Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
Janni
Posty: 17
Rejestracja: 5 maja 2009, o 22:40

Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: Janni » 19 maja 2009, o 18:45

Witam,
Jak w praktyce rozwiązuje się sterowanie klimatyzacją w sali konferencyjnej łączonej z kilku mniejszych?
W sytuacji gdy poszczególne moduły (mniejsze pomieszczenia) są wydzielone nie ma pewnie problemu - steruje się każdym wymiennikiem osobno z włącznika z termostatem.
Czy w przypadku łączenia sal ze sobą można "zrównoleglić" poszczególne termostaty tak, by z dowolnego końca sali można było ustawić temperaturę w całym pomieszczeniu (sterować jednocześnie wymiennikami)?
Mam prośbę o naprowadzenie - teoretyzuję nieco (praca inżynierska) i nie chciałbym pójść totalnie "w maliny".
Pozdrawiam,
Janek

empireum
Posty: 12
Rejestracja: 3 maja 2009, o 01:29
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: empireum » 24 maja 2009, o 01:15

Witam,

Ciekawe zagadnienie, zanim odpisze jakiś profesjonalista, to pozwolę sobie zapytać - a gdzie po otwarciu ścianek działowych w sali konferencyjnej będzie mierzona temperatura? System musi zmierzać do wartości zadanej temperatury w termostacie, ale jeśli przed otwarciem niektóre pomieszczenia były chłodzone a inne nie, to później powstanie stan nieustalony (przez jakiś czas). Wydaje mi się, że najprościej byłoby użyć systemu klimatyzacji VRV, do tego podpiąć bramkę LON<->EIB (np. IntesisBox LON Node) a potem tak sterować indywidualnymi odbiornikami (pomiar temp. w odbiorniku a nie termostacie) aby uzyskać średnią temperaturę o wartości zadanej na termostacie z załączonym adresem grupowym - to chyba powinno być technicznie do zrealizowania.
Sam jestem ciekaw, może ktoś jeszcze ten temat rozwinie :)

Janni
Posty: 17
Rejestracja: 5 maja 2009, o 22:40

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: Janni » 25 maja 2009, o 21:35

Witam,
Myślałem o rozwiązaniu jak poniżej:

Dwie sale konferencyjne S1, S2. Termostaty (przyciski wielofunkcyjne) T1, T2, klimatyzatory AC1, AC2.
Wybieramy na "mastera" salę konferencyjną S1.
W trybie Dual (dwie sale połączone w jedną) S1 steruje odpowiednio aparatami w obydwu salach, przyciski w sali S2 są nieaktywne (naciśnięcie czegoś na przycisku T2 powoduje wyświetlenie komunikatu "Sterowanie połączonych sal na terminalu sali pierwszej").
I tu wydaje mi się sensownym - zadanie temperatury na T1 powoduje ustawienie AC1 i AC2 na dążenie do tej temperatury, przy czym sterowanie AC1 i AC2 następuje wciąż przy wykorzystaniu termostatów T1, T2, z tym że wartość zadana jest nadawana z T1.

Mam nadzieję że nie namieszałem za mocno w powyższym opisie..
Mam jeszcze prośbę o pomoc - jak funkcjonalność zbliżoną do powyższej można zrealizować w ETS? Jakich elementów których producentów można wykorzystać?

Nie zamierzam tworzyć nikomu konkurencji, muszę napisać pracę inżynierską, i to sprawnie :)
Pozdrawiam,
Janek

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: Lucius » 26 maja 2009, o 00:14

Janni pisze:...sali konferencyjnej łączonej z kilku mniejszych?
A ja tego nie rozumiem, o co chodzi z tym łączeniem... klocki lego ?? Mógłby mi Kolega sprawę wyjaśnić...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Janni
Posty: 17
Rejestracja: 5 maja 2009, o 22:40

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: Janni » 26 maja 2009, o 16:46

Witam,
Łączenie sal konferencyjnych spotyka się coraz częściej w biurach/centrach konferencyjnych. Obszar np. połowy piętra podzielony jest na 4 sale konferencyjne, z tym że środkowe ściany są składane - to umożliwia dopasowywanie się do potrzeb klientów - jeśli ktoś zamawia salę na 30 osób to mamy takich np 4 do zaoferowania. Ale można również zaoferować dwie po 60 osób, albo jedną dużą na 120 osób.
Tematem mojej pracy inż jest zaprojektowanie sterowania do takiego układu - dla uproszczenia przyjąłem dwie małe z możliwością łączenia w jedną dużą.
I o ile mniej więcej wiem czym sterować światłem/roletami, to nie mam pojęcia jak się zabrać za ustawianie temperatury w pomieszczeniach.
Pozdr,
Janek

