Pierwsza instalacja

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
blur
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2008, o 14:19

Pierwsza instalacja

Post autor: blur » 21 lis 2008, o 14:47

Witam
Pierwszy raz piszę na tym forum, jestem elektronikiem, tematem interesuję się już od dłuższego czasu ale dopiero teraz zaczynam budowę w związku z tym mam kilka pytań, najpierw specyfikacja budynku, to jest piętro o powierzchni 110m2 przeznaczone na mieszkanie, ze względu na koszty EiB będę wprowadzał etapami, instalację poprowadze tak aby od każdego odbiornika, gniazdka itp przewody schodziły się do rozdzielni, najpierw wykonam sterowanie ogrzewaniem, później rolety, oświetlenie, system alarmowy itp. Teraz szybkie pytania:
- wszystkie urządzenia wpinamy równolegle pod szynę magistrali tak jak w CAN ?
- czy mogę to puścić jedną wiązką po całym piętrze czy podzielić na jakieś grupy ?
- chcę zastosować ogrzewanie podłogowe podłogówka.pl L7 AED Polska, czy poźniej bez problemu moge zastąpić głowice
termostatyczne głowicami EiB ?
- gdzie najlepiej rozmieścić czujniki temperatury i czy wymagają one jeszcze przewodów zasilania czy pobierają ze z szyny ?

to narazie tyle
pozdrawiam

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza instalacja

Post autor: Darek Sztengert » 21 lis 2008, o 17:37

Witaj blur!
1.Oczywiście – konieczne jest sprowadzenie wszystkich obwodów sterowanych do rozdzielni;
2.Tak – wszystkie elementy magistrali E-Bus (KNX) są łączone równolegle w układzie drzewiastym, tak, aby w sumie nie przekroczyć dopuszczalnej ilości przewodu w linii (myślę, że w Twoim mieszkaniu wystarczy jeden segment linii, czyli do 1000m przewodu);
3.Jeśli chodzi o głowice termostatyczne, to istnieje kilka rozwiązań (musisz przemyśleć, co w przyszłości chcesz osiągnąć), m.in.
a) siłowniki 24V – wymagany element sterujący (np. TX206H hagera) i osobne okablowanie do elementu wykonawczego, możliwość pełnej regulacji;
b) głowice KNX – pełna możliwość sterowania, wymagają doprowadzenia magistrali KNX (np. TX501, TX502);
c) elektrogłowice 230V – wymagają zastosowania aktora grzewczego (np. TXA204A) i doprowadzenia kabli sterujących w okolice grzejników. Sterowanie ogranicza się do możliwości otwarcia i zamknięcia zaworu w zależności od temperatury i pętli histerezy zdefiniowanej w termoregulatorze (np. TX460A/B);
Z tego co widzę, system L7 opiera się na siłownikach na napięcie 230V~ (choć z instrukcji to wprost nie wynika), więc rozwiązanie C minimalizuje koszty przy odpowiedniej użyteczności. Zresztą – wydaje mi się, że można w prosty sposób wykorzystać termostaty z tego systemu do wprowadzenia odpowiednich sygnałów do magistrali KNX (poprzez np. wejścia binarne);
4.Czujniki/sensory temperatury umieszczaj we względnie „obojętnym termicznie” miejscu (czyli np. nie na ścianach kominowych, blisko okien i drzwi, przeciągów itp.) stref ogrzewania, którymi chcesz sterować (najczęściej są to 3 strefy - łazienka, sypialnia i część dzienna). Termostatom wystarcza z reguły zasilanie z magistrali KNX (np. TX460A bądź TX320).

Zapraszam do współpracy i życzę powodzenia
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

maly.jerzyk
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2008, o 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza instalacja

Post autor: maly.jerzyk » 23 lis 2008, o 17:34

ad. c) chyba niekoniecznie trzeba je montować przy grzejnikach? Jest chyba również wariant taki by poprowadzić przewody prądowe sterujące elektrozawory (po 2 żyły na zawór) z aktora grzewczego do rozdzielacza grzewczego na piętrze? Same zawory byłyby wówczas zainstalowane w rozdzielaczu (na powrotach) a nie przy grzejniku. Wówczas całe sterowanie hydrauliką masz w jednym miejscu.
ad. 4) Czy jest określona wysokość montażu czujników temperatury?

blur
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2008, o 14:19

Re: Pierwsza instalacja

Post autor: blur » 24 lis 2008, o 14:06

z prowadzeniem kabli od rozdzielnicy do zaworów nie mam najmniejszego problemu, odległość ok 3m w tym samym pomieszczeniu, wszystkie zawory są w jednym miejscu nie jak to mam miejsce przy konwencjonalnych panelach.

Damian Fituch
Posty: 22
Rejestracja: 17 lis 2008, o 21:57

Re: Pierwsza instalacja

Post autor: Damian Fituch » 24 lis 2008, o 19:49

Jeśli chodzi o wysokość zamontowanych termostatów powinna oscylować w granicach: 150cm od podłogi do środka puszki/termostatu.

Przy dużych powierzchniach sadzę że powinno stosować dwa - trzy termostaty ale mam na myśli duże / otwarte powierzchnie :)

Bardzo ważnym jest także skalibrowanie samych termostatów po instalacji jeśli będą duże różnice temperatury mierzonej do temperatury wykrywanej trzeba dokalibrować termostat.

Mam nadzieje że się przydało.
Damian Fituch / Intelihouse Sp. z o.o.

maly.jerzyk
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2008, o 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza instalacja

Post autor: maly.jerzyk » 24 lis 2008, o 21:02

Z tą wysokością też tak sądziłem, dzięki.
maly.jerzyk

alex.es
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2008, o 18:48

Re: Pierwsza instalacja

Post autor: alex.es » 29 gru 2008, o 19:33

Witam, zajmuję się tematem w UK ,obecnie jedynie fuchy ,gdyż zawodowo param się automatyką przemysłową .
Ale parę mieszkań z EIB zrobiłem od podstaw ,więc służę radą .
Odpowiadając Koledze na pytanie odnośnie instalacji zasilającej termostat , często stosowanym urządzeniem jest manifold ,
czyli szyli szyna z elektrozaworami , rozdzielająca poszczególne gałązki ogrzewania na wyjściu z urządzenia grzewczego .
W przypadku zastosowania systemu EIB ,sprawa jest prosta - system otwiera zawór dla danej strefy zgodnie z sygnałami ze sterownika .Zawór jest binarny, sterowanie bez histerezy z zastosowaniem algorytmu różnicowego PID.
Jeżeli klient nie decyduje się na system , urządzenie zastępuje się rozdzielaczem ze stopniową redukcją średnicy rury.
Zaletą rozwiązania jest to ,że unikamy jakichkolwiek wyprowadzeń kablowych w okolicy grzejnika ,oraz fakt że klient może sobie zrobić upgrade systemu w dowolnej chwili - zakładamy wtedy szynę z elektrozaworami , podłączamy pod sterownik ,w pokojach pod magistralę podpinamy wyłączniki z funkcją termostatu i po zawodach.
Wadą jest fakt ,że rurki zasilające instalacji grzewczej musimy prowadzić osobno do każdego pomieszczenia .W UK nie ma z tym większego problemu ,gdyż orurowanie prowadzi się w podłodze ,u nas wciąż widzę rury puszczone po ścianach w formie ozdoby :( . Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