jak sprawdzać czy mam "kontakt" :D

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
NCMain
Posty: 9
Rejestracja: 15 maja 2009, o 16:21

jak sprawdzać czy mam "kontakt" :D

Post autor: NCMain » 6 sty 2010, o 09:16

witam
planuję podłączyć dwie instalacje KNX za pomocą mostu Wifi - obecnie brak możliwości wciągnięcia w sensowny sposób przewodu/światłowodu (przynajmniej do lata - wtedy może uda się namówić administratora obiektu na małe prace ziemne) - jak wiadomo z wifi czasem bywają problemy - stąd pytanie:
czy da się w jakiś sposób zrobić aby przy zaniku łączności w obu lokalizacjach systemu KNX sygnalizowana była awaria?
komunikacja pomiędzy tymi systemami jest dość istotna - i chciałbym mieć sygnalizację że coś jest nie tak z łącznością.
czy ktoś ma jakiś sensowny pomysł ?


pozdrawiam
NCMain

empireum
Posty: 12
Rejestracja: 3 maja 2009, o 01:29
Lokalizacja: Gdynia

Re: jak sprawdzać czy mam "kontakt" :D

Post autor: empireum » 6 sty 2010, o 21:28

NCMain pisze:witam
czy da się w jakiś sposób zrobić aby przy zaniku łączności w obu lokalizacjach systemu KNX sygnalizowana była awaria?
komunikacja pomiędzy tymi systemami jest dość istotna - i chciałbym mieć sygnalizację że coś jest nie tak z łącznością.
czy ktoś ma jakiś sensowny pomysł ?
A gdzie ma się odbywać ta sygnalizacja awarii? Jakiś założymy, że jest jakiś system monitoringu, to przecież wystarczy sprawdzić połączenia po IP do obu bramek wifi (np. okresowy ping). Nie weryfikuje to całej ścieżki komunikacji (nietypowa awaria bramki IP/KNX) ale dla sprawdzenia działania łącza wystarcza.

Wifi to naprawdę nie jest szczęśliwy pomysł, bez WPA2 lub zestawionego tunelu VPN (pewniejsze), nawet tymczasowo nie decydował bym się na takie rozwiązanie.

Aha - co do sprawdzenia komunikacji do samej bramki IP/KNX, to zapewne odpowiedzą po multicast, tak się je wykrywa. Można podejrzeć jak ETS ich szuka (ruch sieciowy).

Update: sprawdziłbym, bo w/g opisów bramka IP/KNX powinna także bezpośrednio odpowiadać na ping, ale może to zależeć od implementacji producenta. Zobaczę w domu, czy moja odpowiada :)

NCMain
Posty: 9
Rejestracja: 15 maja 2009, o 16:21

Re: jak sprawdzać czy mam "kontakt" :D

Post autor: NCMain » 11 sty 2010, o 14:39

witam
zestawiałem połączenia WiFi na większe odległości i naprawdę da się to zabezpieczyć (szyfrowania to dodatkowe narzędzia) (sześć lat działa nie mam żadnych sygnałów o problemach), poza tym monitoringi miejskie w sporej części działają na wifi (5gh co prawda ale zawsze..) - ale chciałem sprawdzić czy są jakieś gotowe rozwiązania takie knx'owej kontroli łącza.

a nawet gdy ktoś włamie się do takiego mostu IP KNX - to pomijając akty "wandalizmu" to co może zrobić? wrzucić obce pakiety w sieć i ją zapchać? - bez przesady - na ile prawdopodobne będzie że ktoś - znajdzie sieć wifi, złamie kod dostępu do sieci, zorientuje się że to knx, odnajdzie jakie grupy adresowe są używane - w każdym bądź razie tym się bym nie przejmował - tym bardziej że to TYMCZASOWE rozwiązanie ;-)

w zasadzie nie chcę bawić się pingami i innymi narzędziami sieciowymi bo w końcu to ma być prosta "sieć" KNX obsługiwana przez "pracowników technicznych niższego szczebla".
poza tym konstruowanie dodatkowych systemów monitoringu magistrali - trochę bez sensu (w tym układzie sieci knx)

moim ideałem byłoby żeby : jak utracę połączenie pomiędzy sieciami KNX (łączonymi przez wifi) - w pokoju konserwatora ma się zapalić lampka i brzęczyk - dlaczego? - ponieważ zabezpieczany w ten sposób moduł nie jest ważny pod względem bezpieczeństwa ale nie wyłączenie tych urządzeń np. na noc generuje poważne koszty eksploatacji - a w końcu "inteligentne" systemy mają pomóc m.in w oszczędzaniu.

poza wszystkim pytanie nieaktualne - znalazłem rozwiązanie :P

pozdrawiam
NCMain

ODPOWIEDZ