Początki z KNX

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
ruszok
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2015, o 21:21

Re: Początki z KNX

Post autor: ruszok » 29 kwie 2015, o 07:56

Stety bądź nie, ale uszczęśliwiam siebie, a w zasadzie firmę.
Słusznie - nie mam pojęcia o KNX i dlatego tu jestem. Ale Ci, którzy sprzedali firmie bramkę KNX do alarmu Ksenia całkiem inaczej kreślili to jak to ma działać. Ja dostałem do wykonania zadanie. Połączyć nasz istniejący system BMS oparty o sterownik Beckhoff (sprawnie działający) z alarmem i KD Ksenia Security, który działa niezależnie od BMS. I takie było pierwotne założenie (niezależność). Jednak jak przyszło co do czego to się okazało, że sygnały z okien są potrzebne w BMS. Importer stwierdził, że no problem. Bramka KNX, w Beckhoffie karta KNX i będzie działać. Także z takimi informacjami ruszyłem w "przygodę".
Jak dla mnie to mógłby tam być modbus - kabel TP i mam wszystko jak na dłoni, ale przecież nie może być zbyt prosto ;)

Macie oczywiście rację - robiąc to profesjonalnie potrzeba ETS, ale zwróćcie uwagę, że do Ksenii nie ma plików do ETS, aby dodać to jako urządzenie. Masz sobie zaprogramować bramkę i ona Ci wyrzuca telegramy po adresach grupowych. ETSa możesz użyć do nadania tych adresów grupowych, ale to tyle w tym wypadku. Jakby była cała firma obrzucona urządzeniami z KNX to wtedy wiadomo - bez ETS nie da się nic zrobić. Tutaj KNX trzeba potraktować jako medium transmisji (jak np. Modbusa RTU po RS485) - nie jest mi on potrzebny do sterowań, ani nawet namiastki "inteligentnego domu". Niestety, ale takie zadanie w tym wypadku.

A powiedzcie mi co specjalnego ma ten zasilacz EIB/KNX? Czy można to potestować zasilając linię normalnym zasilaczem laboratoryjnym? Może to jest głupie pytanie więc od razu się nie wnerwiajcie - głośno myślę. A może to właśnie ten zasilacz dodaje coś do tej modulacji?

Co do działania po omacku - kartę beckhoffa można włączyć w tryb monitora/sniffera. Jeśli coś tam będzie latać to będę wiedział co.

electrocontrol
Posty: 11
Rejestracja: 10 sty 2015, o 20:21

Re: Początki z KNX

Post autor: electrocontrol » 29 kwie 2015, o 13:38

Zasilacz ma wbudowany dławik, który umożliwia transmisję na magistrali. Bez zasilacza nie będzie działać.

Faktycznie jeżeli bramka nie wymaga konfiguracji w ETS, to powinno wszystko ruszyć. Ewentualnie możesz sobie ściągnąć wersję demo ETS, która obsługuje do 3 urzadzen. Ale nie jestem w tym momencie pewien, czy aktualnie jest taka wersja dostępna. Na pewno była przy ETS 4.

Także podsumowując jest szansa, że to zadziała, ale pewnie w razie problemów każdy z producentów powie, że wina nie jest po jego stronie :)
www.ElectroControl.pl

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Początki z KNX

Post autor: Gadgetman1 » 29 kwie 2015, o 22:05

Musisz zrozumieć że Ksenie jest urządzeniem zewnętrzny do integracji z magistralą knx. NIe posiada pliku konfiguracyjnego do ets-a bo nie jest programowane z poziomu ets. W Kseni masz wejścia i wyjścia adresów grupowych. Na wejściu będziesz miał adres grupowy np.1.1.2 który jest już zapisany w projekcie ets, a jego akcją jest aktywacja alarmu np. z przycisku,panelu smartfona e.t.c. Czyli klikając na przycisk zostaje wysłany telegram do magistrali o unikatowym adresie.Odbierze go Ksenia ,prześle do centrali i system alarmowy zostanie aktywowany Na wyjściu (aktywowany z panelu centrali)masz utworzony adres grupowy który deaktywuje alarm a jest powiązany z istniejącym już adresem grupowym w ets-ie który np.zapala lampy,podnosi rolety etc. Ty chcesz stworzyć połączenie pomiędzy Ksenią a KL6301 które nie ma żadnej struktury. Więc jak nadasz adres indywidualny Kseni ?,z pamięci? Miej też na uwadze że niektóre zasilacze też mają adres indywidualny nadawany z poziomu ets. Jeżeli w Kseni utworzysz adres np:1/1/5 "salon kontaktron" a KL6301 będzie wiedział co to za adres to odczytasz jego status warunkiem jest że do KL6301 też przypisujesz adres indywidualny jeżeli nie tak sądzę że tylko przepuści telegram. Jesteś pionierem w połączeniu 3 różnych systemów. Dla pocieszenia zasilacz na "firmę" z vatem z hurtowni to chyba 1000zł.Wnioskuję że integracja tego systemu to jakieś 5000zł.
Możesz pobrać wersję demo ETS 5 DEMO.
Miło będzie jak poinformujesz forum o swoich zmaganiach .
D.

electrocontrol
Posty: 11
Rejestracja: 10 sty 2015, o 20:21

Re: Początki z KNX

Post autor: electrocontrol » 29 kwie 2015, o 22:56

W zasilaczu konfiguracja z poziomu ETS jest potrzebna, jeżeli spełnia on inne funkcje niż tylko zasilanie (np. diagnostyka magistrali). Bramka będzie wysyłać na magistralę adresy grupowe, które przechwyci Beckhoff. Cała struktura adresów grupowych nie będzie konfigurowana w ETS, bo to trzeba ustawić w bramce. Podobnie robi się integrację z Satelem.
www.ElectroControl.pl

ruszok
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2015, o 21:21

Re: Początki z KNX

Post autor: ruszok » 8 maja 2015, o 13:10

Panowie! Informuję, ze zgodnie z moimi przewidywaniami wszystko bangla :)

electrocontrol
Posty: 11
Rejestracja: 10 sty 2015, o 20:21

Re: Początki z KNX

Post autor: electrocontrol » 8 maja 2015, o 16:00

ruszok pisze:Panowie! Informuję, ze zgodnie z moimi przewidywaniami wszystko bangla :)
Gratuluję i chciałem zauważyć, że były to też moje przewidywania ;)
www.ElectroControl.pl

ruszok
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2015, o 21:21

Re: Początki z KNX

Post autor: ruszok » 8 maja 2015, o 17:30

Tak :) Przepraszam - masz rację. Dzięki za wsparcie :)

W każdym razie jestem dumien :) Pięknie to działa, zdarzeniowo. Adresy grupowe nadaję sobie z reki w porta configurator. Gateway nadaje to na sieć, Beckhoff odbiera bez problemu.
Sieć idzie z beckhoffa na zasilacz, z zasilacza na gateway. Od strzału po podłączeniu zasilacza ruszyło. Do takiego wykorzystania (transmisja danych pomiędzy różnymi systemami) spokojnie się to nadaje. Tylko trochę drogie (za sam zasilacz 160mA dałem 600 zł), ale co zrobić - tak to sobie ktoś wymyślił.
Ale ETS konieczny nie jest. Zasilacza nie konfigurowałem.
Tak czy owak, dane z krańcówek i o stanie alarmu mam już na sterowniku. Fajnie to działa.

ODPOWIEDZ