Złączki do magistrali

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
pekelo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2009, o 22:23

Złączki do magistrali

Post autor: pekelo » 2 lip 2009, o 22:33

Witam!
Zaczynam dopiero zabawę z KNX i już mam pierwszy problem. Czym łączyć i rozgałęziać magistralę (nie lubię lutować :)? Znalazłem WAGO dedykowane do EIB (Winsta grupa 893) ale cena jak za złoto. Czy jest coś tańszego???

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Złączki do magistrali

Post autor: Lucius » 3 lip 2009, o 01:40

pekelo pisze:Czy jest coś tańszego???
Raczej nie... Przynajmniej mi nic o tym nie wiadomo!

Natomiast tak z innej strony patrząc, koszt tej złączki to ułąmek kosztów w porównaniu z urządzeniami... Ogólnie KNX nie należy do tanich!
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

pekelo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2009, o 22:23

Re: Złączki do magistrali

Post autor: pekelo » 3 lip 2009, o 10:12

50 gniazd, 50 wtyczek i 25 trójników to 1800 zł. Czy są inne firmy oprócz Wago??

Piniowroclaw
Posty: 1
Rejestracja: 3 lip 2009, o 10:19

Re: Złączki do magistrali

Post autor: Piniowroclaw » 3 lip 2009, o 10:21

Witam,mozesz zastosowac tradycyjne zlaczki ktore uzywasz do laczenia z urzadzeniem.
ABB lub Merten

pekelo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2009, o 22:23

Re: Złączki do magistrali

Post autor: pekelo » 3 lip 2009, o 22:59

Czy ktoś korzystałze złączek WAGO Mikro EIB http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-53 ... k-2632.htm
Jaka jest różnica (poza ceną) pomiędzy WAGO Mikro EIB a normalną Wago Mikro??

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Złączki do magistrali

Post autor: Lucius » 4 lip 2009, o 16:44

pekelo pisze:50 gniazd, 50 wtyczek i 25 trójników to 1800 zł. Czy są inne firmy oprócz Wago??
Kolega chyba pisze o czymś innym, bo złączki do knx to złączki do knx i tyle... Nie ma tam gniazd, wtyków i trójników... W zasadzie złączki do knx to "wtyki żeńskie"...

To co Kolega podaje w ostatnim linku to są zwykłe złączki wago do knx i ja osobiście nigdy się nad tym nie zastanawiałem, brałem jakie były i nie wnikałem ani w cenę ani tym bardziej w numer katalogowy...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

pekelo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2009, o 22:23

Re: Złączki do magistrali

Post autor: pekelo » 6 lip 2009, o 11:35

Lucios chodziło mi o złączki http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-53 ... k-4375.htm które są drogie bajońsko. Natomiast Micro EIB to tańsza alternatywa. Tylko ostatnie pytanie dotyczyło jaka jest różnica pomiędzy Micro a Micro EIB

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Złączki do magistrali

Post autor: Lucius » 7 lip 2009, o 18:06

Kolego pekelo, nigdy nie używałem takich złączek jak Kolega podał w ostatnim linku... Zawsze używałem złączek (a tak naprawdę to wtyków) http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-53 ... k-2632.htm, i korzystałem z nich nawet do łączenia rozgałęziania magistrali - do takiej kostki mieszczą się 4 dwu-parowe przewody...

To z którego rozwiązania Kolega skorzysta zależy od potrzeb... Jeśli wymagania nie są wygórowane to "zwykłe kostki KNX" wystarczają aż nadto...
pekelo pisze:...jaka jest różnica pomiędzy Micro a Micro EIB
Poza funkcjonalną, nie ma żadnej różnicy... Dla urządzeń KNX to jeden pieron jaki system łączeniowy będzie użyty o ile spełnia parametry (czyli inaczej mówiąc jest do tego certyfikowany)... A dla Kolegi to kwestia wygody, przyszłościowych możliwości rozbudowy oraz kwestia taka, że jest to bajer, za który można wydrzeć więcej kasy od inwestora ;)



PS. Nazwa EIB została wycofana z użytku, do końca tego roku można się jeszcze posługiwać nazwą przejściową KNX/EIB, ale już od nowego roku obowiązuje po prostu KNX :D
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

pekelo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2009, o 22:23

Re: Złączki do magistrali

Post autor: pekelo » 7 lip 2009, o 19:57

Dzięki! właśnie mi o taką odpowiedź chodziło :D

ODPOWIEDZ