Rozdzielnia: jedna czy dwie

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
medenes
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2008, o 12:25
Lokalizacja: Wlkp.
Kontakt:

Rozdzielnia: jedna czy dwie

Post autor: medenes » 17 wrz 2009, o 12:05

Witam grono!

Jestem na etapie planowania instalacji w swoim domku ok 150m.kw. Będzie to parter z poddaszem użytkowym.
Jestem elektronikiem, programistą. W obu uczestniczę zarówno zawodowo jak i hobbystycznie. W EIB jednak mam nadal zerowe doświadczenie. Myślę jednak, że z pomocą kolegów poradzę sobie z zaprojektowaniem instalacji.
Na forum pojawiały się już pytania odnośnie szaf, przewodów itd. Mnie natomiast nurtuje jedno pytanie. Zastanawiam się, czy zastosować jedną szafę rozdzielczą i tam sprowadzić wszelkie przewody, czy rozdzielić na dwie. Jedna na parterze, główna, oraz dodatkowa na piętrze i tutaj wylądowały by wszystkie przewody z tego piętra. Pomijam koszt szafy oraz mniejszej ilości kabli. Myślę, że w całości inwestycji będzie to niezauważalne. Plusem jest niewątpliwie mniejsza ilość kabli przechodzących przez strop. Można zastosować też dodatkowe zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe tylko dla tego piętra. Jak coś padnie to tylko na górze. Nie ma ciemności w całym domu.
Chciałbym zapytać praktyków, jak Wy to robicie. Inna sprawa, to jak powinna być zasilana taka dodatkowa szafa. Czy powinien być dokupiony dodatkowy zasilacz systemowy do obsługi tej części, czy szafa taka może być zasilana z przewodu magistralnego?
Drugi temat. Podobny. Rozdzielacz CO w jednej szafie czy w dwóch? W jednym i drugim rozwiazaniu ilość zastosowanych aktorów i sterowników pozostaje taka sama. Dochodzą tylko rozdzielacz i szafka. Plus dokładnie ten sam. Mniej przewodów idzie na gore. A będzie tam 5 obwodów grzewczych. Moze tylko tylko 2 strefy.

Proszę o opinie.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz (medeneś) Medenecki

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Rozdzielnia: jedna czy dwie

Post autor: Lucius » 17 wrz 2009, o 23:03

medenes pisze:Zastanawiam się, czy zastosować jedną szafę rozdzielczą i tam sprowadzić wszelkie przewody, czy rozdzielić na dwie.
Obydwa rozwiązania są dobre, natomiast ja osobiście preferuję drugie rozwiązanie (z wielu rożnych względów)...

medenes pisze:Inna sprawa, to jak powinna być zasilana taka dodatkowa szafa. Czy powinien być dokupiony dodatkowy zasilacz systemowy do obsługi tej części, czy szafa taka może być zasilana z przewodu magistralnego?
To zależy od projektu i ilości urządzeń KNX...

Myślę, że przy tej wielkości domku, urządzeń nie będzie więcej jak 64, więc można dać zasilacz do RG i stamtąd pociągnąć magistralę do szafy na piętro (można fizycznie dać dwa kabelki, pierwszy jako magistralny i drugi jako awaryjny).

Można by dać na piętro sprzęgło liniowe, po to aby dla czytelności podzielić projekt na parter / piętro, ale przy małej ilości urządzeń i odpowiednim ich nazywaniu również można osiągnąć dobrą czytelność projektu w ETS bez tego sprzęgła, więc uważam to za wydatek typu "bajer".

Od strony elektrycznej można przenieść zabezpieczenia obwodów piętrowych z RG do tej właśnie rozdzielnicy, a nią samą zasilić przewodem 5x6mm2 lub 5x10mm2 (takie rozwiązanie również ma wiele zalet).

