Jakie kable/przewody dla EIB i nie tylko - czujniki, panel

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
eibgd
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2008, o 10:54

Jakie kable/przewody dla EIB i nie tylko - czujniki, panel

Post autor: eibgd » 23 lip 2008, o 11:13

Witam,

Chciałbym uzyskać informację jakie przewody nalezy położyć oprócz standardowych planując instalację KNX.
Wszędzie można przeczytać, że:
- do gniazdek kabel 3x2,5
- do oświetlenia zaleca się 4x1,5
- magistralny 2x2x0,8 J-2Y(St)Y
Jest też kabel UNITRONIC® BUS COMBI EIB 2 x 2 x 0,8 mm + 3 x 1,5 mm2 który też chyba można wykorzystać do oświetlenia. Instalacja inteligentnego budynku jednak na tym się raczej nie kończy.
Trzeba natomiast poprowadzić osobne przewody np. do kontaktronów (czujników otwarcia okna) i tu na forum znalazłem do zastosowania kabel zalecany 4x0,5. Przeglądając oferty producentów osprzętu EIB/KNX zauważyłem, że np. panel/ekran dotykowy wymaga z reguły poprowadzenia osobnych kabli (zasilającego - chyba 3x1,5 starczy, oraz czasem przewodu np. UTP do podłączenia do sieci IP). Podobnie stacja pogodowa Theben'a wymaga położenia przewodu zasilającego zdaje się 3x1,5. Jakie inne urządzenia KNX i nie KNX (typu kontaktrony - sensory) wymagają położenia dodatkowych kabli i jakich?
Czy np. silniczki zaworów grzejnikowych wymagają dodatkowych kabli oprócz kabla EIB? (czytałem, że są silniczni zasilane na 24V i na 230V czyli tak jakby należało prowadzić dodatkowe kable oprócz magistralnego)
Jak sprawa wygląda jeśli chodzi o oprzewodowanie silniczków do żaluzji i sterowników (aktorów załączających) firmy Somfy?
Jakie i jak poprowadzić przewody?
Jeżeli coś co napisałem powyżej delikatnie mówiąc mija się z prawdą to proszę o wyrozumiałość i oczywiście korektę :)
No i jeszcze pytanie czy wszystkie kable prowadzić do rozdzielni? Mam tu na mysli przewody od kontaktronów. Czy prowadzić je do rozdzielni do wejść binarnych czy do najbliższej puszki i tam zastosować wejście binarne lub wykorzystać np. wejścia binarne w silniczkach od zaworów grzejnikowych?
Czy ktoś miał może do czynienia z integracją systemów multiroom z systemem EIB?
Jakie przewody prowadzi się w systemie multiroom i jak?
Gira ma system domofonowy z kamerką jakie kable poprowadzić do tego?

vinci
Posty: 6
Rejestracja: 13 lip 2008, o 21:42

Re: Jakie kable/przewody dla EIB i nie tylko - czujniki, panel

Post autor: vinci » 23 lip 2008, o 21:34

Witam serdecznie
Jak dobrze naliczyłem to zadałeś około 13 pytań w tym jednym krótkim poście. Nie żebym miał coś przeciw zadawaniu pytań na forum ale zakres tematyczny jaki poruszyłeś to raczej opowieść na dość obszerny wykład.
Myślę, że po pierwsze to są rzeczy które definiują normy i je należy znać bo nawet jeśli na forum największy guru Ci powie, że masz kłaść do gniazdek kabel 3x1,5 to przepisy temu zaprzeczą. Więc należy zerknąć w obowiązujące normy żeby się przy odbiorach nie rozczarować. Po drugie to nie wiem czy wiesz ale jest około 200 producentów urządzeń KNX a każdy z nich pewnie produkuje około 200 urządzeń w tym systemie. Daje to około 40000 urządzeń i nawet jeśli tylko do 10% stosuje się jakieś dodatkowe kable czy sygnałowe czy zasilające to i tak mamy 400 możliwych do opisania sytuacji. Nie żebym się wymądrzał ale musisz zrozumieć że jeśli pytasz o panel LCD to jest istotne jakiego producenta masz na myśli bo do Martena są nieco inne kable niż do Berkera czy do Giry itd.
Myślę że jeśli się zastanawiasz nad instalacją KNX to najpierw musisz zdefiniować potrzeby, funkcjonalność itd. następnie dobrać urządzenia i w końcu sprawdzić w katalogach wymagania jakie te urządzenia mają. Czy wystarczy tylko magistrala czy jeszcze skrętka a może zasilanie dodatkowe?
Myślę, że jak podasz konkretny problem dla konkretnego rozwiązania to ktoś tu Ci pomoże.
Pozdrawiam ... VINCI

eibgd
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2008, o 10:54

Re: Jakie kable/przewody dla EIB i nie tylko - czujniki, panel

Post autor: eibgd » 23 lip 2008, o 23:00

Mam takie trochę podejście, żę przewody prowadzi się raz i się je chowa pod tynkiem (nie zawsze da się zrobić tak, że przewody chowa się w rurkach i można je wymienić). Dlatego miałem raczej nadzieję, że może ktoś zechce się podzielić informacjami jakie kable kładzie się do jakich urządzeń w systemie EIB. Jeżeli najpierw zechce zainstalować LCD Berkera, a po miesiącu od uruchomienia instalacji stwierdzę, że jednak ładniejszy design ma panel ABB to wolałbym już nie musieć dociągać dodatkowych przewodów i znowu pruć ściany.

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: Jakie kable/przewody dla EIB i nie tylko - czujniki, panel

Post autor: Elmark » 25 lip 2008, o 11:58

Witam,
z postów zatem wynika ;), że powinniśmy "na wszelki" wypadek ułożyć bus'a, skrętkę i 3x1,5 żeby być "zabezpieczonym" przed wszelkimi rozwiązaniami ;),
pozdrawiam

eibgd
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2008, o 10:54

Re: Jakie kable/przewody dla EIB i nie tylko - czujniki, panel

Post autor: eibgd » 25 lip 2008, o 21:27

Ok, widze że może rzeczywiście wrzuciłem za dużo pytań do jednego wątku. Więc pozakładam trochę nowych :)

ODPOWIEDZ