Binarki przy włącznikach do rolet i świateł

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
leszekg
Posty: 17
Rejestracja: 21 wrz 2011, o 07:52

Binarki przy włącznikach do rolet i świateł

Post autor: leszekg » 21 wrz 2011, o 12:31

Koledzy,

To mój pierwszy post na forum. :)
Niestety na początku liczę na pomoc.
Mam instalacje KNX w domu. Nawet jestem certyfikowany w KNX. :)
Teraz instalację programuje i utrzymuję samodzielnie.
W domu mam pewne włączniki które zostały zrealizowane na binarkach marki Theben i włącznikach GIRA.
Jednak mam problem. Otóż zdarza się tak, że przy przyciśnęciu przycisku roleta nie obsuwa się lub światło nie zapala.
Kiedy przyciskam przycisk drugi lub trzeci raz to wtedy roleta zostaje podniesiona lub światło zapalone.

Z czego taka sytuacja może wynikać? Co i jak mogę zmierzyć aby odnaleźć przyczynę problemu?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź i pomoc.
Leszek

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Binarki przy włącznikach do rolet i świateł

Post autor: Lucius » 21 wrz 2011, o 20:40

Witam.

Przyczyn może być kilka... uszkodzony moduł wejść binarnych, wadliwy łącznik, kiepskie połączenia kablowe, zapchana magistrala lub najprawdopodobniej zbyt krótki czas naciśnięcia przycisku...

Do analizy problemu potrzebnych jest kilka informacji:
  • Czy problem występuje sporadycznie czy raczej często,
  • Czy problem jest powtarzalny (konkretne sytuacje) czy raczej losowy,
  • Czy problem dotyczy różnych łączników czy zawsze tych samych,
Pierwsza sprawa to obserwacja i próba uchwycenia jakiś zależności...

Może tak być, że impuls z łącznika trwa zbyt krótko, tzn. słychać "klik", ale czas trwania jest zbyt krótki i moduł wejść binarnych nie reaguje... Trzeba potestować klikając kilkadziesiąt razy raz szybciej raz wolniej i obserwować, czy to rzeczywiście to czy może problem tez będzie się pojawiał czy dłuższych (np. 1s) przyciśnięciach.

Nie montowałem sprzętu Thebena więc nie wiem czy programowo można mu ustawić czułość - proszę sprawdzić w opcjach, ale raczej nie... Standardowa czułość tego typu wejść jest na poziomie 300-500 ms, więc jeśli to jest problemem to po prostu trzeba się przyzwyczaić do takiego stylu klikania w którym przyciśnięcie trwa powyżej 0,5s.


Druga sprawa ale równie ważna to sprawdzenie połączeń kablowych, czy z biegiem czasu nie wyrobiły się złączki lub nie pokruszyły przewody... Z doświadczenia wiem, że tzw. "stykologia" jest przyczyną większości problemów...


Jeśli to nie czułość wejścia jest problemem i wyeliminowaliśmy problemy kablowe, to można jeszcze podłączyć komputer i w ETS włączyć diagnostykę magistrali (czy jak to się tam nazywa) i obserwować czy są wysyłane prawidłowe pakiety... Jeśli zawsze są prawidłowe pakiety a nie ma reakcji to należy szukać problemu po stronie modułów sterujących, jeśli zdarzy się że jest "klik" a nie ma pakietu to wymienić moduł wejścia binarnego.


Powyższe sugestie zakładają, że problem jest po stronie KNX, może też tak być, że problem będzie po stronie odbiorników, np.: rolet... W praktyce już z różnymi cudami się spotkałem, więc proszę niczego nie wykluczać ;)
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

ODPOWIEDZ