Ponadto warto między obiema rozdzielnicami przeciągnąć skrętkę i doprowadzić z zewnątrz sygnał ethernetowy, na wypadek gdyby kiedyś pojawiły się jakieś bramki IP/KNX...

medenes pisze:Rozdzielacz CO w jednej szafie czy w dwóch?
Tutaj to się musi gość od ogrzewania wypowiedzieć. Ale obserwując moich klientów, stwierdzam, że zawsze robią dwie lub więcej i to się generalnie sprawdza...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

medenes
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2008, o 12:25
Lokalizacja: Wlkp.
Kontakt:

Re: Rozdzielnia: jedna czy dwie

Post autor: medenes » 18 wrz 2009, o 09:19

Lucius pisze:
medenes pisze:Zastanawiam się, czy zastosować jedną szafę rozdzielczą i tam sprowadzić wszelkie przewody, czy rozdzielić na dwie.
Obydwa rozwiązania są dobre, natomiast ja osobiście preferuję drugie rozwiązanie (z wielu rożnych względów)...
Z jakich? Podzielisz się uwagami?
Lucius pisze:
medenes pisze:Inna sprawa, to jak powinna być zasilana taka dodatkowa szafa. Czy powinien być dokupiony dodatkowy zasilacz systemowy do obsługi tej części, czy szafa taka może być zasilana z przewodu magistralnego?
To zależy od projektu i ilości urządzeń KNX...
Myślę, że przy tej wielkości domku, urządzeń nie będzie więcej jak 64, więc można dać zasilacz do RG i stamtąd pociągnąć magistralę do szafy na piętro (można fizycznie dać dwa kabelki, pierwszy jako magistralny i drugi jako awaryjny).
Można by dać na piętro sprzęgło liniowe, po to aby dla czytelności podzielić projekt na parter / piętro, ale przy małej ilości urządzeń i odpowiednim ich nazywaniu również można osiągnąć dobrą czytelność projektu w ETS bez tego sprzęgła, więc uważam to za wydatek typu "bajer".
Nie powinno być więcej urządzeń jak 40. Wiec sprzęgło może być zbędne. Na tyle co poznałem ETSa to faktycznie wszystko można tak ponazywać, ze będzie wiadomo co i do czego jest.
Lucius pisze:Od strony elektrycznej można przenieść zabezpieczenia obwodów piętrowych z RG do tej właśnie rozdzielnicy, a nią samą zasilić przewodem 5x6mm2 lub 5x10mm2 (takie rozwiązanie również ma wiele zalet).
Tutaj mam jeszcze wątpliwości. Czy zabezpieczenia dac w jednym miejscu czy rozdzielić je. Pewnie wszystko umieszczę w jednym miejscu. Dla czystości formy.
Lucius pisze:Ponadto warto między obiema rozdzielnicami przeciągnąć skrętkę i doprowadzić z zewnątrz sygnał ethernetowy, na wypadek gdyby kiedyś pojawiły się jakieś bramki IP/KNX...
Kabel ethernetowy będzie niemal wszędzie. Wiec i w szafie tez wyląduje.

Czy w zechciałby się jeszcze ktoś wypowiedzieć? Co z tymi szafami CO? Skłaniam się do rozwiązania z dwiema, ale jest może jakiś argument, który powinien mnie zniechęcić?
Lukasz. Dzieki za Twój czas i uwagi. To jest właśnie to, co daje wartość temu forum.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz (medeneś) Medenecki

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Rozdzielnia: jedna czy dwie

Post autor: Lucius » 18 wrz 2009, o 10:37

medenes pisze:
Lucius pisze:
medenes pisze:Zastanawiam się, czy zastosować jedną szafę rozdzielczą i tam sprowadzić wszelkie przewody, czy rozdzielić na dwie.
Obydwa rozwiązania są dobre, natomiast ja osobiście preferuję drugie rozwiązanie (z wielu rożnych względów)...
Z jakich? Podzielisz się uwagami?
Co do rozdziału instalacji na kilka rozdzielnic tak jak w Kolegi przypadku główną i piętrową to z mojego doświadczenia wynika, że w takim przypadku:
- łatwiej a przez to szybciej i taniej prowadzić instalacje zarówno elektryczną jak i knx,
- mniej kabli w ogóle, ale przede wszystkim mniej kabli w RG co wpływa na czytelność, porządek i ułatwia serwisowanie oraz ew. przeglądy,
- zabezpieczenia dla piętra są pod ręką (jak jakiś RCD wyłączy to nie zasuwamy po schodach do kotłowni na ten przykład, tylko mamy wszystko na piętrze),
- ułatwia to bardzo ew. modyfikacje i rozbudowę instalacji zarówno elektrycznej jak i knx (co przekłada się na mniejsze koszty w przyszłości),
- często też zastosowanie rozdzielnicy na piętrze (poddaszu) zmienia trasy prowadzenia kabli na lepsze (czyt. takie w których kabel jest mniej zagrożony na ew. uszkodzenie mechaniczne w przyszłości - ale to już kwestia dobrego projektu),


PS. Pamiętaj aby zastosować odpowiednio większe rozdzielnice (minimum 50% większe niż aktualnie potrzebne, ja zazwyczaj daję 100% większe), pozwoli to w łatwy sposób rozbudować knx w przyszłości...


