oprzewodowanie eib

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
filip_w
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2008, o 03:48

oprzewodowanie eib

Post autor: filip_w » 20 sty 2008, o 04:14

Witam wszystkich,
jestem elektrykiem z dużym doświadczeniem i coraz częściej słyszę o tzw nstalacjacjach inteligentnego budynku. Jako instalator mający tylko zaczytaną wiedzę na ten temat a mający za sobą kilka tysięcy kolometrów ułożonych kabli chciałbym wiedzieć czy oprócz generalnych zasad przy oprzewodowywaniu instalacji eib są jeszcze jakieś ukryte haki?
tzn czy jestem w stanie ułożyć magistralę zgodnie z tym co w teorii i już..

Marian_Ka
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2008, o 06:23

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: Marian_Ka » 20 sty 2008, o 12:00

Witam kolegę, wykonywalem pierwszą instalacje w tym systemie i nie zauwazyłem żadnych 'haków'. ale moze przy bardziej zlożonych instalacjach jest coś na rzeczy.

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: Elmark » 21 sty 2008, o 23:08

filip_w pisze:chciałbym wiedzieć czy oprócz generalnych zasad przy oprzewodowywaniu instalacji eib są jeszcze jakieś ukryte haki?
tzn czy jestem w stanie ułożyć magistralę zgodnie z tym co w teorii i już..
Marian_Ka pisze:Witam kolegę, wykonywalem pierwszą instalacje w tym systemie i nie zauwazyłem żadnych 'haków'. ale moze przy bardziej zlożonych instalacjach jest coś na rzeczy.
Szanowni Panowie,
na podstawie naszego skromnego doświadczenia pragniemy stwierdzić, że wiedza teoretyczna daje mocne podstawy do bezstresowego oprzewodowania pod EIB nie zacinając się o żadne "haki". Przewód magistralny łączy ze sobą urządzenia w danej linii w najkrótszy z możliwych sposób.

pablo_333
Posty: 3
Rejestracja: 5 mar 2008, o 19:45

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: pablo_333 » 5 mar 2008, o 19:47

Witam kolegów!
Ważne jest także aby układać równolegle przewód magistralny z przewodem zasilającym, jest to spowodowany warunkami zwarciowymi.
Pozdrawiam!

LFish
Posty: 42
Rejestracja: 28 lis 2007, o 01:12

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: LFish » 19 kwie 2008, o 16:18

... a przewód magistralny łączymy złączkami eibowskimi...

Marian_Ka
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2008, o 06:23

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: Marian_Ka » 20 kwie 2008, o 15:13

witam,
najważniejsze to przekonać inwestora aby móc położyć skrętkę magistralę a połączeń oświetlenia robić w głębszych puszkach osprzętowych

rudires
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2008, o 13:43

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: rudires » 20 kwie 2008, o 17:52

witam
zgadzam się z kolegą, to dobra perspektywa na przyszlośc jeżeli uda się inwestora przekanać do ułożenia przewodu magistralnego. Ja przy każdej inwestycji probóję do tego przekonać i w 80% mi się to udaje, co daje mi później możliwość zaproponowania instalacji EIB (już bez remontu). Świadomość wśród inwestorów jest coraz większa i już większość inwestycji udaje się przystosować pod przyszłą instalację EIB.

piona83
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 17:44

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: piona83 » 2 maja 2008, o 18:06

kabel układamy w rurkach czy bezpośrednio pod tynkiem?

LFish
Posty: 42
Rejestracja: 28 lis 2007, o 01:12

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: LFish » 5 maja 2008, o 21:22

pod tynkiem...

rudires
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2008, o 13:43

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: rudires » 27 maja 2008, o 16:48

piona83 pisze:kabel układamy w rurkach czy bezpośrednio pod tynkiem?
LFish pisze:pod tynkiem...

Witam kolegów po długiej przerwie,
ja proponuję (i układam) pod tynkiem, ale oczywiście to zależy od inwestora, niektórzy wybierają "wersję" p/t w rurkach.
Wiadomo, że chodzi o ograniczenie kosztów...
pozdrawiam

rudires
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2008, o 13:43

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: rudires » 2 lip 2008, o 08:38

czy temat został wyczerpany?
moim zdaniem jest jeszcze trochę do opowiedzenia !
pozdrawiam

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: Elmark » 4 lip 2008, o 08:15

rudires pisze:czy temat został wyczerpany?
moim zdaniem jest jeszcze trochę do opowiedzenia !
pozdrawiam
Dlatego zachęcamy..., może kolega zechce się podzielić swoją wiedzą,
z pozdrowieniami

rudires
Posty: 13
Rejestracja: 20 sty 2008, o 13:43

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: rudires » 6 lip 2008, o 14:21

witam,
proponując jako początkujący instalator inwestorowi instalację eib przedstawiam trzy propozycje:
1. oprzewodowanie "dedykowane" pod eib,
2. oprzewodowanie pod częściową instalację eib,
3. oprzewodowanie standardowe pod "przyszłe" eib.
Wszystko jednak sprowadza się do ułożenia tak przewodów (obwody oświetleniowe) aby schodziły się do rozdzielnicy i tu dokonywać łączeń.
Oczywiście w każdej z powyższych koncepcji trzeba brać pod uwagę więcej miejsca na rozbudowanie rozdzielnic, etc.

le-mar
Posty: 1
Rejestracja: 3 gru 2008, o 20:06

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: le-mar » 7 gru 2008, o 10:31

no dobrze ... czytam czytam - jako monter instalacji elektrycznych coraz częściej spotykam sie z tym zagadnieniem,a jako że nie mieszkam w dużym mieście ( ok 120 tys) i od ok 4 lat świadcze usługi poza pracą w firmie (w branży od 95r w razie co).
To mam jedno trapiące mnie pytanie
czy przewód pod eib (o tą skrętkę 2 parową mi chodzi) układamy tak jak np instalacje gniazd czyli z punktu do punktu ? - na końcu do rozdzielni
- wydaje mi się że tak , jednak czy mozna to wykonać złączkami pod eib ( np Wago mini)
czy rozdziela się to użądzeniami aktywnymi jak np w sieci lan ???
generalnie chodzi mi o topologię w jakiej się układa przewód knx
bo ostatnio pomagając Fachmanowi zakładałem czujkę ruchu/natężenia światła firmy Berker i
nie znalazłem "odejscia" od niej (było tylko 1 przyłącze) - ( w wago przyłączeniowym (eib) były jeszcze po 3 styki lub jak kto woli "dziurki" :P ) czy własnie tu można odgałęziać przewód do eib ??

kamron
Posty: 1
Rejestracja: 7 gru 2008, o 19:11

Re: oprzewodowanie eib

Post autor: kamron » 7 gru 2008, o 19:19

Najczesciej stosowanym przewodem magistralnym w systemie KNX/EIB jest skreka dwuparowa: YCYM lub J-Y(St)Y 2x2x0,8mm2. Magistrale zazwyczaj prowadzi się rownlegle z przewodami zasilajacymi 230V. Magistrala moze przybierac postac dowolnie rozgalezionego drzewa. Zabronione jest tylko tworzenie zamknietych petli! Do rozgalezienia obwodow stosowana jest złączka przylaczeniowo-rozgalezna, np. Gira 0595 00.

ODPOWIEDZ