Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
jakubsan
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2009, o 02:30

Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Post autor: jakubsan » 11 cze 2009, o 01:34

Jak w temacie pytanie brzmi ile mogę przypisać adresów grupowych do jednego obiektu urządzenia, a chodzi o to że potrzebowałbym Obiekt Movement (czujnika ruchu lub Presence czujnika Obecności) przypisać do 2 rożnych grup. ETS pozwala na przypisanie ale później i tak to nie działa przynajmniej na przykładzie który próbowałem Sphinx 330 i RMG 4S

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Post autor: Lucius » 11 cze 2009, o 09:38

Normalnie każdy obiekt może należeć do wielu grup adresowych... Pewnie producenci muszą się wypowiedzieć jaka jest górna granica (no bo jest choćby ze względu na pamięć), ale mi dla kilkunastu grup działało ok...

Jest jeden szczegół (dotyczący flag) który mnie zastanawia i przetestuję go jutro, wiec proszę o cierpliwość... Poza tym można spróbować odwrotnej koncepcji tworzenia grup ale z tym samym efektem końcowym...

Podam na przykładzie rolet:
Mamy 10 rolet, 10 przycisków indywidualnego sterowania oraz 1 sterowania grupowego... Tworzymy 10 grup sterowania indywidualnego i...
- opcja 1: tworzymy grupę sterowanie centralne, dodajemy do niej obiekty wszystkich rolet i obiekt przycisku sterowania centralnego,
- opcja 2: obiekt przycisku sterowania centralnego dodajemy do każdej grupy indywidualnej...


Wygląda na to, że Kolega korzysta z opcji 2 - nigdy z takiego stylu nie korzystałem dlatego, pisałem po wyżej, że muszę to przetestować, jak wyglądają telegramy na magistrali, ale wydaje mi się, że powinno i tak działać... Opcja 1 jest sprawdzona w 100%...


[Dodane]
Jednak mi się źle wydawało... Poprawna i sensowna jest tylko 1 koncepcja. Rozwiązanie opisane w opcji 2 nie będzie działać prawidłowo. Wyjaśnienie w kolejnych postach...
Ostatnio zmieniony 23 lip 2009, o 14:32 przez Lucius, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

jakubsan
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2009, o 02:30

Re: Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Post autor: jakubsan » 11 cze 2009, o 13:41

No właśnie była to opcja 2 jeden obiekt czujnika ruchu do wszystkich grup niestety wysyła telegramy tylko do jednej tej z najniższym adresem podglądałem za pomocą BUS Monitra być może z przyciskami jest trochę inaczej ale dla tego czujnika jest telegram idzie tylko do 1 grupy.



TO może podam cały problem może będzie łatwiej, a na pewno ciekawiej
Garaż w którym mamy 4 obwody oświetlenia (na RMG 4S Theben), przycisk 4 klawiszowy (np alpha nea 6117 ABB) i do tego czujnik obecności Gira komfort.
Układ ma działać następująco
1 po wejściu do garażu czujnik załącza wszystkie obwody
2 jeśli stwierdzimy że jest to za dużo mamy możliwość wyłączenia dowolnego obwodu
3 oczywiście możemy go również ponownie włączyć

do tego momentu wszystko mogę zrobić dając 5 grup
1 główna - obiekt z RMG Central switching
+ obiekt z czujnika obecności output 1
2 left przycisk Rocker left + obiekt RMG Chanel 1 - Input in AND gate
3 midleft przycisk Rocker midleft + obiekt RMG Chanel 2 - Input in AND gate
4 midright przycisk Rocker midright + obiekt RMG Chanel 3 - Input in AND gate
5 right przycisk Rocker right + obiekt RMG Chanel 4 - Input in AND gate
Stosując bramki And mogę włączać i wyłaczączać oświetlenie mając pewność że CZUJNIK OBECNOŚCI ZA CHWILE NIE WŁĄCZY GO PONOWNIE WYKRYWAJĄC MÓJ RUCH oczywiście przyciski muszą być pierwotnie ustawione na "ON" tak aby na jednym wejsciu bramki AND była od razu "1", a czyjnik ruchu mógł załączyć obwody dając drugą "1"

