Od czego zaczac ???

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
dagadam
Posty: 2
Rejestracja: 9 lut 2012, o 14:09

Od czego zaczac ???

Post autor: dagadam » 15 lut 2012, o 12:05

Witam.
Szukalem i nie znalazlem centra szkoleniowego w okolicach Katowic. Chcialem rozpoczac zabawe z urzadzeniami, ale nie wiem od czego zaczac.
Planuje swoja instalacje budynku zrealizowac na sprzecie Berkera. Dom sie buduje a ja mam troche czasu na testy.
W planach jest podpiecie oswietlenia i rolet. Dalsza czesc moze byc pozniej (ogrzewanie i nawiew).

Co potrzebuje by sie przygotowac do skonfigurowania mojego budynku.
Program wiadome, ale jakie urzadzenia.

W domu mam 11 rolet poki co w planach jeszcze 4 wszystkie na 230V. Osiwetlenie planuje z 4 punktami sciemniajacymi i ok 20 punktow normalnych.

Pozdrawiam
Adam

Gadgetman1
Posty: 162
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Od czego zaczac ???

Post autor: Gadgetman1 » 27 mar 2014, o 20:21

Jak każdy początkujący należy zacząc od pobrania ets demo lub zdać kurs online i dostaniecie ets Lite za darmo. Program raczej jest intuicyjny i po zapoznaniu się ze specyfiką sieci eib jesteście w stanie odpalić swoją pierwszą żarówkę :idea: po godzinie.Kolejny krok to zakup podstawowych urządzeń których będziecie używali np. sterownik do rolet,ściemniacz,zasilacz,port usb czy też router.Elektryk robi ci mały pulpit doświadczalny podłączając urządzenia.Jak wam się uda włączyć,wyłączyć żarówkę,spuścić roletę ,zastopować macie już 10% wiedzę.Z każdym dniem będzie zagłębiać się coraz bardzej,sceny rolet,oświetlenia z czasem będą coraz bardziej "inteligentne" wyzwania ,ogrzewanie ,stacja pogody,detektory ruchu, alarm i massę innych urządzeń. Samo wł/wył. jest trywialne więc będzieci zgłębiać swoją wiedzę aby zrobić tą waszą instalację bardziel inteligentną.Pojawi sie więcej urządzeń pojawi się problem z ustawianiem flag spędzicie setki godzin na szukaniu w internecie jakiej kolwiek informacji a tu pustka,polskie fora I.D wymarłe, jak znacie niemiecki to na niemieckiej stronie jest większy ruch informacji. W tej chwili w Polsce KNX raczej jest dla pasjonatów niż dla mas.Ja nim jestem! W dobie gdzie rolety maja silniki sterowane drogą radiową,a żarówki sterowane są przez smartfona i kosztują tylko 3x800zł sieć eib u zwykłego Kowalskiego który buduje dom w kredycie na 35 lat a w planie jeszcze zakup nowego auta do garażu instalacja za 40 tyś zł raczej nie jest brana pod uwagę.Nasze społeczeństwo musi się jeszcze trochę wzbogacić.Powodzenia pasjonaci eib.

duss
Posty: 19
Rejestracja: 3 sie 2012, o 23:11

Re: Od czego zaczac ???

Post autor: duss » 9 maja 2014, o 19:55

ja tez jestem z okolic katowic.... jesli chcesz jakich rad to sie odezwij na pw i moze ci cos podpowiem... ja w tym mcu zaczne zamieszkiwac moj EIB ;) - tylko , ze ja podczas budowy niemogle u nikogo podgladnac instalacji ;|



ds.

ODPOWIEDZ