Oprzyrządowanie

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
medenes
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2008, o 12:25
Lokalizacja: Wlkp.
Kontakt:

Oprzyrządowanie

Post autor: medenes » 15 gru 2008, o 13:25

Witam serdecznie.

Chciałbym przywitać się z szanownym gronem doświadczonych ekspertów. Jestem nowicjuszem w temacie. Sam jestem elektronikiem i entuzjastą nowych technologii z zamiłowania oraz programistą z zawodu.
Jak wielu tutaj, wkrótce chciałbym zabrać się profesjonalnie za temat instalacji inteligentnych. Bardzo dużo czytałem na temat EIB, teraz pora na część praktyczną. Pierwszą instalacją EIB/KNX będzie instalacja w moim domu. Układam sobie (na razie w myślach) projekt całej instalacji. Mam jeszcze sporo do poczytania na formu, więc tematów odnośnie samej instalacji zostawię na później. Nie chciałbym zdublować jakiegoś pytania.

1. Nie widziałem jeszcze wątku dotyczącego oprzyrządowania potrzebnego do sprawnego i profesjonalnego układania EIB. Tak jak nie wyobrażam sobie układania skrętki ethernetowej bez zaciskarki RJ-tów, tak pewnie i tutaj jest potrzebny jakiś dodatkowy sprzęt do zarabiania końcówek czy łączeń magistrali.
Koledzy, podzielicie się wiedzą w tym temacie? Co jest najczęściej potrzebne w Waszej pracy? Co Wam najczęściej ją ułatwia?

2. Pojawił się temat końcówek WAGO mini. Czy mogę prosić o opinię, który konektor służy do czego? Najlepiej z linkami do katalogu producenta. Brakuje mi takiego hardwareBook :)

3. Czy jest gdzieś na sieci przykładowy projekt instalacji EIB? Zrobiona tak po bożemu? Chętnie bym zobaczył jak to się robi profesjonalnie. Przy rozmowie z instalatorem może nie chciałbym błyszczeć wiedzą, ale wolałbym nie kompromitować się brakiem elementarnej wiedzy. A czasem trzeba właściwie wytłumaczyć co się chce i jak się chce mieć coś zrobione.

Z góry dziękuję za wyrozumiałość dla nowicjusza i za wiedzę jaką zaraz z pewnością przygarnę :)
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz (medeneś) Medenecki

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: Elmark » 17 gru 2008, o 13:17

medenes pisze: [...]Tak jak nie wyobrażam sobie układania skrętki ethernetowej bez zaciskarki RJ-tów, tak pewnie i tutaj jest potrzebny jakiś dodatkowy sprzęt do zarabiania końcówek czy łączeń magistrali.[...]
"kostki" łączeniowe do urządzeń magistralnych nie wymagają stosowania sprzętu do zarabiania końcówek (tak jak RJ-ki). Wystarczy obrać na odpowiednią długość izolację na żyłach i "wpiąć" do kostki...

Co do projektu instalacji EIB "z prawdziwego zdarzenia", to niestety nie natrafiliśmy w zasobach www na takowy. Może użytkownicy forum zechcieliby się z kolegą (i innymi) podzielić takowym? ;)
Oczywiście w celach edukacyjnych...

medenes
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2008, o 12:25
Lokalizacja: Wlkp.
Kontakt:

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: medenes » 17 gru 2008, o 14:59

Dzięki za odzew!
Elmark SC pisze: "kostki" łączeniowe do urządzeń magistralnych nie wymagają stosowania sprzętu do zarabiania końcówek (tak jak RJ-ki). Wystarczy obrać na odpowiednią długość izolację na żyłach i "wpiąć" do kostki...
Czy przy stosowaniu takich złączek jest zupełna dowolność przy wyborze? Jakich np. użyjemy do podłączenia portu magistralnego? Chyba, że przewody wpinamy bezpośrednio do modułu.
Elmark SC pisze:Co do projektu instalacji EIB "z prawdziwego zdarzenia", to niestety nie natrafiliśmy w zasobach www na takowy. Może użytkownicy forum zechcieliby się z kolegą (i innymi) podzielić takowym? ;)
Oczywiście w celach edukacyjnych...
Na sprawdzonych projektach najbardziej mi zależy, ale zdaję sobie sprawę z niechęci autorów do upubliczniania swoich dzieł.
Jeżeli ktoś jednak zechciałby się podzielić ... radości mojej nie będzie końca :)
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz (medeneś) Medenecki

INT-MAR
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2008, o 11:08

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: INT-MAR » 27 gru 2008, o 02:50

Witam
W odpowiedzi na pytania wokół projektów instalacji Inteligentnego Budynku to można powiedzieć jedno. Każdy jest inny
Inne są wymagania i oczekiwania każdego z inwestorów. Jeden preferuje cenę ... inny rozwiązanie problemu .....
( ... czasem udaje się je pogodzić )

ale wracając do wątku ... rolą integratora jest zaproponowanie najlepszego rozwiązania dla danej instalacji.
Integrator zna urządzenia ich funkcje i sposób programowania.
Po zapoznaniu się z projektem jest w stanie zaprojektować optymalny system spełniający oczekiwania inwestora i dlatego podzielenie się projektem nie jest takie łatwe.