Cały mój problem polega na tym ze jeśli któryś obwód WYŁĄCZYMY (przyciskiem day bramce AND "0") i wyjdziemy z garażu to po ponownym wejściu ten obwód już się nie ZAŁĄCZY (bramka na jednym wejsciu będzie mieć "0") Potrzebuje takie rozwiązanie które załączy ponownie wszystkie obwody mimo ze zostawię jeden lub nawet kilka wyłączonych

Czytając twojego posta powyżej wpadłem na pomysł, aby użyć drugie wyjście z czujnika ruchu (ma 2, output 1 i 2) i stworzyć nową grupę
6 reset obiekt output 2 czujnika ruchu + wszystkie 4 wejscia RMG Input in AND gate

do tego w wyjściu 2 czujnika obecności wyłączyć telegram pojawiający się
przy wykryciu ruchu i ustawić tylko wysyłanie
telegramu po zakończeniu wykrywania ruchu (jest możliwość aby ten telegram
był "ON") w ten sposób ustawię wejścia bramek AND na "1" i po ponownym
wejściu "output 1" czujnika obecności da drugą "1" i znów załączy wszystkie
obwody


CO o tym myślicie może jest jakiś łatwiejszy sposób ???

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Post autor: cox » 11 cze 2009, o 20:12

Lucius pisze:Normalnie każdy obiekt może należeć do wielu grup adresowych... Pewnie producenci muszą się wypowiedzieć jaka jest górna granica (no bo jest choćby ze względu na pamięć), ale mi dla kilkunastu grup działało ok...

Jest jeden szczegół (dotyczący flag) który mnie zastanawia i przetestuję go jutro, wiec proszę o cierpliwość... Poza tym można spróbować odwrotnej koncepcji tworzenia grup ale z tym samym efektem końcowym...

Podam na przykładzie rolet:
Mamy 10 rolet, 10 przycisków indywidualnego sterowania oraz 1 sterowania grupowego... Tworzymy 10 grup sterowania indywidualnego i...
- opcja 1: tworzymy grupę sterowanie centralne, dodajemy do niej obiekty wszystkich rolet i obiekt przycisku sterowania centralnego,
- opcja 2: obiekt przycisku sterowania centralnego dodajemy do każdej grupy indywidualnej...


Wygląda na to, że Kolega korzysta z opcji 2 - nigdy z takiego stylu nie korzystałem dlatego, pisałem po wyżej, że muszę to przetestować, jak wyglądają telegramy na magistrali, ale wydaje mi się, że powinno i tak działać... Opcja 1 jest sprawdzona w 100%...

czasem lepiej sie nie wypowiadać jak się nie zna odpowiedzi, a poza tym powinni tego uczyć na szkoleniu certyfikowanym...
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

jakubsan
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2009, o 02:30

Re: Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Post autor: jakubsan » 11 cze 2009, o 21:39

Do kolegi cox'a
czasem lepiej sie nie wypowiadać jak się nie zna odpowiedzi, a poza tym powinni tego uczyć na szkoleniu certyfikowanym...
Rozumiem że to kolega nie ma nic do do dodania, a poza tym nie wszystkich stać na takowy kurs. Np. mnie studenta

Marek
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2008, o 00:51
Lokalizacja: Lublin

Re: Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Post autor: Marek » 11 cze 2009, o 22:31

Ma Kolega rację. Nie wszystkich stać na odbycie kursu, a to, że studenci i nie tylko interesują się systemem KNX powinno być tutaj raczej chwalone. Nie ma głupich pytań. Ich poziom często zależy od aktualnej wiedzy pytającego. Jeżeli ktoś nie chce odpowiedzieć to niech przynajmniej nie krytykuje. Życzę wszystkim postępów w zgłębianiu KNX.
Marek Horyński

KNX Partner nr. 9469

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Post autor: Lucius » 12 cze 2009, o 00:03

Ehh... Nie ma się co wzruszać...

W każdym razie sprawdziłem w praktyce i upewniłem się... Obiekt jako taki może należeć to wielu grup adresowych (ilość grup zależy od wewnętrznej pamięci urządzenia i jest różna dla różnych urządzeń). Jeśli jest to obiekt "odbierający" telegram to będzie on działał prawidłowo dla każdej grupy. Jeśli jest to obiekt "nadający" telegram to będzie pomimo należenia do wielu grup działał tylko w tej dla której ma ustawioną wartość "Sending" - czyli w praktyce wyśle telegram z adresem grupowym grupy dla której opcja Sending jest ustawiona.

