Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
sponn
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2016, o 16:51

Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: sponn » 2 paź 2020, o 21:17

Hej

Nie rozumiem powiazan logicznych KNX. Ktos moglby mnie pokierowac do jakiejs stronki z opisem (moze byc po angielsku) albo filmiku na youtube. Nijak nie moge tego rozgryzc.

Mam taki problem
Mianowicie. Lampa na schodach ma sie wlaczac: z przycisku, nie pozniej niz do 21, z czujki.
Aktor ABB SA/S.

Zrobilem tak
1. normalne powiazanie przycisk/switch
2. powiazanie logiczne 1 z abb/przelacznik nocy ze stacji pogody (ponizej 10 lux)
3. powiazanie switch/wlacznik z czujki. Jednoczesnie czujka jest powiazania z timerem o 21 timer podaje do czujki wartosc 0 wiec sie nie wlacza.

Niby wszystko ok ale.. nie moga wlaczyc lampy z przycisku po godzinie 21. Wiec cos jest nie halo.

Chcialem tak samo zrobic z oswiatleniem zewnetrznym. Dopiero kupilem stacje pogody wiec mysle bedzie git... w razie pojawiienia sie "nocy" wlaczy mi sie oswietlenie zewnetrzne.

Probowalem na kilka sposobow - ma to dzialac w taki sposob ze mozna wlaczyc z przycisku, ma sie wlaczac po aktywacji ze stacj pogody - z funkcji noc oraz ma sie wylaczac o zadanej godzinie - z timera.

No i mam tak
1. powiazanie przycisk/wlacnzik z aktora z abb dziala o kazdej godzinie
2. probowalem powiazac logical connection 1 (funkcja and) i timer oraz dodac do drugiego obietku wlacznik z aktora oraz noc ze stacji pogody (czyli wartosc 1) - nie dziala
3. probowalem powiazac logical connection 1 (funkcja and) i noc ze stacji pogody oraz dodac do drugiegi obiektu wlacznik z aktora i timer - tez nie dziala
- wydawalo mi sie ze sposoby 2 i 3 sa identyczne jak sposob ze schodami tylko ze tam jest aktywacja czujka...

4. wreszcie w desperacji probowalem powiazac logical connection 1 (funkcja and) i noc ze stacji pogody oraz logical connection 2 (funkcja and) i timer - tez nie dziala

Ktos podpowie jak to ogarnac i jaka funkcja ?

Jakas ciemna masa ze mnie z tymi logicznymi obiektami nie wiem po prostu jak sie je tworzy .

Z gory dzieki

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: Gadgetman1 » 2 paź 2020, o 22:00

Ty masz moduł logiczny czy korzystasz z logiki wewnętrznej aktora SAS?

sponn
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2016, o 16:51

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: sponn » 3 paź 2020, o 15:57

hej

Nie mam modulu. Znaczy mam Homeserver ale na razie nie ogarnalem wcale

Na dzien dzisiejszy mam
aktor ABB z serii S/AS
Stacje pogody Hagera TH053A
Przyciski (no i timery) z Berkera B.IQ
Czujniki Junga (na klatce akurat prostrzy czyli Prasence detector Standard (jedno wyjscie)

Swiatlo na klatce cos sie pogmatwalo i swiecilo jak chcialo wiec mysialem wylaczyc ;)

No to teraz opisze co chce zrealizowac

1. Swiatlo na klatce
1. Swieci sie tylko gdy jest "noc" - to wezme 1 ze stacji pogody NIGHT detection = 1
2. Swieci sie tylko w trakcie ruchu - to wezme z Prasence Detecora - w razie ruchu = 1
I teraz
1. W godzinach od poczatek "noc" do powiedzmy 21 wlaczas sie wyjscie A w aktorze (Czyli lampa wiszaca)
2. W godzinach od 21 do konca "noc" wlacza sie wyjescie B w aktorze (czyli lampy podlogowe)
Oczywiscie moge to zapalic z przysiku kiedy tylko chce.

Jak to wykonac zeby bylo dobrze. UWzgledniajac ze czujnik obecnosci ma tylko 1 wyjscie. W czunjnikach Uniwersal mam 5 wejsc wiec tam to ogarnalem wylaczajac/wlaczajac poszczegolne "czujniki obescnosci" czyli powiedzmy jedynki dzialaja od 8 do 21 a dwojki od 21 do 8 (czunnik uniwersal ma 5 witrualnych czujnikow)

2. Swiatlo przed domem
1. swieci sie tylko gdy jest noc - to 1 ze stacji pogody night detection
2. Swieci sie tylko nie wczesniej niz ustawie w timerze z przycisku (czasem wracamy od 17 a czasem o 20 wiec nie ma sensu zeby np w srode swiecilo sie w godzinach 17-20 wiec mam rozne godizny dla roznych dni)
3. swieci sie do godziny nie pozniej niz timer z przycisku nawet gdy stacja podaje "noc" - czyli
Oczywiscie przy zachowaniu mozliwosci zapalenia z przycisku.

