programowanie bramy internetowej w ETS

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
dev
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2009, o 16:12

programowanie bramy internetowej w ETS

Post autor: dev » 1 paź 2009, o 12:31

Witam,
W instalacji KNX zamontowana jest brama IP firmy ABB IG/S 1.1. Zależy mi na tym, aby owa bramka wszystkie telegramy przepływające w magistrali przesyłała w obu kierunkach przez Ethernet (protokołem UDP/IP) na zdalny komputer z aplikacją kliencką. Podczas programowania przykładowej instalacji w ETS zrodziło się następujące pytanie:
Jak należy skojarzyć urządzenie z resztą instalacji:
1) bramie IP należy nadać adres grupowy skojarzony tylko z nią,
2) powiązać wszystkie urządzenia w instalacji jednym adresem grupowym?
3) powiązać bramkę z każdym urządzeniem z osobna oddzielnym adresem grupowym?

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: programowanie bramy internetowej w ETS

Post autor: cox » 1 paź 2009, o 22:56

Niestety, nie miałem do czynienia z tym urządzeniem, ale napisze moje przypuszczenia na podstawie DTR i pliku VD:
- wszystkie dostępne obiekty komunikacyjne (w DTR) bramki są jedynie do celów diagnostycznych (no poza datą i czasem)
- bramka IP podobnie jak np złącze USB najprawdopodobniej działa w trybie nasłuchowym, co oznacza, że wszystkie telegramy do niej dochodzą z automatu

Poza tym nic nie rozumiem z rozwiązań 1), 2), 3)
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

dev
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2009, o 16:12

Re: programowanie bramy internetowej w ETS

Post autor: dev » 2 paź 2009, o 11:44

to że dochodzą one z automatu wydaje się logicznie.
Początkowo tak zakładałem, zaprojektowałem instalację nie nadając bramce adresu grupowego, jednak podczas sprawdzania projektu w ETS pod kątem błędów, wykazał on następujący Error: Category: grup adresses, Description: No associations.

Nie wiem czy powinienem i czy mogę takie błędy ignorować. Stąd wysunąłem założenie że jedno z rozwiązań 1,2 lub 3 powinno być prawidłowe.

empireum
Posty: 12
Rejestracja: 3 maja 2009, o 01:29
Lokalizacja: Gdynia

Re: programowanie bramy internetowej w ETS

Post autor: empireum » 10 paź 2009, o 00:24

dev pisze:to że dochodzą one z automatu wydaje się logicznie.
Początkowo tak zakładałem, zaprojektowałem instalację nie nadając bramce adresu grupowego, jednak podczas sprawdzania projektu w ETS pod kątem błędów, wykazał on następujący Error: Category: grup adresses, Description: No associations.

Nie wiem czy powinienem i czy mogę takie błędy ignorować. Stąd wysunąłem założenie że jedno z rozwiązań 1,2 lub 3 powinno być prawidłowe.
Ja również nie używałem takiej bramki, ale moim zdaniem jej działanie nie wymaga własnego adresu grupowego. Według instrukcji:

http://library.abb.com/global/scot/scot ... 0D0201.PDF

bramka działa w trybach route (domyślny), filter (tu możemy filtrować "routowanie" adresów grupowych) oraz block. Zresztą, jak wspomniał wcześniej kolega cox, w dostępnych obiektach komunikacyjnych, nie ma nawet gdzie przydzielić adresu grupowego. Może bramka jest ustawiona w trybie filtrowania i w filtrze jest jest podany adres grupowy, który nie istnieje w projekcie - ETS wykrywa to jako błąd? To już luźne dywagacje ;)

arekgrab
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2009, o 23:00

Re: programowanie bramy internetowej w ETS

Post autor: arekgrab » 8 gru 2009, o 13:16

Witam.

Miałem do czynienia z bramką IP (router) firmy ABB jednak dosyć dawno.
Z tego co pamiętam, zasada działania takiej bramki polega na tym, że konwertuje ona ramki KNX na Ethernetowe używając transmisji multicast-owej.
Nie trzeba przypisywać jej żadnego adresu grupowego. Przypisujemy jej adres fizyczny w celu wgrania do niej aplikacji.
Aplikacja takiej bramki pozwala konfigurować jej ustawienia sieciowe takie jak jej adres IP(statyczny lub uzyskiwany przy pomocy serwera DHCP) w sieci Ethernetowej oraz sposób filtrowania pakietów KNX i Ethernet.
Wystarczy spiąć dwie magistrale KNX przy pomocy dwóch bramek IP i połączyć je poprzez sieć ethernetową i to powinno wystarczyć aby pakiety z jednej magistrali KNX wędrowały do innej. Jeśli w sieci Ethernet mamy router należy zapewnić aby nie blokował on transmisji mutlicast-owej na odpowiednim adresie IP.

Ja przy pomocy takiego rozwiązania zapalałem światło z jednego budynku w innym i działało to bardzo przyzwoicie.

Jeśli popełniłem błąd w wyjaśnieniach proszę mnie poprawić gdyż dawno nie miałem styczności z tematem.

ODPOWIEDZ