Sterowanie roletami

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
riddler
Posty: 1
Rejestracja: 6 mar 2009, o 02:53

Sterowanie roletami

Post autor: riddler » 6 mar 2009, o 03:04

Witam
Proszę mi wyjaśnić czym różni się sterowanie roletami za pomocą wyjścia binarnego, a wyjścia roletowego
Dzięki

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Sterowanie roletami

Post autor: cox » 6 mar 2009, o 13:32

masz zabezpieczenie jednoczesnego pojawienia się fazy na sygnale roleta góra i roleta dół. Czyli nie ma opcji żeby silnik jednocześnie chciał jechać do góry i w dół co mogłoby spowodować jego uszkodzenia. Nie wiem czy to zabezpieczenie jest jedynie softwaerowe czy hardwareowe. Poza tym software'owo możesz parametryzować max czasy jeżdżenia w dół i korektę do góry (grawitacja powoduje, że czasy się różnią) oraz pozycjonowanie rolety czy żaluzji. Wysyłając roleta w stan 30% ciężko by było na wyjściach binarnych uzyskać pożądany efekt, bo wyjście nie pamiętałoby ostatniego stanu (np 50%).
pozdrawiam
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

Damian Fituch
Posty: 22
Rejestracja: 17 lis 2008, o 21:57

Re: Sterowanie roletami

Post autor: Damian Fituch » 6 mar 2009, o 23:58

Wyjścia przekaźnikowe zwykle posiadają możliwość sterowania rolet. Moduły wielokanałowe zwykle przy parowaniu wyjść przekaźnikowych mogą z powodzeniem sterować roletami. Sterowniki roletowe są urządzeniami dedykowanymi i tańszymi od modułów przekaźnikowych ponieważ posiada mniejsze przekaźniki np. 6A zamiast 16A.

Należy także rozróżnić rolety 230V i 24V.

Rolety zasilane 24V nie da się wysterować modułami przekaźnikowymi.
Damian Fituch / Intelihouse Sp. z o.o.

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Sterowanie roletami

Post autor: cox » 7 mar 2009, o 11:50

ja bym do końca nie porównywał co jest tańsze, bo aktor 8-kanałowy obsłuży 8 światełek lub 4 rolety.
A i bym nie powiedział, że wyjścia przekaźnikowe zazwyczaj posiadają taką możliwość, tylko prędzej "miewają". Mozna to łatwo sprawdzić, bo zawsze jest to wyraźnie napisane.
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

Damian Fituch
Posty: 22
Rejestracja: 17 lis 2008, o 21:57

Re: Sterowanie roletami

Post autor: Damian Fituch » 7 mar 2009, o 23:17

Kolego Cox wyjście przekaźnikowe 8-krotne z możliwością sterowania rolet na 230V to koszt ok. 408euro netto moduł roletowy 4-krotny 230V (lub 2x24V) ok. 307 euro netto.

Z całą pewnością uniwersalne moduły przekaźnikowe/roletowe są często stosowane tam gdzie nie wiadomo ile będzie rolet a ile wyjść przekaźnikowych.

Jeśli wcześniej wykonany jest dokładny projekt instalacji nie widzę sensu stosowania do sterowania rolet modułu przekaźnikowego który 'miewa' możliwość sterowania rolet.

Pozdrawiam
Damian Fituch / Intelihouse Sp. z o.o.

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Sterowanie roletami

Post autor: cox » 8 mar 2009, o 00:04

Kolego Damianie Fituch,
sens jest chociażby jeżeli posiadamy liczbę rolet np 1 lub 7. Jeden sygnał może być np wspólny sygnał do rolet na parterze i przez przekaźniki separacyjne podanie fazy na silniczki. Wtedy mamy dowolny podział funkcji i zyskujemy tą słynną uniwersalność. Pozostałe sygnały w module przekaźnikowym wykorzystamy np do połączenia z alarmem, zał/wył gniazdka, elektrozawór odcinający doplyw wody czy wysterowanie dodatkowym oświetleniem np zewnętrznym. Moim zdaniem zawsze się coś znajdzie, co uatrakcyjni instalację lub załata dziury które wynikną w trakcie realizacji projektu, bo jak wiadomo projekt a wykonanie to często dwie różne sprawy. Dlatego napisałem, że nie porównywałbym co jest tańsze, bo stosując wyjścia przekaźnikowe z możliwością sterowania roletami mamy bardziej uniwersalne rozwiązanie - innymi słowami dobry dupochron :) lub pole do manewrów

A że cena jest niższa to wystarczy sprawdzić w katalogu, chociażby 16-kanałowy ok 650 E a 8 kanałowy roletowy ok 520E (cena katalogowa z pamięci podana pi razy drzwi). Tylko że trzeba mieć farta żeby projekt zmieścił się w krotności 4 ilości rolet ( a jeszcze lepiej w krotności 8) i czy wszystkich wydatkach na KNX jest sens oszczędzić 100/200 E?
---
eib, knx, inteligentny dom, lonworks
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2009, o 19:15 przez cox, łącznie zmieniany 1 raz.
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Sterowanie roletami