(Opcja "sending" jest ustawiana automatycznie dla pierwszej grupy do której dodamy obiekt komunikacyjny, ale możemy to zmienić klikając na ten obiekt w innej grupie prawym przyciskiem myszy - jest w menu "Set Sending")

Czemu tak jest nie wiem... W praktyce nie zwróciłem nigdy uwagi na ten mankament ponieważ, jak już pisałem powyżej zawsze używałem stylu opisanego w "opcji 1"...


W podręczniku KONNEX (Polskie tłumaczenie) znalazłem tylko jedną wzmiankę na ten temat (na stronie 7/25):
Podręcznik KONNEX - str. 7/25 pisze:Przy pomocy adresów grupowych łączone ze sobą mogą być tylko obiekty o tych samych wielkościach. Do jednego obiektu komunikacyjnego przypisanych może być do kilku adresów grupowych, z czego tylko jeden może być tak zwanym adresem grupowym wysyłanym.

Podsumowując: należy zrobić grupę sterowania centralnego i dodać do niej obiekt czujnika ruchu oraz odpowiednie obiekty aktorów...

-------------------------------------------------
jakubsan pisze:Układ ma działać następująco
1 po wejściu do garażu czujnik załącza wszystkie obwody
2 jeśli stwierdzimy że jest to za dużo mamy możliwość wyłączenia dowolnego obwodu
3 oczywiście możemy go również ponownie włączyć...
W zasadzie zamiast bramek AND korzystałbym z obiektów "Disable", które pojawią się zarówno dla aktorów jak i sensorów po odpowiedniej konfiguracji w "Edit Parameters" - wiem z praktyki, że w urządzeniach Mertena są takie obiekty, nie wiem czy są w innych urządzeniach, ale może to sobie Kolega łatwo sprawdzić lub podesłać mi aplikacje urządzeń z których korzysta...

jakubsan pisze:... Cały mój problem polega na tym ze jeśli któryś obwód WYŁĄCZYMY (przyciskiem day bramce AND "0") i wyjdziemy z garażu to po ponownym wejściu ten obwód już się nie ZAŁĄCZY (bramka na jednym wejsciu będzie mieć "0") Potrzebuje takie rozwiązanie które załączy ponownie wszystkie obwody mimo ze zostawię jeden lub nawet kilka wyłączonych...
I jest to bardzo dobre zachowanie, no bo skąd system ma wiedzieć, że wyszliśmy już z garażu "na dobre" a nie powiedzmy za róg śmieci wyrzucić??

Ja osobiście uważam, że jak wyłączyłem jakiś obwód bo za jasno było, to można założyć, że następnym razem też tak będę uważał, a jak mi się zmieni zdanie to sobie go włączę...

Ale jeśli Kolega chce zostać przy tym rozwiązaniu to podłączyłbym system pod automatyczną bramę - zamknięcie bramy resetuje układ... Lub dorzuciłbym do systemu zegar, który w połączeniu z czujką obecności, odliczałby czas nieobecności i po np. 10minutach resetowałby przyciski - ale nigdy w praktyce nie łączyłem zegara z czujnikiem obecności więc nie wiem jak to zrobić... Być może sam czujnik ma wbudowaną podobną funkcję... Jeśli mi Kolega podeśle aplikację tego konkretnego czujnika to zerknę w parametry.
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile adresów grupowych do jednego obiektu?

Post autor: Darek Sztengert » 18 cze 2009, o 21:12

Witam!
Sensor w obiekcie komunikacyjnym wysyła zawsze tylko jeden adres grupowy (Sending). Spowodowane jest to przede wszystkim, że gdyby powiedzmy miał kilkanaście takich adresów wysyłanych to „zablokował by” magistralę na zbyt długi czas...
Ponadto adresy grupowe mogą być różnego typu (długość telegramu), a należy jednoznacznie zdefiniować funkcję sensora...

Jeśli chodzi o tą logikę łączenia, to... nie wiem, czy dobrze zrozumiałem problem, ale... może wystarczy zastosować wyższy priorytet na łącznikach (jeśli włączę manualnie światło będzie się świeciło ciągle, łącznik stabilny)...
Można też dodać funkcję czasową, żeby ta opcja funkcjonowała jakiś czas (Presence timer)...
Gdy wychodząc z garażu „wyłączymy” priorytet – czujki znów będą sterowały systemem oświetlenia...
Czy o to chodzi?

Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

ODPOWIEDZ