Swoją drogą czy całe oświetlenie będzie sterowane KNX ??
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

medenes
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2008, o 12:25
Lokalizacja: Wlkp.
Kontakt:

Re: Rozdzielnia: jedna czy dwie

Post autor: medenes » 18 wrz 2009, o 10:53

Lucius pisze:Co do rozdziału instalacji na kilka rozdzielnic tak jak w Kolegi przypadku główną i piętrową to z mojego doświadczenia wynika, że w takim przypadku:
- łatwiej a przez to szybciej i taniej prowadzić instalacje zarówno elektryczną jak i knx,
- mniej kabli w ogóle, ale przede wszystkim mniej kabli w RG co wpływa na czytelność, porządek i ułatwia serwisowanie oraz ew. przeglądy,
- zabezpieczenia dla piętra są pod ręką (jak jakiś RCD wyłączy to nie zasuwamy po schodach do kotłowni na ten przykład, tylko mamy wszystko na piętrze),
- ułatwia to bardzo ew. modyfikacje i rozbudowę instalacji zarówno elektrycznej jak i knx (co przekłada się na mniejsze koszty w przyszłości),
- często też zastosowanie rozdzielnicy na piętrze (poddaszu) zmienia trasy prowadzenia kabli na lepsze (czyt. takie w których kabel jest mniej zagrożony na ew. uszkodzenie mechaniczne w przyszłości - ale to już kwestia dobrego projektu),
I takich argumentów mi potrzeba!
Lucius pisze:PS. Pamiętaj aby zastosować odpowiednio większe rozdzielnice (minimum 50% większe niż aktualnie potrzebne, ja zazwyczaj daję 100% większe), pozwoli to w łatwy sposób rozbudować knx w przyszłości...
OK, dzięki. Wszystko się okaże jak będę wiedział ile modułów będę potrzebował.
Lucius pisze:Swoją drogą czy całe oświetlenie będzie sterowane KNX ??
Tak. Plan jest taki, aby całe oświetlenie zeszło do RG i rozdzielni na piętrze. O całym projekcie napiszę w oddzielnym wątku aby poddać się ocenie i krytyce :). Muszę tylko usiąść i dokładnie to rozpisać (i rozrysować)
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz (medeneś) Medenecki

przemek
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2008, o 17:31

Re: Rozdzielnia: jedna czy dwie

Post autor: przemek » 14 lis 2009, o 20:41

witam

Jak w domu jest poddasze/piętro to nie może być jeden rozdzielacz CO na cały dom. Wynika to z ograniczeń co do długości pętli . . . ale co to ma za znaczenie, przecież to sprawa gościa od ogrzewania :)

Nie instaluj sprzęgła liniowego jeśli nie jest potrzebne. To nie jest żaden bajer tylko rozwiązanie na problemy np w związku z ilością urządzeń. A o czymś takim jak "stosowanie sprzęgła liniowego dla czytelności projektu" jak najszybciej zapomnij :)

Co do rozdzielnicy, dwie czy jedna? Elektryk będzie wolał dwie rozdzielnice ze względu na bardzo dużą ilość przewodów i związane z tym problemy prowadzenia przewodów z piętra na parter (w przypadku jednej rozdzielnicy). I nie trzeba się temu dziwić bo to strasznie ciężka robota.
Dla Ciebie jako programisty i przyszłego serwisanta zdecydowanie lepsza jest jedna rozdzielnica z wszystkimi elementami systemu.
W większości budynków w których instaluje system EIB/KNX jest jedna rozdzielnica.

Co do ilości miejsca w rozdzielnicy - po prostu policz ile pól jest Ci potrzeba, załóż jakiś zapas i dobierz odpowiednią rozdzielnicę. O zapasie 50% zapomnij , aby zapełnić taki zapas trzeba by przerabiać całą instalację :D

Pozdrawiam i powodzenia! :)

ODPOWIEDZ