Chyba mniej wiecej tak.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: Gadgetman1 » 3 paź 2020, o 16:27

Używaj monitora grup adresowych aby zobaczyć co się dzieje na magistrali.
W przypadku SAS 8.16.1 prosta logika "AND "działa tak....przykładowo.
Adres grupowy 1/1/1 zawiera obiekt ze stacji pogody ON/OFF oraz obiekt LOGICAL CONNECTION 1 oraz SWITCH Z SAS
Adres grupowy 1/1/2 zawiera obiekt z czujnika ruchu oraz LOGICAL CONNECTION 2 Z SAS
Adres grupowy 1/1/3 zawiera obiekt SAFETY 1 z aktora SAS
Adres grupowy 1/1/4 zawiera obiekt STATUS SWITCH W twoim przypadku to będzie lampa na klatce.
Jeżeli 1/1/1 otrzyma "1" oraz 1/1/3 będzie miał "1" następnie czujnik ruchu wyśle "1" do 1/1/2 adres grupowy wyjścia 1/1/4 otrzyma "1".
Najważniejsze urządzenia do automatyki domu to moduł logiczny i stacja pogody według mnie oczywiście. Masz HOMESERWER więc możesz logiczne powiązania robić na nim.

sponn
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2016, o 16:51

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: sponn » 3 paź 2020, o 19:11

1 i 2 rozumiem (czy do 1 mam dodac przycisk ?)
3. co to jest safety ? ma byc tylko sam w 3 czy jeszcze cos ? No niby jest taki parametr w functions "enable functions "prority and safety operation" ale po jego wlaczeniu nie pojawia sie dodatkowy adres do przypisania ? tej punktu 3 nie ogarniam
4. to rozumiem switch status sam ? (czyli tutaj idzie tez status na przycisku) ?

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: Gadgetman1 » 3 paź 2020, o 19:52

Chyba pora zaglądnąć do pdf-u...
Utwórz kolejny adres grupowy dodaj obiekt z przycisku i dodaj do adresów z poprzedniego postu. Przycisk symuluje ci wartość"1" więc robi ci logiczne połączenie.
Zaglądnij do "GENERAL".....

sponn
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2016, o 16:51

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: sponn » 3 paź 2020, o 21:13

No tak przycisk daje 1 to oczywiste

Dla Ciebie to latwizna a dla mnie kosmos chwilowo.

Mamy tak
W adresie
1/1/1 - noc (czyli 1 ze stacji pogody), logical connection 1 (and i bez inwersji) oraz samego switcha z SAS - nawet nie wiedzialem ze logical connection trzeba dac razem ze swithcem wydawalo mi sie pczywiste ze powinny byc oddzielnie
1/1/2 - logical connection 2 (z funkcja and bez inwersji) oraz czujka (da 1 jezeli ktos wejdzie w obszar)
1/1/3 i 1/1/4 co tutaj ma byc lopatologicznie poprosze jezeli mozesz
w 1/1/4 ma byc tylko status switch ? i tyle ?

czyli przycisk 1 ma byc do wszystkich adresow dodany czy jak ? pogubilem sie jak nic

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: Gadgetman1 » 3 paź 2020, o 21:47

dobra zrezygnuj z 1/1/3 i usuń funkcje SAFETY z aktora.
Obiekt przycisku dodany do nowego adresu i dodany do 1/1/1 i 1/1/2.

sponn
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2016, o 16:51

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: sponn » 4 paź 2020, o 12:36

Zrobilem tak.

Zaraz podmienie godziny i zrobie symulacje nocy to zobacze czy dziala.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: Gadgetman1 » 4 paź 2020, o 12:42

4/6/17 Bez obiektu 230. Zwyczajnie możesz symulować zachowanie na monitorze grup.....

sponn
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2016, o 16:51

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: sponn » 13 paź 2020, o 21:14

Dzieki za pomoc ogarnalem. CO ciekawe jak chce podlaczyc dwa aktory (W sensie dwa przelaczniki z jednego aktora) to przestaje dzialac. ALe moze to normalne


Drugi temat podobny
Swiatlo na klatce
1. zalaczane z czujki lub z przycisku
2. zalaczane tylko gdy ze stacji pogody jest night = 1
3. zalaczane tylko w godzinach nie wczesniej niz 16t i nie pozniej niz 21 (Czyli rozumiem timer z przycisku z ustawieniami 16.00=1, 21.00=0).

