Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton 6320

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
leszekg
Posty: 17
Rejestracja: 21 wrz 2011, o 07:52

Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton 6320

Post autor: leszekg » 14 lip 2012, o 17:09

Witam Was z nowym problemem. :)
Mam w domu rolety w oknach. Rolety są sterowane przez sterowniki Theben JMG4S.
Do tego mam w sumie trzy rodzaje przycisków:
1. ABB Triton 6320
2. GIRA 1063 00
3. GIRA 5133 00

Z każdego z tych przycisków jestem w stanie opuścić rolety całkowicie, albo podnieść całkowicie.
Jednak kiedy chcę opuścić krokowo to pojawia się problem. :)
Nie udaje mi się tego zrobić. Nie jestem wstanie tak użyć przycisków aby opuścić np 50% rolety, albo podnieść 50% rolety.

Może ktoś z Was ma podpowiedź jak uzyskać opisane wyżej efekt np spuszczenia 50%.
Próbowałem już wiele kombinacji opcji w ETS3.0d. Jednak niestety kombinacje które stosuje nie przynoszą efektu. :(

Serdeczna prośba o pomoc i pomysł jak dojść do rozwiązania zagadki.

pzdr,
Leszek

dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: dendrytus » 17 lip 2012, o 21:07

ustawiasz czas, po którym roleta znajdzie się w połowie okna
Podaj linki do aplikacji dla etsa, nie chce mi się szukać. Może wymyślę jeszcze coś.
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

cezary_bws
Posty: 20
Rejestracja: 25 wrz 2009, o 13:56

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: cezary_bws » 18 lip 2012, o 09:58

Uzupełnię wypowiedź Dendrytusa.
1. Mierzysz czas, po którym roleta zamknie się całkowicie i zatrzyma na krańcówce (sprawdź też w drugą stronę, bo ten czas może się nieco różnić). Wybierz dłuższy.
2. W parametrach JMG dla odpowiedniego kanału ustawiasz ten czas ("Complete runtime Up") - szkoda, że nie można oddzielnie podać dla ruchu w górę i w dół
3. Tworzysz adres grupowy np. "Roleta położenie" i wrzucasz tam obiekt nr 2 z JMG (przykładowo dla kanału 1)
4. Nie korzystałem z opisywanych przycisków, ale zakładam, że możliwości są jak w większości przycisków. W parametrach odpowiedniego push button ustawiasz zamiast "shutter", "blinds" czy jak to tam napisali - wysyłanie dwóch telegramów (jeden na krótkim przyciśnięciu, drugi na długim). Dla drugiego telegramu (pierwszy może np. zatrzymywać roletę) na liście wartości szukasz odpowiedniego wpisu (tam powinno być np. toggle, on, off, sending value). Wybierasz sending value.
5. Wpisujesz odpowiednią wartość (pamiętając, że to jest telegram 1bajt)
6. Odpowiedni obiekt z przycisku dla 2 telegramu wrzucasz do wcześniej utworzonej grupy
7. Programujesz
8. Naciskasz przycisk
9. Wkurzasz się, że roleta jest otwarta np. na 30%, a nie na 50% :-) A to niestety dlatego, że zmierzony czas uwzględnia także działanie rolety w trakcie "domykania", kiedy listewki już są na samym dole, ale jeszcze widać szparki
10. Korygujesz wartość parametru w przycisku aż do pożądanego skutku.

Jeśli ktoś ma lepszy sposób, to będę wdzięczny za podpowiedź, bo na wizualizacji chciałbym wpisywać 50% i mieć te 50% faktycznego otwarcia, a nie kalkulować za każdym razem, ile powinienem wpisać. Już nie mówiąc o automatycznym sterowaniu uwzględniającym np. nasłonecznienie i położenie słońca.

leszekg
Posty: 17
Rejestracja: 21 wrz 2011, o 07:52

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: leszekg » 29 lip 2012, o 08:04

Dzięki za podpowiedzi. Chyba nie byłem zbyt precyzyjny w swoim opisie.
Szukam możliwości takiego wywołania spuszczenia rolet, że roleta jest spuszczana tylko wtedy kiedy trzymam przycisk. Jeśli puszczam przycisk to roleta jest zatrzymywana.

Mimo wszystko starałem się iść ściażką którą opisałeś. Natknąłem się na problemy:
1. W ramach JMG mam następujące opcje:
a. Up / Down
b. Step / Stop
c. % Height
d. % Slats
Podejrzewam, że do grupy powinienem wrzucić Step / Stop tak?
2. W momencie kiedy przełączam przycisk GIRA w tryb shutter to wyskakują dwa obiekty dla tego przycisku:
a. step modus
b. move modus
Nie czaję do czego one służą. Czy to nie jest tak, że step służy właśnie do poruszania roletami krokowo, a move do poruszania ciągłego tyle ile jest wciśnięty przycisk? Czy mogą one jakoś współgrać? Jak widzę są one bitowe. Dlatego czekają tylko na on albo off.
3. Kiedy wchodzę w opcję przycisku GIRA i shutter mam:
- operation concept:
*move - step
*step - move - step
Tutaj także nie wiem o co autorowi chodziło. Co mogę uzyskać dzięki tej opcji.

Szczególnie, że instrukcje które dostarcza GIRA są takie średnie.