Proszę napisać coś więcej o planowanej inwestycji a postaram się coś więcej odpowiedzieć

Pozdrawiam

unbreak
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2009, o 15:12

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: unbreak » 17 sty 2009, o 15:15

Witam, aktualnie piszę pracę Inżynierską w której opisuje system EIB, oraz mam za zadanie stworzyć niewielki projekt takiej instalacji.
Dołączę do tego tematu moją prośbę/pytanie, czy wiecie może gdzie mógłbym znaleźć przykładowy taki projekt, bądź opisane jak powinien być stworzony, co powinien zawierać, oraz choć kawałek projektu (rysunku) domu/pomieszczenia.

Z góry dziękuję i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Marek
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2008, o 00:51
Lokalizacja: Lublin

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: Marek » 17 sty 2009, o 23:19

Witaj,
Firma Moeller razem z SEP wydali w 2002 roku Poradnik Elektroinstalatora.
Myślę, że dużo skorzystasz po zapoznaniu się z nim.

Pozdrowienia
Marek Horyński

KNX Partner nr. 9469

unbreak
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2009, o 15:12

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: unbreak » 18 sty 2009, o 18:30

Jeżeli chodziło Ci o to http://www.swistak.pl/aukcje/2199129,PO ... ARTO-.html

To wielkie dzięki, na prawdę się przyda, uratowałeś mi skórę :)

medenes
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2008, o 12:25
Lokalizacja: Wlkp.
Kontakt:

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: medenes » 18 sty 2009, o 21:05

unbreak pisze:Jeżeli chodziło Ci o to http://www.swistak.pl/aukcje/2199129,PO ... ARTO-.html

To wielkie dzięki, na prawdę się przyda, uratowałeś mi skórę :)
Pogooglaj w sieci. Wczoraj znalazłem ją gdzieś zupełnie za darmo. Bodaj tutaj.

PS. Marek. Dzięki za rewelacyjną wskazówkę!
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz (medeneś) Medenecki

unbreak
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2009, o 15:12

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: unbreak » 18 sty 2009, o 21:15

Dzięki, ale raczej nie jestem osobą, która żeruje na czyjejś pracy, wole wynagrodzić tych którzy pracowali nad tym wydaniem, po przez kupno.

medenes
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2008, o 12:25
Lokalizacja: Wlkp.
Kontakt:

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: medenes » 18 sty 2009, o 21:41

unbreak pisze:Dzięki, ale raczej nie jestem osobą, która żeruje na czyjejś pracy, wole wynagrodzić tych którzy pracowali nad tym wydaniem, po przez kupno.
Aby zbytnio nie zaśmiecać wątku dyskusjami o legalności itp. :)
Oficjalny link do dokumentacji na stronie Moeller.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz (medeneś) Medenecki

unbreak
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2009, o 15:12

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: unbreak » 20 sty 2009, o 16:52

Dzięki :)

Mam jeszcze takie pytanko odnośnie jakiegoś programu który swobodnie mogę sobie zainstalować i stworzyć taki projekt. Czy ETS umożliwia zwykłe projektowanie? Jeżeli tak to który (bo widziałem że są różne). Jeżeli nie, to znacie jakiś dobry program do tego?

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: Lucius » 21 sty 2009, o 12:35

medenes pisze:3. Czy jest gdzieś na sieci przykładowy projekt instalacji EIB? Zrobiona tak po bożemu? Chętnie bym zobaczył jak to się robi profesjonalnie. Przy rozmowie z instalatorem może nie chciałbym błyszczeć wiedzą, ale wolałbym nie kompromitować się brakiem elementarnej wiedzy. A czasem trzeba właściwie wytłumaczyć co się chce i jak się chce mieć coś zrobione.
Kolega chce, żeby książkę napisać i na pewno by się przydało, ale obawiam się, że teoretyków mało, a praktycy zazwyczaj nie mają na to czasu... Dlatego o wiele łatwiej będzie odpowiadać na konkretne a nie ogólne pytania!
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

unbreak
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2009, o 15:12

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: unbreak » 22 sty 2009, o 20:10

Jeszcze jedno pytanie mam, odnośnie ETS, zna ktoś tutaj namiar na jakieś tutoriale, poradniki, pomoce na temat programu ETS?

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: Lucius » 22 sty 2009, o 20:17

Ja nie znam, i jak pytałem na szkoleniu to podobno w polskiej wersji językowej w ogóle nic oficjalnego nie ma...
Jest coś po angielsku na płytce z ets'em, ale to raczej standardowy help... Kiedyś szukałem na stronie knx'a, ale jest ona dość zagmatwana jak dla mnie i w sumie nic nie znalazłem...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

unbreak
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2009, o 15:12

Re: Oprzyrządowanie

Post autor: unbreak » 25 sty 2009, o 12:31

Nie musi być w polskiej wersji językowej, byleby cokolwiek było, na czym będę mógł oprzeć swój opis.

ODPOWIEDZ