Czujnik PIR i oswietlenie.

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
duss
Posty: 19
Rejestracja: 3 sie 2012, o 23:11

Czujnik PIR i oswietlenie.

Post autor: duss » 24 paź 2014, o 22:08

Kolejne "proste" pytanie. ktore mi nie daje spokoju....tzn:
Mam:
- 6122/01+500 - czyli czujnik PIR z Abb,
- Sa/S 12.10.2.1 - aktor wykonawczy,
- 6108 - 2 guziki = switch,

Obecnie zaprogramowalem, ze:
- swiatlo w pomieszczeniu gosp. zalaczam z PIR'a (jak sie np przechodzi przez pomieszczenie),
- swiatlo w pomieszczeniu gosp. zalaczam z zwyklego guzika na scianie...tylko, ze jak "przestane sie ruszac w pomieszczniu to PIR - przestaje widziec ruch i wylacz mi kanal w aktorze...

Podpowiedzcie jak sprogramowac, aby aktor indywidualnie reagowal na PIR (krotkie zaswiecenie lampy) , a na guzik normalnie on.....az do .....of.

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Czujnik PIR i oswietlenie.

Post autor: Gadgetman1 » 24 paź 2014, o 23:14

duss pisze:Kolejne "proste" pytanie. ktore mi nie daje spokoju....tzn:
Mam:
- 6122/01+500 - czyli czujnik PIR z Abb,
- Sa/S 12.10.2.1 - aktor wykonawczy,
- 6108 - 2 guziki = switch,

Obecnie zaprogramowalem, ze:
- swiatlo w pomieszczeniu gosp. zalaczam z PIR'a (jak sie np przechodzi przez pomieszczenie),
- swiatlo w pomieszczeniu gosp. zalaczam z zwyklego guzika na scianie...tylko, ze jak "przestane sie ruszac w pomieszczniu to PIR - przestaje widziec ruch i wylacz mi kanal w aktorze...

Podpowiedzcie jak sprogramowac, aby aktor indywidualnie reagowal na PIR (krotkie zaswiecenie lampy) , a na guzik normalnie on.....az do .....of.
Trochę to enigmatycznie napisałeś i nie do końca chyba cię rozumiem. Jeżeli chcesz aby PIR załączał lampę na krótko np. minutę to zastosuj funkcję STAIRCASE LIGHTING a jak chcesz aby podtrzymywał to w ustawieniach wartość ON ustaw na 100% i OFF na 100%.W tym przypadku jak się ruszasz to masz ON i jak nie to też ON jeszcze jest kwestia ustawienia odpowiednio flag.Podeślij link do pliku tego urządzenia to się zapoznam z jego charakterystyką.

cezary_bws
Posty: 20
Rejestracja: 25 wrz 2009, o 13:56

Re: Czujnik PIR i oswietlenie.

Post autor: cezary_bws » 27 paź 2014, o 18:53

Obiekt nr 12 - external Pusch button input
Stwórz nowy adres. Przypisz do niego przycisk i obiekt 12 z czujki.

"The motion detector can be activated permanently via the "Switchover of external pushbutton input" 1-bit communication object. The function can, for example, be used during cleaning actions to cause all the motion detectors to activate themselves even when no movement was detected."

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Czujnik PIR i oswietlenie.

Post autor: Gadgetman1 » 12 gru 2014, o 18:56

Nawiązując do stosowania czujników ruchu zamiast stosować drogie dedykowane czujniki ruchu gdzie ceny sięgają 900zł tanim i sensownym rozwiązaniem jeżeli ci zależy tylko na chwilowym zapaleniu światła jest zastosowanie tradycyjnych czujników ruchu alarmowych z połączeniem z UKS.32/1(lub innymi wejściami binarnymi).Proste funkcje czyli zapalanie chwilowe światła aby tylko przejść przez dane pomieszczenie z zastosowaniem funkcji klatki schodowej ze switch actuatora SASxxxx1 działają poprawnie.Problem pojawia się gdy przebywasz w pomieszczeniu dłużej niż ustawiony czas, wtedy zawsze jest ten moment że światło zgaśnie na sekundę ale coś za coś. Dzięki temu że aktor ma obiekt blokady czasu zapalając światło w danym pomieszczeniu poprzez przycisk czujnik nie zgasi ci światła. Funkcja ta doskonale sprawdza się przy centralnym ogrzewaniu.Przebywając w pomieszczeniu ogrzewanie jest aktywne gdy wychodzisz przełącza się w stan "standby".Teraz koszty:1000zł UKS x 32 wyjścia,wejścia,czujnik ruchu sufitowy 58zł,Kabelkologia.Stosując w pomieszczeniach czujniki alarmowe przy zastosowaniu przewodu 4x2x0,5 dzięki jednej lini mamy zasilanie czujek alarmowych ,czujek sufitowych. Same oszczędności :D .
D.

ODPOWIEDZ