Ochrona przeciwsłoneczna w sterowniku ABB JAR/S 230/2/1

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Ochrona przeciwsłoneczna w sterowniku ABB JAR/S 230/2/1

Post autor: Gadgetman1 » 13 lip 2015, o 15:14

Mam teraz trochę czasu więc próbuję rozgryźć tą funkcję w sterowniku pomimo że mam tą funkcję rozwiązaną w inny sposób. Na daną chwilę dla mnie założenia programisty są logicznie nie do "ogarnięcia".
Aktywując tą funkcję w sterowniku pojawia nam się obiekt "Słońce-1 bit". Sam obiekt ma predefiniowane ustawienia czyli ma obniżyć rolety na 70%. Tworzę AG. "Ochrona przeciwsłoneczna" dodaję do niego obiekt "Słońce". Sam obiekt nie wyzwala żadnej reakcji dopiero dodanie do AG. obiektu "Aktywacja automatyki" podczas testowania wyzwala reakcję.Termostat Priona ma obiekt "Shading" który po zaznaczeniu otwiera okno ustawienia wartości temp. czyli np.23 stopnie. Dodaję obiekt Shading" do AG. Logicznie rozumując gdy termostat osiągnie temp. 23 stopnie wyzwala obiekt "Shadding" który aktywuje AG.Prawdopodobnie tak też się dzieje ale nie mam żadnej pewności!!.Pojawia się problem gdy aktywowany jest AG. ,logiczne "1" wyjście rolet jest zablokowane które manualnie odblokowuję ,logiczne "0" AG. Tu pojawia się problem z chwilą gdy zostanie manualnie odblokowane funkcja ta przestaje działać.Logicznie myśląc obiekt z Priona "Shadding" wysyłany jest z wartością "1" do momentu gdy temp. spadnie poniżej 23 stp. wtedy jest wysyłana wartość "0".
Sterownik dodatkowo ma funkcję "włącz funkcje chłodzenia i ogrzewania". Po aktywowaniu go pojawiają sie nam nowe dodatkowe 4 obiekty oraz opcję wartości temp.. Mnie interesują tylko 2 ,"CHŁODŹ 1-bit" I"ODBIERAJ TEMP.POMIESZCZENIA-2-byta". Tworze kolejny AG. "TEMP.POMIESZCZENIA", dodaję obiekty 2 byta "wyjście temp."i "odbieraj temp.pomieszczenia". Nie wiem jakie założenia miał programista tego ale dla mnie jest logiczne że z chwilą gdy sterownik temp. osiągnie górny próg temp.(23 stp) to obiekt "odbieraj temp.pomieszczenia" wysyła logiczne "1" do AG. i aktywuje obiekt "chłodź" który zawiera predefiniowane ustawienia wysokości rolety. Niestety ale tak nie jest. Prędzej czy później doszedłbym do tego tylko tu niestety jest głównym obiektem temp.pomieszczenia a trudno jest regulować ją do testów. Informacje w pdf. sterownika są tak lakoniczne że generalnie nic nie wnoszą do tematu.Miło będzie jak ktoś pociągnie ten temat.
D.

Elmark
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2007, o 15:25

Re: Ochrona przeciwsłoneczna w sterowniku ABB JAR/S 230/2/1

Post autor: Elmark » 28 lip 2015, o 16:45

Podając za Product Marketing Manager firmy ABB:
[...]
Obszerny opis funkcji jest dostępny w kilku materiałach.
- Instrukcja programowania modułów w języku polskim strona 75-80
http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... 1D4103.PDF
- Instrukcja programowania żaluzji
http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... rol_EN.pdf
oraz instrukcja modułu obliczeniowego do automatyki żaluzji JSB/S 1.1
http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... 0D0201.PDF
( od strony 7)
[...]
Moduł JRA/S jest tylko częścią układu automatycznej ochrony budynku przed słońcem wraz z JSB/S 1.1 oraz stacją pogodową.
Układ należy rozpatrywać łącznie w tym kontekście.
Funkcje ochrony przed przegrzaniem (temp. pomieszczenia) nie ma nic wspólnego z informacją od systemu HVAC o pracy chłodzenia i ogrzewania.
Układ podczas gdy pomieszczenie jest nie zajęte – obserwuje układ HVAC i je wspomaga w zależności od słońca.
W przypadku zajętości pomieszczenia – jeżeli na oknie jest słońce (sun=1) to ustala się automatycznie do podanego kąta ochrony * generowanego przez JSB/S 1.1).
[...]

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Ochrona przeciwsłoneczna w sterowniku ABB JAR/S 230/2/1

Post autor: Gadgetman1 » 28 lip 2015, o 20:16

Manuale to ja już przerabiałem a dokupywanie kolejnego elementu za 1000zł nie jest rozwiązaniem. Wykorzystuję tylko obiekty sterownika "słońce"lub"chłodź" o predefiniowanych ustawieniach.Obiekt inicjujący nie ma znaczenia czy on pochodzi ze stacji pogody czy innego sterownika ,musi tylko inicjować czyli logiczne "1" lub"0" Tak jak pisałem funkcję mam tą rozwiązaną w inny sposób a mianowicie funkcja"Wartość progowa,histeryza" w której masz 3 obiekty sterujące. A.G "Temp.pomieszczenia" ,AG "Ochrona przeciwsłoneczna", oraz A.G "Blokada". Po odpowiednich ustawieniach z chwilą gdy temp. wzrośnie do wymaganej ,rolety schodzą do ustawionej pozycji ustawionej w obiekcie"Słońce", oraz włącza sie sufitowy wentylator.Funkcja wysyła cyklicznie obiekt"1" do AG. "Ochrona przeciwsłoneczna" monitorując temp. w pokoju. W momencie gdy temp. nie osiąga ustawionej wartości nic się nie dzieje .Czyli to działa tak jak powinno. Problem jest wtym że sterownik temp.PriOn w swoich ustawienia, posiada tak jak pisałem obiekt "shading" powiązany z ustawieniami temp. Przykładowo Tworzę sobie A.G "Ochrona łazienka",dodaję obiekty"shading","słońce",",aktywacja automatyki". Po załadowaniu aplikacji nic sie nie dzieje do momentu gdy temp. osiągnie zaprogramowaną wartość np.23 stp.Rolety schodzą ,wyjście rolet jest zablokowane,po manualnym odblokowaniu można sterować roletą.Timer nast. dnia odblokowuje AG(ustawia logiczne"1").I tu pojawia się problem pomimo że temp.jest wyższa od nastawionej ,sterownik nie wysyła inicjującego obiektu "1" do A.G "Ochrona łazienka". Reasumując obiekt "shading" w sterowniku nie wysyła wartości cyklicznie tylko jednorazowo.I to jest właśnie ten zonk programisty.Bedę miał chwilę czasu to znowu sobie pogrzebie w ustawieniach.
D.

ODPOWIEDZ