Janni
Posty: 17
Rejestracja: 5 maja 2009, o 22:40

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: Janni » 9 cze 2009, o 19:20

Już wiem, czym sterować klimakonwektor - i odpowiedź na to uzyskałem zupełnie z innej strony. Czyżby Koledzy mieli tak dużo zleceń i pracy że nie są w stanie odpowiedzieć greenhornowi na trywialne (dla niego jedynie trudne) pytania?
Pogratulować jedynie ruchu w biznesie :)
Pozdrawiam serdecznie, Janek

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: Lucius » 9 cze 2009, o 19:35

Kolego Janni proszę nie mieć żalu... Nie miałem czasu w temat się zagłębić to nie odpowiedziałem... Ale skoro jest już Kolega mądrzejszy o nowe doświadczenia, to może warto się nimi podzielić "dla potomnych", być może ktoś za jakiś czas też będzie szukał takich informacji...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Janni
Posty: 17
Rejestracja: 5 maja 2009, o 22:40

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: Janni » 19 cze 2009, o 23:22

Spokojnie, to raczej lekka nutka ironii była - do żalu jeszcze hektary.. :)
Fancoil actuator sie urządzenie nazywa - jest tego kilka odmian, zastanawiam się pomiędzy tym:
http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... 7R0011.htm
a tym:
http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... 8R0011.htm

Oczywiście nie mam pojęcia jak taki fancoil actuator pożenić w ETS z tritonem z termostatem na ten przykład...
Tak więc raczej sterowanie klima mi odpadnie z projektu..

Pozdrawiam przedweekendowo,
Janek.

empireum
Posty: 12
Rejestracja: 3 maja 2009, o 01:29
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: empireum » 22 cze 2009, o 17:04

Janni pisze:Spokojnie, to raczej lekka nutka ironii była - do żalu jeszcze hektary.. :)
Fancoil actuator sie urządzenie nazywa - jest tego kilka odmian, zastanawiam się pomiędzy tym:
http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... 7R0011.htm
a tym:
http://www.knx-gebaeudesysteme.de/sto_g ... 8R0011.htm
Jeden jest do systemu dwu rurowego, drugi do systemu cztero rurowego. Różnica taka, że w pierwszym przypadku jest centralnie przełączane chłodzenie lub grzanie (przy połączeniu szeregowym klimakonwektorów) a w drugim przypadku można wybrać chłodzenie w jednym pomieszczeniu a grzanie w innym, więc każdy może działać niezależnie.
Janni pisze: Oczywiście nie mam pojęcia jak taki fancoil actuator pożenić w ETS z tritonem z termostatem na ten przykład...
Tak więc raczej sterowanie klima mi odpadnie z projektu..

Pozdrawiam przedweekendowo,
Janek.
W KNX Advanced Course Documentation na temat sterowania fancoil jest "aż" półtorej strony informacji ;) Lepiej już zostać przy dokumentacji produktowej. Co do ideii sterowania - termostat (regulator) podaje wartość zadaną i tryb (chłodzenie/grzanie) lub ustawia tryb automatyczny. Na tej podstawie fancoil steruje zaworem (np. PWM) i trzema prędkościami wentylatora w klimakonwektorze (zakładając najprostszy przypadek - dwu rurowy). W trybie automatycznej pracy na początku otwiera się tylko zawór, jak to nie zapewni właściwej temperatury to załączają się (changeover lub step control) odpowiednie "prędkości" pracy wentylatora. Ustawienie odpowiednich limitów na załączanie się wybranych prędkości wentylatora odbywa się na etapie parametryzacji i to w zasadzie jest ta trochę trudniejsza część :) Sam się zastanawiam nad zastosowaniem klimakonwektorów w domu, więc może i mnie ten temat w praktyce dotknie, ale póki co to mogę jedynie wskazać gdzie trzeba szukać. Przy ew. realizacji praktycznej, warto też zwrócić uwagę, że sterowanie PWM zaworem klimakonwektora wygeneruje dużą liczbę przełączeń i sam producent poleca wykorzystanie aktorów z serii ES/S (ciche i bardziej trwałe).

