Zielone przewody

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
raf10@poczta.fm
Posty: 1
Rejestracja: 18 cze 2011, o 10:19

Zielone przewody

Post autor: raf10@poczta.fm » 19 cze 2011, o 17:35

Witam,

Jak i wielu użytkowników tego forum również zacząłem zabawę w KNX.

Jest to instalacja w domu jednorodzinnym.

Przewodu są już 'rozciągnięte' i jestem na etapie wpinania przewodów w szafę. Jest do wpięcia ok 210 przewodów różnych odwodów - oświetlenie, gniazda, rolety, wentylatorki etc. Zawieszone są już dwie szafy elektryczne Legrand XL 400 1900.

Część elektryczną mam już ( chyba ) opanowaną tj.
1. instalacja wyłącznika głównego
2. przepięciówki,
3. bloku dystrybującego,
4. wpinanie poszczególnych obwodów w zugi, listwy pe oraz n
5. instalacje zabezpieczeń oraz różnicówek przy pomocy grzebieni
6. łącznie elementów ( linki zakończone tulejami )

Nie wiem do końca co robimy z zielonymi przewodami.
W moim przypadku jest ich 5 szt.
Co robimy z nimi?
Gdzie je wpinamy?

Z informacji które udało mi się zebrać to rozumiem iż trzeba je wpiąć wszystkie ( 5 szt) do zasilacza.
Jeżeli chodzi o elementy KNX w rozdzielnicy, rozumiem iż trzeba je ze sobą wszystkie połączyć przewodem busowym rownolegle tz począwszy od zasilacza do pierwszego aktora i potem od jednego do drugiego itd.

Czy powyższe informacje są prawidłowe?

Co czego używa się złączki wago? jak one wyglądają?

Jaka jest szkoła jeżeli chodzi o rozmieszczania urządzeń w szafie?

W moim przypadku przewody wychodzą z podłogi czyli w dolnej części szaf?

Bardzo proszę o odpowiedz na powyższe pytania oraz wszelkie podpowiedzi, porady i uwagi . . .

Pozdrawiam

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Zielone przewody

Post autor: Darek Sztengert » 1 sie 2011, o 10:34

Szanowny Panie
Istotnie – jeśli zielone przewody to skrętka KNX (2x2x0,8mm2) to wpina je Pan w urządzenia KNXowe w zacisk Wago (ten czerwono-czarny).
Wszystkie urządzenia są połączone równolegle, więc nie musi Pan wpinać pięciu przewodów w zasilacz, a rozszyć się na jakimkolwiek innym urządzeniu KNX.
Szkół rozmieszczania urządzeń w szafach jest wiele… ;) Osobiście preferuję taką, gdzie aparaty wydzielające najwięcej ciepła umieszcza się w dolnej części, jednak „czytelność” szafy jest priorytetem (grupowanie urządzeń w podobnych grupach funkcyjnych, na poszczególnych obwodach różnicowoprądowych itp.).

Szczerze powiedziawszy – ponieważ urządzenia KNX są dość kosztowne proponuję Panu jednak skorzystanie z pomocy bardziej doświadczonych w tej materii instalatorów, ewentualnie przeszkolenie się z systemu.

Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Zielone przewody

Post autor: Darek Sztengert » 1 sie 2011, o 10:39

I jeszcze bardzo ważna sprawa: kwestia topologii instalacji KNX.
Na jednym zasilaczu nie może pracować więcej niż 64 urządzenia KNX (często jest ich nawet znacznie mniej). Nie ma danych ile Pan przewiduje.
Pięć przewodów schodzących z budynku może sugerować, że był planowany podział na linie bądź segmenty. Potrzeba wówczas dodatkowych zasilaczy i sprzęgieł.

Powodzenia
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

dendrytus
Posty: 51
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 21:51

Re: Zielone przewody

Post autor: dendrytus » 29 sie 2011, o 20:52

do uruchomienia może okazać się niezbędny specjalny program. NP. ETS4 koszt 950€, możliwe że wystarczy ETS4 lite(ograniczenie do 20 urządzeń na jedną instalację) 150€.
Wyjeżdżam na długi urlop.


Ja mam prostszy sposób. Nie potrzebna jest większa siła, wystarczy wziąć większy młotek.

ODPOWIEDZ