Post autor: Darek Sztengert » 16 mar 2009, o 23:39

Szanowny cox
Wypada mi się zgodzić co do cen jednak z Kolegą Damianem.
W hager polo np. aktor roletowy 8-krotny TXA227 kosztuje 1750 PLN netto fabrycznie, zaś binarny 10-krotny TXA207C – 2100 PLN. Jasno z tego wynika, że bardziej opłacalny jest zakup specjalistycznego aktora do rolet (żaluzji).
No i odpada nam niebezpieczeństwo uszkodzenia silników, gdyż aktor roletowy ma wbudowaną blokadę sprzętową zasilenia silnika obukierunkowo...
Ale – Twoje rozwiązanie jest również akceptowalne, tylko... dla bardziej zaawansowanych integratorów... ;)
Pozdrawiam
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

rposcro
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 10:30

Re: Sterowanie roletami

Post autor: rposcro » 9 kwie 2009, o 10:57

Witam Szanownych Forumowiczow.

Przede wszystkim to moj pierwszy post tutaj wiec prosze o wyrozumialosc. Nie chce zaczynac osobnego watku bez potrzeby i chcialbym wykorzystac ten do rozwiniecia tematu rolet - mam nadzieje ze nie bedziecie mi tego mieli za zle. Krotko i zwiezle moje lamerskie pytania:

1. Moja zona kazal mi sobie wybic z glowy rolety zewnetrzne :) wiec pozostaja mi wewnetrzne - czy takowe rowniez da sie wyposazyc w silniczki i zasterowac?

2. Rolety wewnetrzne (a raczej roletki) zwykle sa plocienne i bardzo lekkie - czy naprawde potrzeba az 6A do krecenia nimi?

3. Czy koniecznie musze ciagnac 4x1.5 pod kazde okno? Mam ich 13 do obsluzenia a prawde mowiac i bez nich jestem przerazony jak ja to wszytsko wepchne do rozdzielnicy. Nie da sie przypadkiem pokombinowac, przeciagnac zasilania wspolnego kolejno pod wszystkie okna + EBUS i wsadzic sterownik w puszke kolo okna?

Pozdrawiam serdecznie i licze na liczne porady, r

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Sterowanie roletami

Post autor: cox » 9 kwie 2009, o 20:33

1. Da się. Podstawowe pytanie czy 24V (tutaj czesto są jakieś wynalazki sterowane impulsowo, nie ma jeszcze do tego dedykowanych urządzeń, trzeba kombinować na około i w zależności od rolety mogą byc takie, gdzie wystarczą 3 przewody)
2. one pobierają pewnie ok. kilkadziesiąt-kilkaset W (nie więcej niż 1 A). 6A jest nadmiarowe, ale nikomu nie przeszkadza chyba nadmiarowość
3. patrz pkt1. poza tym są aktory 8-kanałowe do 230V. Cena kabla 4x1.5 z tego co pamietam jest podobna do 3x1.5

rowniez pozdrawiam i polecam się na przyszłość!
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

rposcro
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 10:30

Re: Sterowanie roletami

Post autor: rposcro » 10 kwie 2009, o 00:14

ad.3. No i tego sie niestety obawialem. Robie dla siebie wiec pomyslow mam tyle ze sciany powoli brakuje na kable. Do tego rozdzielnica - niby duza bo na 240 modulow ale zaczynaja sie schody z wprowadzeniem kabli do srodka ;)

Jeszcze raz pozdrawiam, r

Lucius
Posty: 162
Rejestracja: 18 sty 2009, o 23:21
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Sterowanie roletami

Post autor: Lucius » 10 kwie 2009, o 09:54

rposcro pisze:1. Moja zona kazal mi sobie wybic z glowy rolety zewnetrzne :) wiec pozostaja mi wewnetrzne - czy takowe rowniez da sie wyposazyc w silniczki i zasterowac?
Sterować się da. Kwestia co to znaczy "wyposażyć w silniczki" bo jakoś nie wyobrażam sobie zestawu "do samodzielnego montażu" ;)
rposcro pisze:3. Czy koniecznie musze ciagnac 4x1.5 pod kazde okno? Mam ich 13 do obsluzenia a prawde mowiac i bez nich jestem przerazony jak ja to wszytsko wepchne do rozdzielnicy. Nie da sie przypadkiem pokombinowac, przeciagnac zasilania wspolnego kolejno pod wszystkie okna + EBUS i wsadzic sterownik w puszke kolo okna?
Może Kolega do każdej rolety zrobić sterownik w puszce w okolicy rolety - no bo niby czemu nie?? Jest to jednak zdecydowanie droższe rozwiązanie, z punktu widzenia ekonomicznego zrobienie jednej wspólnej rozdzielnicy/puszki (niekoniecznie musi to być rozdzielnica główna) w miejscu wygodnym dla użytkownika i wsadzeniu tam wielowyjściowych sterowników...
Pozdrawiam
Łukasz Makowej
[Partner KNX, Certyfikat nr 14953]

