RCBO i aktor KNX

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
radolwvi
Posty: 14
Rejestracja: 2 lut 2011, o 14:23

RCBO i aktor KNX

Post autor: radolwvi » 9 lut 2013, o 21:47

Witam,

mam pytanie, od którego zależy czy brat zdecyduje się na montaż KNX w domu :) Na początek prawdopodobnie zdecyduje się na instalację hybrydową: panele KNX tylko w salonie i kuchni/jadalni, reszta standardowe łączniki + przewód KNX na przyszłość. Chciałby jednak, żeby od samego początku przy uzbrojeniu alarmu (Satel Integra) odłączane były wybrane oczywiście obwody oświetleniowe i gniazd. Oświetlenie w domu jest rozłożone na kilka wyłączników RCBO rozdzielonych na fazy. Teraz pytanie: czy obwody od danego RCBO można pogrupować na bloku rozdzielczym, a następnie przejść przez aktor KNX? Chodzi mi głównie, jak wykonuje się to profesjonalnie i czy aktor może być za RCBO? Poglądowo:

(...) -> RCBO -> aktor 16A -> blok rozdzielczy -> -obwód 1
- obwód 2
- itd...

Dodam, że aktor prawdopodobnie będzie z firmy Intelektronik.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Adrian.

dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Re: RCBO i aktor KNX

Post autor: dendrytus » 21 lut 2013, o 10:56

radolwvi pisze: Chciałby jednak, żeby od samego początku przy uzbrojeniu alarmu (Satel Integra) odłączane były wybrane oczywiście obwody oświetleniowe i gniazd. Oświetlenie w domu jest rozłożone na kilka wyłączników RCBO rozdzielonych na fazy. Teraz pytanie: czy obwody od danego RCBO można pogrupować na bloku rozdzielczym, a następnie przejść przez aktor KNX? Chodzi mi głównie, jak wykonuje się to profesjonalnie i czy aktor może być za RCBO? Poglądowo:

(...) -> RCBO -> aktor 16A -> blok rozdzielczy -> -obwód 1
- obwód 2
- itd...
Możesz sobie to założyć jak chcesz, tylko że poprawnie jest przekaźnik za bezpiecznikiem danego obwodu.
Przy tym co chcesz zrobić musisz pamiętać, że przekaźnik będzie załączony 24h/dobę, Dodatkowo wszystkie przeciążenia będą przez niego przechodziły, co nie wróży mu dużej trwałości.
Jak chcesz mieć taki patent, to załóż stycznik lub przekaźnik bistabilny, ale pobierający prąd tylko w stanie przełączania, na 50A, który będzie sterowany albo satelem albo z wyjścia KNX-a

- itd...
mam pytanie, od którego zależy czy brat zdecyduje się na montaż KNX w domu :) Na początek prawdopodobnie zdecyduje się na instalację hybrydową: panele KNX tylko w salonie i kuchni/jadalni, reszta standardowe łączniki + przewód KNX na przyszłość.
Przy cenach Intelektronik, jest to bezsensu. Ale to nie moja sprawa.
Ja bym zrobił tak.
Oprócz położenia instalacji KNX, zastosowałbym dopuszkowe 8-wejść Intelektronika.
Do puszki, w której umieszczę ten moduł, dociągam 2x0,5 z pozostałych siedmiu puszek.
Oczywiście jeśli w pokoju ma być więcej sterowanych obwodów to dociągam więcej żył. Np 3 obwody, to 3+1 x0,5.
Zakładam 8 zwykłych włączników za 6 zł.
Dzięki temu mogę sterować 8 obwodami, oczywiście po dodaniu np. ośmiu wyjść przekaźnikowych. Całość to około 600 zł+VAT w przypadku intelektronika .
Na takim jednym module można zrobić praktycznie całą górę. Nie jest to eleganckie, ale tanie rozwiązanie.
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

radolwvi
Posty: 14
Rejestracja: 2 lut 2011, o 14:23

Re: RCBO i aktor KNX

Post autor: radolwvi » 21 lut 2013, o 16:09

dendrytus, dzięki za sugestie. Pozostałe obwody oświetleniowe faktycznie lepiej podłączyć przez stycznik i satela. Nie rozumiem tylko dlaczego ceny Intelektronika w tym wypadku są złe? Powiem tylko, że bratu spodobały się przyciski ABB 5/10 przyciskowe Busch-triton.

Pozdrawiam!

dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Re: RCBO i aktor KNX

Post autor: dendrytus » 22 lut 2013, o 09:01

radolwvi pisze:Nie rozumiem tylko dlaczego ceny Intelektronika w tym wypadku są złe?
Chodziło mi o to, że przy tak niskich cenach jak ma inteltronik, bawienie się w instalację hybrydową, to nieporozumienie.
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

ODPOWIEDZ