Jak ogarnac takie cos bo ciagle mam problemy. Wczoraj niby dzialalo ale przestalo. Albo siwerci caly czas albo nie swiec wcale. Czy powiazania logiczne z SAS wystarcza czy trzeba cos polaczyc w stacji pogody na przyklad ?

Pozdro

PS Zrobilem tak ale wlacza mi sie po 21 mimo ze z Timer mam 0 (obiekt 61 w 4/1/5)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: Gadgetman1 » 14 paź 2020, o 07:19

Ja cię zwyczajnie nie rozumiem co ty tam skrobiesz...
Adres 4/1/4 jest poprawny,
4/1/5 powinien zawierać obiekt ze stacji pogody wiec jest proste jak drut gdy stacja wyśle 1 i czujnik wyśle 1 nastąpi powiązanie i adres 4/1/4 wyśle 1. Pytanie co robi timer? załącza światło? od 16-21? Jaki to ma sens? Zawsze tworzysz kolejny nowy adres i dodajesz do logic 1 i logic2 który symuluje zachowanie czujnika obecności i stacji pogody. Otwórz monitor adresów grupowych i patrz co się dzieje na magistrali ,co włącza co wyłącza .

sponn
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2016, o 16:51

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: sponn » 14 paź 2020, o 11:41

CIut przerobilem i chyba dziala. dam znac jak wroce do domu z roboty. Dzieki za pomoc

Juz mowie po co timer... Ma byc granica dla wlaczania sie lampy - tj. zeby nie wlaczala sie po 21.

"Zyrandol" uruchamiac ma czujka obecnosci ale pod warunkiem 1. ze jest ciemno (czyli od powiedzmy 16 w zimie i 20.30 a moze i wcale w lecie) i 2. ze jest nie pozniej niz 21 (bo wtedy maja sie juz uruchaniac inne lampy - podlogowe w korytaarzu a nie zyrandol ktory swieci za jasno i moze obudzic dzieci). Stad koniecznosc timera.

Przerobilem tak ze w
4/1/5 jest timer z logic 2
4/1/4 jest noc ze stacji pogody z logic 1
4/1/3 jest switch z aktora i wlacznik z czujki obecnosci

O 21 przestalo dzialac. Pytanie czy nie bedzie dzialac od godziny 16.00 a nie od "poczatku nocy"


Dla mnie takie ustawienie jak wyzej jest logiczne czyli
Warunek 1 - powiedzmy dzien = 0 a noc = 1 - i powiazanie logiczne 1 - daje 1 jezeli jest noc
Warunek 2 - powiedzmy godzina 16-21=1 a 21-16 = 0 i powiazanie logiczne 2 = daje 1 tylko w godzinach 16.00 do 21.00
I w trzecim adresie switch (ktory jak rozumiem sam pobierze wynik logiki czyli przy and bedzie 1 tylko w "nocy" i jednoczesnie jezeli jest miedzy 16 a 21) oraz zalacznik switcha

Przy czym do tej pory jak probowalem w/w ustawienia to cos mi nie dzialalo. Gdzies wyzej podpowiedziales zeby dodac switcha takze do ktorejs logiki. Nie bardzo wiem czemu ale zadzalalo tak. Dla mnie to jest dziwne bo powinno byc warunek1+logika 1, warunek 2+logika 2, ewentualny wlacznik (przycisk czy czujka obecnosci) + aktor.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: Gadgetman1 » 14 paź 2020, o 17:16

Czujnik obecności posiada obiekt blokujący więc wykorzystaj timer do tego połączenia.

sponn
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2016, o 16:51

Re: Powiazania logiczne - sprawy ogolne

Post autor: sponn » 14 paź 2020, o 17:41

Gadgetman1 pisze:
14 paź 2020, o 17:16
Czujnik obecności posiada obiekt blokujący więc wykorzystaj timer do tego połączenia.
Niestety nie moge akurat w tym przypadku.

Czujnik musi dzialac w godzinach od 16 do 21 (jak jest juz ciemno ze stacji pogody) wlaczajac lampe wiszaca
I od 21 do switu wlaczajac lampy schodowe. Wiec wylaczenie z obiektu blokujacego nie wchodzi akurat w tym przpadku w gre (a jest to czujnik standard twiec ma tylko 1 czujnik. Przy universalu ktory ma 5 wirtualnych czujnikow nie byloby problemu

ODPOWIEDZ