Instalacja

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
Slawek
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:23

Instalacja

Post autor: Slawek » 17 maja 2009, o 21:36

Witam

Nie jestem elektrykiem, generalnie jestem osoba typu green z tego tematu, ale w najblizszym czasie tj do miesiaca u mnie w nowo budowanym domu bedzie robiona instalacja elektryczna, I w zwiazaku z tym chcialem wykonac sobie tzw przygotowke pod instalacje EIB/KNX, tzn poprowadzic tylko przewody,Oczywiscie beda to wykonywac elektrycy,ale na samym poczatu interesuje mnie rozlozenie przewodow, pod inteligente rozwiazanie dla instalacji oswietleniowej,rolety, czujniki ruchu ,TV-AV,ogrzewanie.I szukam odpowiedzi dla takich pytan.

Jaki rodzaj kabla, -model/typ?
jak wyglada podstawowy schemat instalacji,



Dziekuje za informacje.


Slawek

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Instalacja

Post autor: Lucius » 17 maja 2009, o 21:57

Pytanie rzeka... Pisania jest raczej sporo na co niestety nie mam czasu w najbliższym okresie... Na jakieś konkretne pytanie mogę odpowiedzieć...

Ogólnie mogę powiedzieć, ażeby wszędzie (każdy punkt elektryczny i teletechniczny) doprowadzić przewód magistralny certyfikowany dla KNX J-Y(St)Y 2x2x0,8 mm2 (PYCYM 2x2x0,8) (dwuparowa skrętka ekranowana TP – nie mylić z skrętką komputerową!). Z takiego rozwiązania da się później zrobić prawie wszystko w KNX, ale będzie to dość drogie w przyszłości rozwiązanie...

Przygotowując obiekt pod inteligentną instalację należy dopilnować wielu szczegółów m.in. rozdzielnice elektryczne powinny być odpowiednio większe, podział obwodów elektrycznych powinien być tak rozplanowany aby umożliwiał późniejsze niezależne sterowanie, puszki instalacyjne pod osprzęt powinny być typu głębokiego i koniecznie z możliwością montażu osprzętu wkrętami, przewód magistralny powinien pojawić się we wszystkich punktach centralnych dla różnych mediów, przy prowadzeniu okablowania KNX należy uwzględnić kwestię długości magistrali, odległości urządzeń, ilości urządzeń, i wiele, wiele innych...

Dlatego uważam, że chcąc zaplanować instalację mądrze, tzn. tak aby była funkcjonalna i jednocześnie ekonomiczna, należy nawiązać współpracę z lokalnym integratorem, który zobaczy zarówno projekty jak i obiekt... Taki integrator doradzi, przygotuje plany i ew. podejmie się nadzoru nad wykonaniem - jeśli będzie trzeba - , a na samym końcu system zaprogramuje i uruchomi...

Jeśli nie ma Kolega doświadczenia to i tak prędzej czy później będzie musiał skorzystać z pomocy integratora - więc lepiej zrobić to wcześniej, ponieważ sumarycznie będzie to tańsze niż nauka na własnych błędach...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Slawek
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:23

Re: Instalacja

Post autor: Slawek » 18 maja 2009, o 17:45

Zakladam ze chce zrobic pierwszy etap polozyc tylko kable tak aby w przyszlosci nie niszczyc wiekszosci domu, tylko wykonac ewentualnie konieczne zmiany.Okablowanie planuje zrobic w domie jednorodzinnym (powieszchnia ok 200/m2 parterowka w poddaszem)

1.Gdzie kupic skretke i jaka, czy do wszystkich punktow stosuje sie taka sama skretke, ?

2.Czy wszystkie kable np z gniazdek elektrycznych , rolet, wylacznikow nasciennych, elektrozaworow, czujek, prowadzimy w jedno wspolne miejsce tj rozdzielnica i czy do kazdego z osobna punktu ma byc doprowadzony jeden kabel, lub czy jest mozliwosc laczenia ?

3.W przypadku oswietlenia doprowadzic nalezy doprowadzic przewod eib do wylacznika nasciennego czy do lampy?


Obecnie chcialbym jak najnizszym kosztem przygotowac instalacje pod EIB.

Dziekuje za informacje.


PS. Kto w Krakowie jest integratorem EIB?

Slawek

ODPOWIEDZ