Darek Sztengert
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2008, o 13:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Sterowanie roletami

Post autor: Darek Sztengert » 10 kwie 2009, o 12:30

Szanowny rposcro!
Nawiązując do odpowiedzi cox’a – sterowanie roletami 24V jest jak najbardziej osiągalne (np. aktor 4-krotny TXA225 bądź TXA 226 firmy Hager...) bez żadnych „wynalazków”...
Ułatwienie jest takie, że istotnie do miejsca posadowienia silnika doprowadzamy jedynie 2-żyłowy kabel...
Łączenie równoległe silników roletowych jest NIEDOPUSZCZALNE, więc pozostaje jeden kanał sterowniczy na jeden silnik, chyba, że zastosuje się odpowiednie przekaźniki separacyjne (np. R1S firmy Polo).
Jest także inne rozwiązanie – można zastosować aktora radiowego, który wymaga jedynie doprowadzenia zasilania do rolety (TR221 lub TR521 Hagera), ale to rozwiązanie ma trochę wad: większe koszty na kanał, komunikacja radiowa (bardziej zawodna niż E-BUS) oraz... brak możliwości ustawiania scen z wykorzystaniem rolet no i dedykacja urządzenia do silników 230 V~...

6A – istotnie tyle prądu pobierają tylko najcięższe bramy, ale... w stanie ustalonym. Trzeba pamiętać, że silniki przy rozruchy generują dość znaczne udary prądowe i.. lepiej jest mieć zapas prądów dopuszczalnych na elementach stykowych...

No i na koniec: jeśli rozdzielnica jest 240-modułowa, to wydaje mi się, że nie powinno być kłopotów z wprowadzeniem takiej liczby przewodów... Można przecież zastosować wieloprzepusty, kanały kablowe itp. Jak na dom – wystarczy na pewno!

Z pozdrowieniami:
Darek Sztengert - hager polo sp. z o.o.

cox
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:28
Lokalizacja: Gdańsk Gdynia Sopot
Kontakt:

Re: Sterowanie roletami

Post autor: cox » 11 kwie 2009, o 12:07

Nawiązując do odpowiedzi cox’a – sterowanie roletami 24V jest jak najbardziej osiągalne (np. aktor 4-krotny TXA225 bądź TXA 226 firmy Hager...) bez żadnych „wynalazków”...
nie chodzi mi o sterowanie zwykłe 24 VDC, gdzie gdy podamy napiecie silnik jedzie do góry, a gdy zmieniana jest polaryzacja, to silnik jedzie na dół. Wiadomo, że powyżej opisane rozwiązania ma praktycznie każdy producent EIB posiadający przedstawiciela w Polsce.

Chodzi mi o sterowanie 24VDC nie wiem jak to nazwać... "minusem?" tzn jak zewrze się na krótko minus od zasilania do jakiegoś określonego wejścia sterującego silnika, to roleta jedzie jeden krok do góry , na dlugo to jedzie nie krok a płynnie w dół, czyli w przeciwną stronę. Sterowanie coś jak toggle i dimming tylko ze po stronie sygnału sterującego. Rozwiązaując to na okolo, można zrobić tak: rising edge -> on, falling -> off. Przycisk dzwonkowy połączony ze aktorem wyjść binarnych. Tylko że ja bym wolał osiagać to przez dedykowany aktor roletowy ze scenami, pozycjonowaniem itp...
http://vbass.pl >> Inteligentny Dom Gdańsk, Gdynia, Pomorze, Polska >> vbass@vbass.pl >> zapraszamy !

rposcro
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 10:30

Re: Sterowanie roletami

Post autor: rposcro » 17 kwie 2009, o 08:39

Dziekuje serdecznie wszystkim za pomoc i sugestie. Mysle ze po prostu zostawie sobie sprawe na koniec jako malo priorytetowa. Jezeli zdaze i zostanie mi sil to poprowadze 4x1.5 pod kazde okno - faktycznie czytajac broszurki producentow daje to najlepsze mozliwosci. Jezeli nie to pociagne wspolne zasilanie + EBUS pod kazde okno liczac ze "kiedys" aparaturka bedzie tania jak dzis laczniki tradycyjne :)

Jeszcze raz serdeczne dziekuje i pozdrawiam, r

asadownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 lut 2009, o 02:33

Re: Sterowanie roletami

Post autor: asadownik » 9 cze 2009, o 22:53

Witam serdecznie,

mam pytanie, które od pewnego czasu kołacze mi się po głowie - w jaki sposób (elegancki) połączyć przewód czterożyłowy, doprowadzony w okolice okna, z napędem rolety naokiennej? Chodzi mi o sterowanie tzw. mikrożaluzjami, z napędami zamocowanymi na ramie okiennej (nie ościeżnicy), a więc części ruchomej.

Pozdrawiam,
Artur Sadownik

ODPOWIEDZ