Ogrzewanie elektryczne (kable/folie) a KNX

Problemy przy montażu oprzewodowania i urządzeń KNX / EIB.
zejnowski
Posty: 4
Rejestracja: 8 cze 2018, o 11:49

Ogrzewanie elektryczne (kable/folie) a KNX

Post autor: zejnowski » 1 gru 2018, o 16:46

Zastanawiam się jak dobrze ugryźć temat ogrzewania i sterowania temp w domu przy tylko i wyłącznie kablach grzejnych lub foliach?

1. Czujniki temp umieścić tylko powietrzu np w przyciskach czy np równie z w podłodze?
2. Czy jest jakiś standardowe rozwiązanie/koncepcja na taki typ prostego ogrzewania.

Robię dla siebie a z KNX zaczynam.

Z góry dziękuję.

Gadgetman1
Posty: 134
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Ogrzewanie elektryczne (kable/folie) a KNX

Post autor: Gadgetman1 » 1 gru 2018, o 19:15

Z knx możesz wszystko.... Najprościej zastosuj oryginalny termostat bo będzie taniej. Jak zapewne zorientowałeś się w kablach,matach grzewczych podłogowych ustawiasz temp. podłogi np. 35 stopni więc bez problemu zrobisz to z knx używając czujnika podłogowego podłączonego do sensora temp. Będzie wykonywał tą sama pracę . Termostat pokojowy będzie tylko przełącznikiem aktora a właściwie będzie jako obiekt blokujący funkcję.. Prosta logika AND sensora podłogi i termostatu.
Sensor temp. podłogi 30 stopni= true ,aktor załączony, Sensor temp. podłogi 35 stopni= false ,aktor wyłączony
Termostat pokojowy. temp 22 stopnie =true , obiekt blokujący zał.
Termostat pokojowy. temp 23 stopnie =false , obiekt blokujący wył.
Histeryza sensora podłogi 0,2 stopnia czyli 35,2 wył, 34,8 zał. Ogrzewanie podłogowe wymaga raczej ciągłej pracy o niskiej temp.
Z racji ceny za sensor temp. około 400zł + czujnik PT-100 około 150zł do tego aktor przełączający,moduł logiczny 1000 zł. Z oryginalnym termostatem będzie taniej.

zejnowski
Posty: 4
Rejestracja: 8 cze 2018, o 11:49

Re: Ogrzewanie elektryczne (kable/folie) a KNX

Post autor: zejnowski » 2 gru 2018, o 13:37

Właśnie nie chciałbym oryginalnych termostatów. Im mniej puszek w pokoju tym lepiej. Tutaj cena schodzi na dalszy plan. Mam zatem kable podłączone bezpośrednio do aktora w Rg oraz przełącznik z termostatem w pokoju. Prosta logika faktycznie i na pewno będzie działać. Pytanie brzmi czy nie ma tutaj ukrytych problemów i wad takiego rozwiązania?

Gadgetman1
Posty: 134
Rejestracja: 19 sty 2014, o 15:10

Re: Ogrzewanie elektryczne (kable/folie) a KNX

Post autor: Gadgetman1 » 2 gru 2018, o 14:17

Problemów może być dużo. Np. wypalone styki w przekaźniku aktora bo tych on/off jest dużo a obciążenie minimum 2000 watt na pokój. Przy ogrzewaniu podłogowym nie myśl sobie że będziesz kiedykolwiek włączał eco czy standby mode. Chyba że pojedziesz na urlop. Dość często wyjeżdżam do Norwegii a tam ogrzewanie kablami to dość częste rozwiązanie czy też folie na suficie (ESVA) zresztą odchodzą od tego. Nie znam domu który nie byłby dogrzewany kominkiem czy też pompą ciepła ,grzejnikami. Łazienka ok+grzejnik na ręcznik. Ekonomia żadna rozwiązanie dla bogatych i odważnych.Z grzejnikiem tradycyjnym czy też z dmuchawą jest to bardziej efektywne bo szybciej ci się pokój nagrzewa.
https://www.elsner-elektronik.de/shop/en/produkte-shop/knx-bussystem/sensoren-innen/knx-t6-un-b4.html
Masz tu sensor na 6 czujników sam używam takiego i działa bez problemów.
Temat rzeka ,z punktu knx-owego funkcjonalność zależy od inteligencji integratora. Jak zrobisz i będzie funkcjonować podziel się wiedzą dla innych.

ODPOWIEDZ