie w bloku) i pojawił się problem znalezienia w miarę taniego elektrozaworu, którego specyfikacja pozwala na zamontowanie go wewnątrz budynku mieszkalnego... Oczywiście znajdą się tacy, którzy się z tym spotkali i się uśmiechną, że to trywialne, ale zapewne jest też grupa, która także chciałaby się tego dowiedzieć i - mam nadzieję - po to jest to forum :)

Pozdrawiam
Artur Sadownik

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: KNX a konkurencja

Post autor: Lucius » 1 lut 2009, o 14:22

asadownik pisze:Uważam do tego, że wzajemna pomoc poprzez to forum może przynieść wszystkim projektantom i instalatorom KNX/EIB więcej korzyści, niż strat, wynikających - wydawałoby się - ze ZDRADZENIA tajnej wiedzy, uzyskanej w trakcie wdrożeń. Rozglądając się na boki muszę przyznać, że idee inteligentnych budynków są w Polsce niestety w takich powijakach, że jakakowiek forma promocji i upowszechnienia ich powinna dać pracę wszystkim obecnym firmom oraz wielu - powtarzam, wielu - innym.
Ja się z takim podejściem zgadzam całkowicie! Zresztą nawet producenci dają tu troszkę przykład i co zarabiają... Zarabiają!



Co do tematu do Kolega wspomniał o przewadze knx nad konkurencją w postaci faktu, iż knx jest rozwijanych przez wielu producentów (i mnóstwa pozytywnych konsekwencji tego faktu)... Ale czy to jedyna przewaga ?? Ja dorzuciłbym jeszcze świetne (w sensie bardzo elastyczne) zasady okablowania pod knx...

Tylko skoro knx jest takie fajne to po co w ofercie inne systemy ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

asadownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 lut 2009, o 02:33

Re: KNX a konkurencja

Post autor: asadownik » 1 lut 2009, o 19:10

Wszystko zależy od zasobności portfela klienta. Jeżeli nie stać go na wydanie dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy, a bardzo by chciał coś sobie zautomatyzować, to znajdą się i tacy, którzy zaoferują prosty systemik za kilka tysięcy...

Pozdrawiam
Artur Sadownik

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: KNX a konkurencja

Post autor: Lucius » 1 lut 2009, o 19:20

Pozwolę sobie sprecyzować swoje pytanie... Mam na myśli systemy konkurencyjne dla knx np. VERSO, LonWorks, LCN...
U jednego klienta raczej nie montuje się dwóch różnych systemów...

Zajmowanie się oprócz inteligentnych domów, np. alarmami czy kamerami to temat odrębny, tu jest wszystko zrozumiałe...


Tylko zastanawia mnie to czemu firmy od ID (chyba wszystkie) mają w ofercie oprócz knx inne konkurencyjne systemy - z czego to wynika ??

Z powyższego pytania rodzi się kolejne pytanie... Czy taka sytuacja jest spowodowana małą liczbą inwestycji knx i firmy posiłkują się innymi systemami, czy może klienci lubią wybór, więc proponuje się im kilka, czy jeszcze coś innego ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: KNX a konkurencja

Post autor: cox » 1 lut 2009, o 22:18

można określić, że przeznaczenie każdego z tych systemów jest inne.
Poza tym jeżeli system jest otwarty to jest też popularny i bywa drogi, ale jego mozliwosci i bogaty asortyment to rekompensuje.

-EIB/KNX bywa drogi ale mozna ciąć koszta, standard otwarty, bogata oferta, ładne pstryczki i panele dotykowe (tzw HMI :), przeznaczenie : oświetlenie/siłowniki zaworów grzewczych/ rolety i właściwie dalej zaczynają się schody. Dedykowny do mieszkań/domków. Dużo firm zna ten standard więc można wybierać między dostawcami/uruchomieniowcami. Dzięki popularności jest to raczej pewniejszy wybór niż inne technologie dostępne na PL rynku z dedykowanych dla klientów indywidualnych, którzy na wiele rzeczy muszą się często umawiać na słowo z osobą wykonującą i uruchamiającą instalację.
-LCN nieco tańszy, ale jak dorzucimy panel dotykowy to już zaczyna być drogi i problem, mniej bogata oferta, standard zamknięty (!!), pstryczki z EIB pasują niektóre, ale już np termostaty z wyświetlaczem LCD pokazującym temperaturę pomierzoną nie będą chodzić (wg mojej wiedzy), przeznaczenie jak EIB a nawet nieco mniejsze, jest to duża konkurencja dla EIB. Dedykowany do mieszkań/domków. Też całkiem spore grono osób znających ten system.
Reszta systemów dedykowanych do mniejszych obiektów jest zamknięta, często produkowana bez żadnych standardów, organizacji i innych informacji/parametrów, które dla instalatora niekiedy mogą okazać się bardzo ważne !! Ja jestem zwolennikiem otwartych technologii, dlatego zdecydowałem się tylko takie tutaj opisać.

-LonWorks ceny zróżnicowane (zależne od producentów), standard otwarty, pochodzący z automatyki przemysłowej, wymagający więcej umiejętności i znajomości zasad sieci i programowania, bogaty asortyment, BMSy z prawdziwego zdarzenia integrujące wiele f-cji np pomiar ciśnień w rurach, chillery, kotły itp, przeznaczenie HVACR, pełnoprawny BMS, nieco trudniej z oświetleniem i żaluzjami, ale zabawki do znalezienia, bywają ładne pstryczki ale więcej tego w EIB. Dedykowany do dużych obiektów ze względu na swoje parametry (np więcej urządzeń obsłuży, szybsza komunikacja 72kbps, szereg mediów możliwych jako transmisyjne). Pełno gateway'ów, daje sie integrować.
-BACnet ceny zróżnicowane (zależne od producentów), standard otwarty ale nie do końca, ponieważ nie ma jednego softu nadrzędnego do programowania urządzeń a i nie tak łatwo materiały dydaktczne; wymaga wiedzy i umiejętności, posiada asortyment dedykowany do HVACR, oświetlenie, KD, CCTV. Całkiem dużo bramek. Dedykowany do dużych obiektów, konkurencja dla LONWORKS jednak też jego przeznaczenie nieco inne niż lon'a.

Tak więc wybieramy system w zależności czy ma być drogi czy tani, duży czy mały obiekt, stopień zintegrowania, czym chcemy sterować, jakie mamy fundusze i na czym nam najbardziej zależy. To tak w skrócie.

-----
LonWorks
BACnet
eib knx
Inteligentny dom
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2009, o 10:29 przez cox, łącznie zmieniany 1 raz.
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: KNX a konkurencja

Post autor: Lucius » 1 lut 2009, o 22:50

cox pisze:Tak więc wybieramy system w zależności czy ma być drogi czy tani, duży czy mały obiekt, stopień zintegrowania, czym chcemy sterować, jakie mamy fundusze i na czym nam najbardziej zależy. To tak w skrócie.
Czyli wniosek jest taki, że nie do końca inne standardy otwarte są konkurencją dla knx, bo wynika z tego, że te wymienione mają każdy swoje/inne przeznaczenie i tym samym swoją część rynku...

Dziękuję za odpowiedź... Takie streszczenie się przyda, bo sam mam tyle roboty, że żywcem nie mam czasu zgłębić tematu...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

ODPOWIEDZ