Przy okazji, na 244 stronie wspomnianej książki jest prosty przykład jeśli chodzi o logikę sterowania oświetleniem w zależności od otwarcia/zamknięcia ściany działowej w sali konferencyjnej. Mimo pewnych zastrzeżeń, polecam obie książki z Basic/Advanced Course, jak na razie są to jedne wartościowe podręczniki o KNX spośród wszystkich jakie przeczytałem.

CivAS
Posty: 8
Rejestracja: 21 maja 2009, o 12:46

Re: Sterowanie klimatyzacją sali konferencyjnej..

Post autor: CivAS » 15 lis 2009, o 13:45

Witam, teraz ja potrzebuje informacji na temat regulacji temp. w sali/salach konferencyjnych (również praca inżynierska). Powyższe wypowiedzi mocno mnie naprowadziły jednak nurtuje mnie kilka szczegółów. Mianowicie nie rozumiem dlaczego mówimy o dwu- i cztero-ruruwych systemach. Przecież zarówno powietrze ciepłe jak i zimne można puścić przez jedna rurę, a w przypadku dwóch sal wystarczą dwie rury.
Ogólnie to całą drogę obiegu powietrza widzę tak, że mamy wentylator z regulowaną prędkością działania, następnie są grzałki załączane w momencie zapotrzebowania na ciepłe powietrze i później dwa zawory na wlotach do rur prowadzących do obu sal. Czy tak się to realizuje?
Właśnie sobie uświadomiłem, że chcąc umożliwić grzanie w jednym pomieszczeni i chłodzenie w drugim potrzebujemy dwa wentylatory i najlepiej aby jeden odpowiadał za ciepłe powietrze (grzałki na wyjściu) a drugi za chłodne (może nawet z klimatyzatora) - pozwoli to uniknąć bezwładu elementu grzewczego (mam namyśli sytuacje kiedy najpierw grzejemy a zaraz potem musimy chłodzić i nie jesteśmy w stanie bo grzałka ma wciąż wysoką temp.). I tu pojawia się chyba odpowiedź dlaczego mamy 4 rury - po dwie na ciepłe i zimne powietrze do obu pokoi. Jeśli mogę to proszę forumowiczów o potwierdzenie racji lub dalszą pomoc w zrozumieniu.
Wpadłem jeszcze na jeden pomysł pozwalający użyć jednego wentylatora - powietrze z niego jest najpierw rozdzielane na kanały: do grzania i chłodne (wymienniki ciepła) i później dopiero rozdzielamy je na konkretne pomieszczenia.
Prócz tego należy uzależnić moc wentylatora od ilości otwartych zaworów (od poziomu zapotrzebowania na powietrze w salach).

W sumie to moje powyższe myśli można sobie zrealizować jeśli działamy na PLC, jednak do KNX powstają już konkretne rozwiązania i właśnie chciałbym prosić wszystkich forumowiczów o pomoc w zrozumieniu działania tych konkretnych urządzeń.

Jeśli chodzi o sterowanie zwykłymi, małymi klimatyzarotami (po jednym na pomieszczenie) to pomyślałem, że sygnały z termostatów (T1, T1) można by przepuszczać przez moduł logiczny i on w zależności od zmiennej binarnej określającej układ sal przydzielał by każdy termostat do swojego klimatyzatora (AC1, AC2) lub uśredniał by wartość i sterował oba klimatyzatory tak samo (gdy sale są połączone).

Może konkretniejsze pytania pomogą zmobilizować do odpowiedzi:
1. Jakie starowanie zapewnia ten aktor (fancoil) - czy i iloma zaworami staruje, jak steruje, z jakimi klimakonwektorami współpracuje?
2. W jaki sposób taki klimakonwektor rozwiązuje problem sterowania temperaturą w połączonych salach konferencyjnych?
3. Czy element logiczny może działać tak jak opisałem akapit wyżej??

Generalnie to tematem mojej pracy jest inteligentna instalacja elektryczna w ośrodku konferencyjnym (KNX) i problem utrzymania temp. przy wykorzystaniu KNX jest w mojej sytuacji kluczowy. Stąd też moje zainteresowanie tematem.

Bardzo proszę o pomoc - prace muszę oddać do końca roku

ODPOWIEDZ