Dziwne zachowanie sterownika rolet.

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Dziwne zachowanie sterownika rolet.

Post autor: Gadgetman1 » 1 maja 2015, o 21:17

Mam adres grupowy zawierający 8 obiektów odpowiedzialnych za ruch rolet góra/dół(8 bit). AG sterowany jest timerem w 4 różnych blokach. Blok 1 ruch wszystkich rolet prawidłowy,blok 2 to samo,blok 3 prawidłowo blok 4 pojawia sie problem. W różnym przedziale czasowym wyjście "F" sterownika nie reaguje na telegram z bloku 4 timera.Nie reaguje wogóle na ruch w dół nawet z poziomu innych AG. Dopiero ruch rolety w górę następnie wyjście reaguje poprawnie.Jaka może być przyczyna takiego działania?.Wypalony styk przekaźnika?(sterownik ma 1,5 roku, JRA/S8.230.2.1 Akt.Żal./ 1Rol.Ręc.8ne,230V,MDRC)Sama magistrala nie jest zapchana telegramami więc wykluczam "zagubienie" telegramu.Przez pierwszy rok wszystko działało poprawnie dopiero kilka miesięcy temu zaczeło coś szwankować.Czy jest jakaś dostępna aplikacja do monitorowania adresów grupowych a w szczególności ich obiektów?.Przeglądają aplikacje na stronie KNX w zasadzie nic takiego nie znalazłem.Znowu sama myśl że to jest usterka mechaniczna to mocno bym się wkurzył, bo urządzenie które podobno ma do miliona cyklów przełączeń nie wytrzymuje 2 lat.Tym bardziej że już straciłem bramkę ip Siemensa która nie wytrzymała jednoczesnego połączenia 3 różnych urządzeń i padła.Ma ktoś jakieś pomysły?
D.

electrocontrol
Posty: 11
Rejestracja: 10 sty 2015, o 20:21

Re: Dziwne zachowanie sterownika rolet.

Post autor: electrocontrol » 1 maja 2015, o 22:22

Gadgetman1 pisze:Mam adres grupowy zawierający 8 obiektów odpowiedzialnych za ruch rolet góra/dół(8 bit). AG sterowany jest timerem w 4 różnych blokach. Blok 1 ruch wszystkich rolet prawidłowy,blok 2 to samo,blok 3 prawidłowo blok 4 pojawia sie problem. W różnym przedziale czasowym wyjście "F" sterownika nie reaguje na telegram z bloku 4 timera.Nie reaguje wogóle na ruch w dół nawet z poziomu innych AG. Dopiero ruch rolety w górę następnie wyjście reaguje poprawnie.Jaka może być przyczyna takiego działania?.
Ten timer steruje wszystkimi wyjściami jednocześnie, czy każdy blok określonymi wyjściami aktora? I co oznacza "w różnym przedziale czasowym"? Masz poprawnie ustawione czasu ruchu w górę i dół? Jeżeli adres grupowy jest 8-bitowy, to zakładam, że ustawiasz położenie rolety.
Gadgetman1 pisze:Czy jest jakaś dostępna aplikacja do monitorowania adresów grupowych a w szczególności ich obiektów?.
ETS się nie sprawdza? Masz jeszcze ibus tool do sprawdzenia aktorów ABB.
www.ElectroControl.pl

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Dziwne zachowanie sterownika rolet.

Post autor: Gadgetman1 » 1 maja 2015, o 22:51

Gadgetman1 pisze:Timer posiada 4 bloki czasowe:
blok 1-godz.6.30 grupa rolet unosi się na wysokość 85%
blok 2-godz. 7.00 grupa rolet unosi się na 55%
Blok 3-godz. 19.30 grupa rolet opuszcza się na dół wysokość 75%
blok 4-godz.21.00 grupa rolet opuszcza się 100%.
I-BUS TOOL na nic się nie zdaje ponieważ on tylko pokazuje i symuluje ruch rolet.
Dzieje się to tylko w tym bloku timera.Inne AG. zawierający ten sam obiekt wyjściowy sterownika"F" działają bez problemu.
Z chwilą gdy wyjście "F" zawiesi się nie ma możliwośći opuścić rolety w dół jako pierwsza akcja nawet manualnie. Dopiero musi być ruch do góry-stop-ruch w dół.
Aplikacja musi rozbić ,odczytać AG na poszczególne obiekty aby potwierdzić czy telegram jest wysyłany.
Różny przedział czasowy-co miesiąc,co 1,5 miesiąca,3 tygodnie.Nie ma jakiejś regularnej powtarzalności.
Scena 8 bitowa w której są ustawione wartości wysokości .Monitorowanie grup adresowych z poziomu ETS nic nie daje bo po zawieszeniu wyjścia "F" aktywując AG. który odpowiada tylko i wyłącznie za ruch tej rolety w monitorze GA. widać akcję że roleta ma zjechać na dół (czyli telegram wysłany) ale nie schodzi.

D.

electrocontrol
Posty: 11
Rejestracja: 10 sty 2015, o 20:21

Re: Dziwne zachowanie sterownika rolet.

Post autor: electrocontrol » 1 maja 2015, o 23:14

Podejrzewam, że problem jest właśnie z czasem pracy tzn. określeniem ile czasu trwa ruch w dół i górę. Sterownik oblicza położenie na podstawie tych czasów, więc może się zdarzyć, że się to rozjedzie. Czyli sterownik uznaje, że roleta jest już na dole i dlatego nie pozwala opuścić bardziej. Można to sprawdzić za pomocą statusów zwrotnych.
www.ElectroControl.pl

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Dziwne zachowanie sterownika rolet.

Post autor: Gadgetman1 » 1 maja 2015, o 23:36

Coś w tym musi być bo fakt na AG. odpowiedzialnym za status danego wyjścia w monitorze GA. pokazywał faktycznie 100% czyli dół. Inną sprawą jest to że pozostałe 2 rolety mają taką samą wysokość a czas przejazdu jest ustawiony na 28 sek(faktyczny czas schodzenia rolet+10% wybiegu). i działają poprawnie. Wszystkie wyjścia mają ustawione te same parametry a przekłamuje tylko to jedno. Ustawiłem dzisiaj flagę "R" w AG odpowiedzialnym za status i będę musiał poświęcić trochę czasu na monitorowanie tego wyjścia.
Dzięki za podpowiedź.
D.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Dziwne zachowanie sterownika rolet.

Post autor: Gadgetman1 » 17 wrz 2015, o 20:24

Po kilku miesiącach obserwacji problem raczej nie zniknął. Wyjście "F" tak jakby się unormowało. Problem pojawił sie na wyjści "A" drugiego sterownika.Ta sama sytuacja. W opcji "NAPĘD" mam przełącz w stan beznapięciowy ustawione na "Osiągnięcie położenia końcowego +10% wybiegu". Czy jest sens na ustawienie -bez wybiegu czyli tylko faktyczny czas pracy rolet? Czy ktoś ma tak ustawione sterowniki? Czy jest możliwe że przez to roleta się "rozjeżdża"?
D.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Dziwne zachowanie sterownika rolet.

Post autor: Gadgetman1 » 18 cze 2016, o 18:33

Po kilku miesiącach obserwacji i wizycie serwisantów od rolet. Po wymianie uszczelek (na chudsze) i silników problem ustał. Prawdopodobnie główną winowajcą tego były uszczelki w prowadnicach. Stawiając zwiększony opór na pancerz (silniki z wyłącznikiem przeciążeniowym) mogły mieć wpływ na poprawne działanie sterownika.

ODPOWIEDZ