Fajnie było by też dojść do sytuacji w której w jednym przycisku krótkie przyciśnięcie ma efekt spuszczenia rolet o np 50%, a długie powoduje, że roleta spuszczana jest tyle ile trzyma się przycisk.
Prośba o małe podpowiedzi doświadczonego praktyka tak aby dobrze zrozumieć logikę sterownika i przycisku.

cezary_bws
Posty: 20
Rejestracja: 25 wrz 2009, o 13:56

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: cezary_bws » 29 lip 2012, o 23:05

No to zacznijmy od JMG. Slats sobie odpuść przy roletach. Up/down czasem jest określane jako move. Wysłanie logicznego 0 powoduje ruch rolety do góry, a 1 - w dół. Standardowe sterowanie roletami wygląda tak, że krótkie przyciśnięcie przycisku powoduje zatrzymanie rolety, a długie - ruch w górę lub w dół. Czy w górę, czy w dół, to już zależy od aplikacji w przycisku. 1063 ma dość prostą aplikację. Nie można w niej zrobić sterowania roletami jednym klawiszem. Nie wiem, czemu chcesz utrzymać ruch rolety tylko podczas trzymania przycisku, skoro można to zrobić wygodniej. Wciskasz na dłużej klawisz, puszczasz, roleta jedzie, a jak chcesz zatrzymać, wciskasz klawisz na krótko.
Jak to zrealizować - potrzebujesz dwóch adresów grupowych, do których przypisujesz obiekty z JMG i 1063, np. 1/1/1 - up/down, obiekt 0 (move modus, obiekt nr 8), 1/1/2 - step/stop, obiekt nr 1 (step modus, obiekt nr 1). No i już (pamiętamy, klawisz ustawiony jako rocker). Jeśli chodzi o pytanie w kwestii step-move-step, to jest on wykorzystywany przy żaluzjach do ustawiania lamelek przy krótkim przyciśnięciu. Przy roletach lepiej niech będzie move-step.
Jeśli koniecznie chcesz sterować roletą inaczej, czyli żeby roleta jechała tylko w czasie trzymania przycisku, to się to wg mnie nie uda w tym przycisku. Przyjrzałem się dostępnym parametrom i nie ma tam takiej funkcjonalności. Chodzi o to, że musiałbyś mieć możliwość wysłania telegramu do grupy up/down przy naciśnięciu klawisza, a drugiego telegramu do grupy step/stop przy jego puszczeniu.
Opuszczenie rolety do żądanej wysokości opisałem w poprzednim poście.
Tak w ogóle to lepiej odpuść sobie ten przycisk, w tym drugim Giry możesz zrobić na więcej, wykorzystując jeden klawisz do obsługi ruchu i zatrzymywania, a drugi do opuszczania na żądaną wysokość (parametr 2-channel operation i value transmitter dla obu kanałów, np. 50% dla jednego i 80% dla drugiego)

leszekg
Posty: 17
Rejestracja: 21 wrz 2011, o 07:52

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: leszekg » 24 lis 2012, o 15:26

W końcu znalazłem czas aby usiąść nad roletami.
Jestem już chyba blisko aby dojść do sukcesu.
Jednak dalej coś nie do końca działa.
Otóż:
1. Wciśnięcie short nic nie robi. :( Naciskam, a i tak nic się nie dzieje. Pod linkiem http://imageshack.us/photo/my-images/10 ... short.png/ widać jak wyglaa grupa short.
2.Grupa LONG działa czyli obniża rolety do samego dołu. Chyba dlatego, że nie działa grupa short nie mogę dać informacji stop. Przez co jedyny stop jest w momencie kiedy kończy się zwijanie rolety. Tutaj widać grupę long http://imageshack.us/photo/my-images/802/grupalong.png/
Dodatkowo jeszcze ustawienia samego sterownika JMG.
http://imageshack.us/photo/my-images/600/jmg.png/

Prośba o wskazanie gdzie w grupe short jest błąd. Gdzie jest nie prawidłowa konfiguracja.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: dendrytus » 26 lis 2012, o 09:21

Sprawdź czy w przycisku "short" masz dobrze ustawione DPT.
"Przycisk"(sensor) i "przekaźnik"(aktor) muszą mieć ten sam typ zdefiniowany w ustawieniach urządzenia..
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

leszekg
Posty: 17
Rejestracja: 21 wrz 2011, o 07:52

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: leszekg » 1 gru 2012, o 13:48

A gdzie znajduje DPT w ETSie?
Nie widzę takiego parametru. :(

leszekg
Posty: 17
Rejestracja: 21 wrz 2011, o 07:52

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: leszekg » 1 gru 2012, o 14:37

Sorry, ze poprzedniego posta. :)
Teraz już zaczaiłem.
Zbyt rzadko siadam do programowania i zapominam takie definicje i ich właściwości. :)

leszekg
Posty: 17
Rejestracja: 21 wrz 2011, o 07:52

Re: Ster rolet Theben i przyciski GIRA 5133 oraz ABB Triton

Post autor: leszekg » 1 gru 2012, o 16:36

Wow. dzisiaj jakoś mnie olśniło.
Ale jak widzę teraz jakie to było proste to stwierdzam, że musiałem być chyba ociemniały. :)

Dzięki wszystkim za pomoc.

ODPOWIEDZ